Wrocław

Wrocław

Autostopem przez świat po osiemdziesiątce. "Ja to kocham"

Od 20 lat zwiedza świat, podróżując autostopem. Wracając z jednej wyprawy, już planuje kolejną. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że pani Teresa ma 82 lata i jest prawdopodobnie najbardziej aktywną autostopowiczką w Polsce wśród seniorów. Podróże dają jej siłę, wolność i optymizm, a w życiu nie zawsze było jej łatwo.

Maszyna-samoróbka, pilot bez licencji. Pierwsze ustalenia po wypadku śmigłowca

Według wstępnych ustaleń prokuratury, pilot, którego śmigłowiec runął w maju na pole pod Bolesławcem, nie miał licencji na latanie maszyną. Sprawą zajmuje się także komisja badania wypadków lotniczych. Jak dowiedział się nieoficjalnie reporter TVN24, maszyna składała się z elementów innych helikopterów i była skonstruowana przez jednego ze znanych ekspertom handlarzy.

Spot promujący Europejską Stolicę Kultury "seksistowski" i "uwłaczający"? Jest protest

Wrocław pokazuje filmy promujące Europejską Stolicę Kultury 2016, ale próżno szukać w nich merytorycznych informacji o sztuce. Za to dowiadujemy się, że w Polsce "są piękne dziewczyny". To wywołuje lawinę negatywnych komentarzy: "uwłaczające inteligencji", "seksistowskie", "łopatologiczne". Wrocławscy społecznicy zbierają podpisy pod oficjalnym protestem. A przedstawiciel twórców przekonuje, że piękno kobiet to również sztuka.

Nie ma postępów, bo podejrzewanego o oszustwo nie ma w domu. Zaniedbanie?

Bagatelizowanie czy zaniedbanie? We wtorek napisaliśmy, że postępowania ws. Adama P., mężczyzny, który na wrocławskim rynku sprzedawał pocztówki, dochód z których miał trafić do chorego chłopca, a trafiał do kieszeni mężczyzny utknęło w martwym punkcie. Janina Ochojska i mecenas Anna Lesiak-Grzywińska, komentując nie oszczędziły służb.

Wakacyjne remonty i zmiany w komunikacji. Zobacz, gdzie utkniesz w korku

Wraz z początkiem wakacji rozpoczął się sezon remontów ulic we Wrocławiu. Zmodernizowane zostaną także torowiska tramwajowe. Oprócz prac na Moście Pokoju i ul. Trzebnickiej przebudowane będą dwie ulice na północy miasta - Nowowiejska i Wyszyńskiego. Kierowcy już teraz muszą się liczyć z utrudnieniami. W korkach utknie nie jeden mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska.

Rok po rewolucji śmieciowej: brak segregacji, 8 mln zł długu i problem z tapczanami

Mija rok od wprowadzenia nowego systemu śmieciowego. Wrocławianie w opiniach na jego temat są podzieleni. Jedni uważają, że się sprawdził. Inni - wytykają urzędnikom wysokie ceny za wywóz opadów i zapchane kontenery. - Udało nam się zrobić dużo, ale jest jeszcze więcej do poprawienia - mówią przedstawiciele miejskiej spółki Ekosystem, odpowiedzialnej za wywóz śmieci w stolicy Dolnego Śląska.

Cofał tirem na ruchliwej drodze. Bez prawa jazdy, ale za to z promilami

Wrzucił wsteczny bieg i na środku drogi zaczął cofać. Na szczęście zauważyli go patrolujący drogę policjanci. Podczas kontroli kierowca tira tłumaczył, że po prostu źle wjechał i chciał zawrócić. Nie miał przy sobie nawet prawa jazdy. Miał za to w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Teraz grozi mu do 2 lat więzienia.

Sokoły wróciły do dolnośląskich lasów

Sześć młodych sokołów wędrownych zamieszkało w gnieździe na terenie nadleśnictwa Żmigród. Coroczna akcja sztucznego powrotu drapieżników do dolnośląskich lasów ma pomóc w reintrodukcji tego zagrożonego gatunku.

Zarabiał na chorobie chłopca, uniknie kary? Policja, prokuratura i izba skarbowa bezradne

Bo nie ma go w kraju, bo sam się nie zgłosił, bo dziennikarze za szybko ujawnili sprawę. Służby: policja, prokuratura i izba celna mnożą powody, dla jakich od pół roku nie ma postępu w sprawie Adama P. Mężczyzna przez wiele miesięcy zbierał pieniądze na chorego chłopca, do puszek mogło trafić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tyle że chory nastolatek nigdy tych pieniędzy nie zobaczył. - Nie jesteśmy organizacją charytatywną - bez ogródek mówił wtedy Adam P.

Kierowca szwedzkiego autokaru oskarżony po wypadku na A4

Prokuratorzy z Legnicy (woj. dolnośląskie) oskarżyli kierowcę szwedzkiego autokaru wycieczkowego, którym podróżowało 25 osób, o nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym. Śledczy porozumieli się ze Szwedem co do wymiaru kary. Teraz o jego losie zdecyduje sąd.

Prezydent Wrocławia wystąpi o zmianę kar dla narodowców. "Pisać może każdy"

Prezydent Wrocławia zadeklarował, że w przypadku postępowania odwoławczego w sprawie 19 członków Narodowego Odrodzenia Polski, którzy w ubiegłym roku zakłócili wykład prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim, wystąpi do sądu z prośbą o zmianę kar. Zamiast grzywien i aresztów narodowcy mieliby wykonać prace społeczne na rzecz miasta. Sędziowie podkreślają, że z pismami do sądu zwracać może się każdy.

Sprzedawali bilety, których nie mieli. Oszukali co najmniej 200 osób

Wejściówki do teatru i opery, bilety na koncerty i karnety na festiwale - to wszystko na jednym z portali społecznościowych oferowała para z Wrocławia. Towaru jednak nie mieli, a ich biznes został zlikwidowany przez dolnośląskich munudrowych. Za oszustwo "obrotnym biznesmenom" grozi do 8 lat więzienia.

Już jest 40 tys. na rehabilitację mężczyzny po przeszczepie twarzy

Ponad 40 tys. złotych zebrali już internauci, widzowie i znajomi 34-letniego Grzegorza, któremu ponad rok temu lekarze przeszczepili twarz. Dzięki tej kwocie mężczyzna przez kolejne 12 miesięcy nie będzie musiał martwić się o swoją rehabilitację. Jednak pieniądze dla pana Grzegorza wciąż można wpłacać na specjalne konto.

Polacy nie chcą już czytać książek?

Polska noblistka Wisława Szymborska powiedziała kiedyś: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". Ta myśl przyświecała organizatorom imprezy promującej czytelnictwo we Wrocławiu. Akcja "Europejska Noc Literatury" odbyła się już drugi raz i znów przyciągnęła tysiące mieszkańców miasta, którzy słuchali, jak znani i lubiani czytają twórczość współczesnych pisarzy. Czemu, mimo takich inicjatyw, Polacy czytają coraz mniej książek? Czy jesteśmy świadkami zmierzchu papierowych woluminów?

Lamborghini i trabant po tuningu. 400 aut na zlocie we Wrocławiu

Niektóre z wyglądu są niepozorne, choć pod maską kryją nawet 600 koni mechanicznych. Inne, wypolerowane i podświetlone z daleka przykuwają wzrok. Ponad 400 samochodów po tuningu zjechało do Wrocławia na coroczny zlot. - Nie ma na świecie drugiego takiego auta, jak tu. One są nie do podrobienia. Tu nie chodzi o to za ile pierwotnie ktoś je kupił, tylko ile pracy w nie włożył - mówią miłośnicy czterech kółek. - Przerabianie aut jest dla nas jak powietrze. To pasja, miłość, całe nasze życie - tłumaczą.

"Zjazd na bele desce", czyli rywalizacja z przymrużeniem oka

Deskorolkarze, surferzy, miłośnicy hulajnogi, a nawet snowboardziści zjechali do Karpacza na 3. Everyboard Fest w Karpaczu (woj. dolnośląskie). Jak przekonywali uczestnicy, w zawodach zwanych popularnie "zjazdem na bele desce" nie liczy się technika czy rywalizacja, a kreatywność, dobra zabawa i poczucie humoru. Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję imprezy.

Europosłanka odchodzi z SLD. "Nielojalność, kłamstwa i intrygi"

Dolnośląska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg poinformowała, że odchodzi z SLD, bo po latach działalności w partii pojawiła się "różnica charakterów, widzenia świata i wyznawanych wartości". - To szczyt hipokryzji, powinna zrzec się mandatu - mówi Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny partii.