"Warszawiacy są zgodni, że upamiętnienie Powstania Warszawskiego jest ważne"

Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego (zdjęcie ilustracyjne)
80. rocznica Powstania Warszawskiego - konferencja
Źródło: TVN24

Niemal wszyscy mieszkańcy Warszawy słyszeli o Powstaniu Warszawskim i jednocześnie dwie trzecie badanych podało dokładną, prawidłową datę jego wybuchu - wynika z badania opinii mieszkańców na temat obchodów Powstania Warszawskiego przeprowadzonego przez miasto.

W lipcu 2024 roku stołeczny ratusz przeprowadził badanie opinii mieszkańców Warszawy na temat obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak tłumaczą urzędnicy, celem badania było poznanie stosunku warszawiaków do wybranych wydarzeń historycznych, w tym do Powstania Warszawskiego, wiedzy na temat Powstania Warszawskiego oraz stosunku do obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

ZOBACZ: 80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność".

Badanie został zrealizowane techniką CATI (wywiad telefoniczny), na próbie 1009 mieszkańców Warszawy w wieku 18 lat i więcej, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek oraz dzielnicę zamieszkania. Termin realizacji: 1-6 lipca 2024 roku.

Powstanie Warszawskie ważne dla warszawianek i warszawiaków

Jak czytamy w wynikach badań, poproszeni o ocenę, jak ważne są wybrane wydarzenia z historii Polski, badani warszawiacy jako najważniejsze dla siebie osobiście wskazali odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Na drugim miejscu znalazło się Powstanie Warszawskie w 1944 roku.

"Powstanie najczęściej było uznane za bardzo ważne i raczej ważne dla mieszkańców Warszawy (95 proc.), a w najmniejszym stopniu, choć nadal jest to wysoki odsetek – dla Polaków (87 proc.)" - wskazano w raporcie.

Powstanie Warszawskie wywołuje zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje wśród 63 procent mieszkańców Warszawy. Według 22 procent badanych myślom o powstaniu towarzyszą głównie pozytywne, a według 10 procent głównie negatywne emocje.

"Emocje związane z Powstaniem Warszawskim są różne, gdy przyjrzymy się wynikom ze względu na wiek, płeć i wykształcenie. Im starsza grupa badanych, tym więcej osób deklarujących pozytywne emocje związane z Powstaniem. Osoby z wykształceniem wyższym rzadziej wskazywały, że myślom o Powstaniu towarzyszą głównie pozytywne emocje. Mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety wskazywali na emocje negatywne, natomiast u kobiet powstanie częściej wywołuje mieszane odczucia" - wynika z badań.

1 sierpnia, o 17, w godzinę "W", w Warszawie zawyją syreny. Miasto odda hołd i szacunek wydarzeniom sprzed 80. lat i zatrzyma się na symboliczną minutę. Apelujemy do warszawianek i warszawiaków, do naszych gości i osób odwiedzających w tym czasie Warszawę o dołączanie do upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Zatrzymajcie samochody, przystańcie na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych. Wspólnie przeżyjmy tę niezwykłą chwilę, pomyślmy o tym, co wydarzyło się w 1944 r. i wyraźmy swoją wdzięczność. W tę wyjątkową, 80. rocznicę, oddajmy cześć Bohaterkom i Bohaterom Powstania – żołnierzom, harcerzom, cywilom i wszystkim tym, którzy byli gotowi walczyć o Warszawę! Cześć Ich pamięci!
Apel władz miasta i uczestników walk sprzed 80 lat o wspólne upamiętnienie Powstania Warszawskiego.

Decyzja o wybuchu Powstania jest przez prawie połowę warszawiaków oceniana jako częściowo słuszna, częściowo niesłuszna (46 procent). Jedna trzecia uważa, że była to decyzja słuszna, a 17 procent - że niesłuszna.

Wśród warszawiaków z wykształceniem niższym niż średnie opinie na temat słuszności decyzji o wybuchu powstania są spolaryzowane. Więcej z nich uważa tę decyzję za słuszną lub za niesłuszną, podczas gdy badani z wykształceniem średnim i wyższym częściej uznają ją za częściowo słuszną, częściowo niesłuszną. Kobiety częściej uważają decyzję o wybuchu powstania za właściwą, a mężczyźni - za niewłaściwą.

ZOBACZ: Brodka i "śmietanka alternatywy". Wyjątkowe utwory o Warszawie.

Upamiętnienie powstania dla większości ważne

"Warszawiacy są zgodni, że upamiętnienie Powstania Warszawskiego przez władze miasta jest ważne (74 proc. - zdecydowanie ważne i 22 proc. - raczej ważne)" - przedstawiono w wynikach badań.

Grupą respondentów wyróżniającą się pod względem odpowiedzi na to pytanie jest grupa warszawiaków w wieku 18-24 lata. Jedynie połowa odpowiedziała, że upamiętnienie powstania przez władze miasta jest zdecydowanie ważne, częściej niż pozostałe grupy wskazywała na odpowiedź "raczej ważne".

Najbardziej znanym wydarzeniem w ramach obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego jest Godzina "W", czyli uruchomienie syren w mieście. Znają ją niemal wszyscy badani (98 procent). Kolejnymi wydarzeniami są: Bieg Powstania Warszawskiego (80 procent), wydarzenie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" (69 procent) i składanie kwiatów na kurhanie (53 procent).

"Aż 28 proc. osób spontanicznie wskazało na inne wydarzenia, niezawarte w kwestionariuszu, co świadczy o mnogości wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim, a także o ich świadomości wśród warszawiaków" - podsumowano.

Pełne wyniki badań są dostępne na stronie urzędu miasta>>

***

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. 

Czytaj także: