"Dziś słyszymy gwar miasta. Oni 80 lat temu słyszeli wybuchy"

Uroczystości przed pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944"
Zmarła Barbara Sowa najstarsza uczestniczka Powstania Warszawskiego. Miała 106 lat
Źródło: TVN24

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zryw mieszkańców stolicy upamiętniono w parku Orlicz-Dreszera. - Nasz mokotowski park był świadkiem zaciekłych walk i dramatów ludzkich - mówił burmistrz dzielnicy.

O godzinie 10:00 rozpoczęły się uroczystości przed pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944" w parku Orlicz-Dreszera. Wystawiony został posterunek honorowy. Podniesiono na maszt flagę państwową.

Burmistrz Mokotowa, Rafał Miastowski, powitał uczestników uroczystości. - W tym szczególnym dniu oddajemy hołd i pamięć żołnierzom AK, powstańcom Mokotowa, kombatantom, mieszkankom, mieszkańcom Warszawy, którzy walczyli o naszą godność i niepodległość - powiedział.

- Spotkaliśmy się dziś tutaj, bo mamy wspólny cel, zachować ślad pamięci o ludziach tamtych wydarzeń. O ich odwadze, determinacji, poświęceniu. Nie tylko przez 63 dni powstańczych zmagań ale przez całe lata, kiedy utrwalili pamięć o swoich koleżankach i kolegach - podkreślił. Zaznaczył, że bohaterskie czyny powstańców są dla współczesnych symbolem, a "ich męstwo i oddanie powinny cały czas stanowić dla nas inspirację".

- Dziś stojąc pod pomnikiem słyszymy gwar miasta. Oni 80 lat temu słyszeli wybuchy, świst kul. Nasz mokotowski park był świadkiem zaciekłych walk i dramatów ludzkich. Teraz jest świadkiem naszej pamięci. Nie zapominajmy, dbajmy. Idąc ulicami Mokotowa mijamy niemych świadków tamtych wydarzeń. Miejsca, gdzie ślady powstania są wciąż widoczne - zaznaczył Miastowski.

Obchody 1 sierpnia

Na godzinę 10.30 przewidziano uroczystość z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Prezydenci upamiętnią ofiary rzezi Woli.

Około godziny 11:00 rozpocznie się Marsz Mokotowa. Jego uczestnicy przejdą ulicą Puławską do Dworkowej przed obelisk "Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa".

Składanie kwiatów przy pomniku generała Stefana Roweckiego "Grota" zostało zaplanowane na godzinę 13:15.

Wydarzenia rocznicowe przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ulic Matejki i Wiejskiej rozpoczną się o godzinie 14:00.

O godzinie 16.30, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcy Okręgu Warszawskiego AK, złoży wieniec wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. O godzinie 16.50 w tym samym miejscu pojawi się i złoży wieniec prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Godzina W

Kulminacyjnym momentem obchodów będzie Godzina W. Punktualnie o 17:00 w Warszawie zawyją syreny, a cała stolica zatrzyma się, by uczcić powstańczy zryw minutą ciszy. W tym czasie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Prezydent Andrzej Duda o godzinie 17:20 złoży wieniec na grobie Barbary i Krzysztofa Kamila Baczyńskich z okazji zbliżającej się 80. rocznicy ich śmierci. Uroczystość odbędzie się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Później uroczystości przeniosą się na Wolę. O godzinie 18:30 rozpocznie się uroczystość składania kwiatów na kurhanie, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. Przed pomnikiem "Polegli – Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy odbędzie się również modlitwa międzyreligijna.

Wieczorem, o godzinie 20:30, mieszkańcy zgromadzą się na placu Piłsudskiego, by wziąć udział w wydarzeniu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".

Na godzinę 21:00 zaplanowano uroczystość na Kopcu Powstania Warszawskiego w parku Akcji "Burza", przy ulicy Bartyckiej. Nastąpi tam rozpalenie Ognia Pamięci.

O zmianach w kursowaniu komunikacji miejskiej i objazdach przeczytasz TUTAJ.

Czytaj także: