80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP
80. rocznica Powstania Warszawskiego - konferencja
80. rocznica Powstania Warszawskiego - konferencjaTVN24
wideo 2/2
80. rocznica Powstania Warszawskiego - konferencjaTVN24

30 lipca rozpoczną się główne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku pod hasłem "W jak wolność". "Kochali Warszawę, kochali Polskę, ale przede wszystkim byli solidarni i nade wszystko cenili wolność" - napisali organizatorzy o powstańcach.

- Przed nami wyjątkowa, bo 80. rocznica Powstania Warszawskiego. Bardzo nam zależy, żeby wszyscy mogli wziąć udział w tych uroczystościach - przede wszystkim nasi Powstańcy, ale również mieszkańcy i mieszkanki Warszawy oraz goście. Jak co roku będziemy spotykać się przy pomnikach, tablicach w miejscach pamięci, na Cmentarzu Powązkowskim czy Cmentarzu Powstańców na Woli. Ale szczególnie cieszę się z tego, że będziemy mogli po kilku latach przerwy oddać cześć bohaterom 1944 roku w niezwykłym miejscu: w parku Akcji "Burza" na pięknie odnowionym Kopcu Powstania Warszawskiego. To miejsce zostało zmienione w przyjazny zielony park, który również świadczy o historii i patriotyzmie - powiedział cytowany w komunikacie stołecznego ratusza Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zapraszając do udziału w tegorocznych obchodach rocznicowych.

O znaczeniu Powstania Warszawskiego w polskiej historii mówił na konferencji Janusz Komorowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: - Powstanie Warszawskie było - nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - największym wydarzeniem bojowym. Polska stanęła do walki o swoją wolność. Do walki nie tylko o Warszawę, ale o Polskę. Dlatego trzeba pamiętać i utrwalać to wydarzenie w pamięci wśród młodszego pokolenia - dodał.

"W ten sposób upewniamy się, że pamięć o tym wspaniałym zrywie nie zniknie"

Czasy Powstania Warszawskiego wspominał również Bogdan Bartnikowski, skarbnik Związku Powstańców Warszawskich: - To były dla nas, warszawiaków, wielkie chwile, na które czekaliśmy coraz bardziej niecierpliwie. Nastroje wśród młodzieży warszawskiej były coraz bardziej wspaniałe, bo chcieliśmy się wyzwolić sami - własnymi rękami. Dlatego przystąpiliśmy do tej nierównej walki. Przeżywaliśmy chwile radości, załamania, znowu radości - mówił. - Są ciągle bardzo młodzi ludzie, którzy czekają na nasze opowieści i w miarę możliwości usiłują nam pomagać. Są cały czas razem z nami. To dla nas bardzo ważne. W ten sposób upewniamy się, że pamięć o tym wspaniałym zrywie nie zniknie - dodał.

Swoje podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że 1 sierpnia jest dzisiaj dniem pamięci złożyła powstańczyni warszawska Halina Strzelecka. Do daty tej odniósł się również Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy.

- 1 sierpnia to szczególna data w historii naszego miasta. Dzięki pracy wielu historyków, społeczników, polityków samorządowych a w szczególności powstańców warszawskich ta data zyskuje wymiar nie tylko ogólnowarszawski, ale też ogólnopolski - mówił Sławomir Potapowicz i przypomniał o odbywającej się co roku uroczystej sesji Rady Miasta, podczas której przyznawane są tytuły honorowego obywatela Warszawy. - W tym roku jest to szczególna data, szczególne obchody i też liczba osób, które zostały uhonorowane, jest wyjątkowa. Spośród pięciu osób, które uzyskują ten tytuł, aż cztery to powstańcy warszawscy – dodał. 

Główne uroczystości

80. rocznica Powstania Warszawskiego będzie obchodzona wyjątkowo uroczyście. W programie znalazło się ponad 300 wydarzeń. To nie tylko uroczyste msze święte i składanie kwiatów w miejscach związanych z Powstaniem Warszawskim, ale również wystawy, spacery historyczne, koncerty, gry terenowe czy pikniki historyczno-edukacyjne.

Uroczystości główne zostaną zainaugurowane 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie prezydenci Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkają się z powstańcami. Podczas uroczystości nadane zostaną ordery i odznaczenia państwowe. Dzień później odbędą się m.in. uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy oraz Apel Pamięci na placu Krasińskich.

Wiele wydarzeń zaplanowano na 1 sierpnia, czyli dzień rocznicy wybuchu Powstania. Jak co roku, dokładnie o 17, w godzinę "W" zawyją syreny, a Warszawa zatrzyma się na minutę, by oddać hołd powstańcom.

1 sierpnia, o 17, w godzinę "W", w Warszawie zawyją syreny. Miasto odda hołd i szacunek wydarzeniom sprzed 80. lat i zatrzyma się na symboliczną minutę. Apelujemy do warszawianek i warszawiaków, do naszych gości i osób odwiedzających w tym czasie Warszawę o dołączanie do upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Zatrzymajcie samochody, przystańcie na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych. Wspólnie przeżyjmy tę niezwykłą chwilę, pomyślmy o tym, co wydarzyło się w 1944 r. i wyraźmy swoją wdzięczność. W tę wyjątkową, 80. rocznicę, oddajmy cześć Bohaterkom i Bohaterom Powstania – żołnierzom, harcerzom, cywilom i wszystkim tym, którzy byli gotowi walczyć o Warszawę! Cześć Ich pamięci!

W tym roku uroczystości wrócą także na Kopiec Powstania Warszawskiego w odnowionym parku Akcji "Burza". Na jego szczycie, tuż pod pomnikiem Polski Walczącej, 1 sierpnia o godz. 21 rozpalony zostanie Ogień Pamięci.

Koncert i widowisko muzyczne

Na tegoroczne wydarzenia rocznicowe - w tym na koncert Moniki Brodki i jej gości oraz na widowisko muzyczne "D’Ark" w reżyserii Krystiana Lady - zaprosił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

ZOBACZ: Brodka i "śmietanka alternatywy". Wyjątkowe utwory o Warszawie.

- Godzina "W" to czas, kiedy w miejscach pamięci w 350 punktach całej Warszawy będą obecni wolontariusze. Kiedy zawyją syreny, będą pełnili tam honorowe warty. Godzina W jest już takim specjalnym momentem, który można upamiętnić, robiąc zdjęcie. Co roku ogłaszany jest konkurs "Pamięć w kadrze", w którym mogą brać udział amatorzy i zawodowcy – powiedział dyrektor Ołdakowski. 

Szczegółowy plan tegorocznych obchodów dostępny jest w informatorze umieszczonym na stronie um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie.

Zabrzmią kościelne dzwony

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, dla upamiętnienia tego zrywu warszawskie parafie uruchomią o godz. 17 kościelne dzwony - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

"Będą hołdem złożonym poległym i żyjącym powstańcom oraz mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli w walce o wolność Ojczyzny. Ponadto, wierni będą modlić się w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim podczas mszy świętych sprawowanych 1 sierpnia" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz 1 sierpnia o godz. 17 weźmie udział w uroczystościach przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Następnie o godz. 18.30 hierarcha będzie uczestniczył w modlitwie międzyreligijnej i złożeniu kwiatów przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

O godz. 20 kard. Nycz odprawi mszę świętą polową na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

***

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. 

Autorka/Autor:pop

Źródło: tvnwarszawa.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w Wesołej, gdzie doszło do potrącenia około 10-letniego dziecka przez kierowcę samochodu ciężarowego - wynika z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl Artura Węgrzynowicza. Na miejscu pracują służby.

Dziecko na rowerze potrącone przez ciężarówkę. Lądował śmigłowiec LPR

Dziecko na rowerze potrącone przez ciężarówkę. Lądował śmigłowiec LPR

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ktoś powybijał szklane panele w ponad 20 barierkach przy Wisłostradzie, na wysokości Zamku Królewskiego.

Powybijane szyby na tyłach zamku. Ponad 20 barierek uszkodzonych

Powybijane szyby na tyłach zamku. Ponad 20 barierek uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1158 podrobionych zegarków znaleźli funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej w przesyłkach kurierskich. W paczkach było również 19 tysięcy tabletek na potencję. Wszystkie zostały nadane przez jedną firmę.

Ponad 1600 paczek od jednego nadawcy, a w nich podróbki zegarków i leki na potencję

Ponad 1600 paczek od jednego nadawcy, a w nich podróbki zegarków i leki na potencję

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Są zarzuty dla dwóch opiekunek z Domu Pomocy Społecznej w Pułtusku, które nagrały nagą pensjonariuszkę podczas kąpieli. W sprawie podejrzany jest też mąż jednej z kobiet, który udostępnił wideo w sieci.

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Górą Kalwarią zderzyły się samochody ciężarowy i osobowy. Oba stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje.

Po zderzeniu dwa auta stanęły w ogniu. Jeden z kierowców nie żyje

Po zderzeniu dwa auta stanęły w ogniu. Jeden z kierowców nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Czaplinek kierujący autem osobowym zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do wypadku doszło niedaleko miejsca, w którym chwilę wcześniej dwa samochody po zderzeniu stanęły w płomieniach.

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrol strażniczek miejskich interweniował wobec półnagiego mężczyzny, który spał na placu Zamkowym w pobliżu kościoła. Mężczyzna obrzucił funkcjonariuszki stekiem wyzwisk. Odpowie za ich znieważenie.

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. Dwóch z nich wpadło w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców.

Zatrzymani w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Przebywali w Polsce nielegalnie

Zatrzymani w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Przebywali w Polsce nielegalnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

44-latek był poszukiwany listem gończym, ale wakacje spędzał za granicą. Został zatrzymany po powrocie do Polski. Inny urlopowicz wpadł z kolei w Łebie, gdzie pojechał wypocząć po ponad dwóch latach ukrywania się.

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl/pl

Frezowanie jezdni na placu Na Rozdrożu dobiegło końca. Podobnie jak większość prac. Plac funkcjonuje już w docelowej formie. Została kosmetyka: wykonawca prowadzi prace uzupełniające i sprząta plac budowy.

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Stołeczna straż miejska ogłasza nabór na kolejną edycję darmowych szkoleń z samoobrony dla kobiet. "Wakacyjna Bezpieczna Warszawianka" to zajęcia prowadzone przez doświadczonych instruktorów, które zaplanowano na sierpień.

Druga edycja darmowych szkoleń z samoobrony dla warszawianek

Druga edycja darmowych szkoleń z samoobrony dla warszawianek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z domów w Ciechanowie odnaleziono ciała małżeństwa. Na ciele kobiety i mężczyzny były rany zadane najprawdopodobniej nożem. Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia w tej sprawie.

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch 15-latków trafiło w poniedziałek do szpitala po tym, jak zostali zranieni nożem w Lesie Bródnowskim. W sprawie zatrzymano 25-latka, który miał być agresorem, jednak teraz policja ma dowody, że pierwsi zaatakowali nastolatkowie. Zatrzymano łącznie czterech nieletnich. Wśród nich jest 13-latka.

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP