Wrocław

Wrocław

17-latek zatrzymany w sprawie śmierci Wiktorii usłyszał zarzut rozboju. "Dowody nie wskazują, że chciał zabić"

Zarzut rozboju oraz ciężkiego uszkodzenia ciała, w wyniku którego doszło do śmierci 15-letniej Wiktorii z Krapkowic, usłyszał 17-latek z Gogolina (woj. opolskie). Po trwającym blisko 1,5-miesięca śledztwie w sprawie zabójstwa dziewczyny specjalna grupa opolskich policjantów we wtorek zatrzymała nastolatka. Prokuratura chce wnioskować o tymczasowy areszt. Śledczy nie ujawniają czy chłopak przyznał się do winy.

70. rocznica kapitulacji Breslau, jednej z ostatnich twierdz III Rzeszy

6 maja 1945 roku oblężone i doszczętnie zrujnowane miasto padło. Dokładnie 70 lat temu podpisano bezwarunkową kapitulację niemieckiego Breslau, które legło w gruzach. To była jedna z ostatnich twierdz III Rzeszy. Wojenne oblężenie miasta trwało niemal 3 miesiące. W tym czasie zginęło 80 tys. ludności cywilnej oraz tysiące żołnierzy niemieckich i radzieckich.

P.I.W.O. na akademiku. "To już jest troszkę oklepane"

P.I.W.O., czyli Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy, stworzony przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej, ponownie zagościł na wrocławskich "Tekach". Z okazji juwenaliów akademik T16 zamienił się w ogromny ekran. Nowością w tym roku była muzyka na żywo, chociaż niektórym studentom nowa odsłona projektu nie podobała się tak, jak zeszłoroczne animacje nawiązujące do gier, filmów i teledysków.

Zrównał z ziemią zabytkową przędzalnię. Sąd łagodzi wyrok

Jeleniogórski sąd złagodził wyrok ws. byłego właściciela XIX-wiecznej przędzalni. W pierwszej instancji skazany został na 2 lata w zawieszeniu na 5 - teraz karę zmniejszono do roku. Robert K. ma zapłaci też mniejszą grzywnę, ale wciąż musi przelać pieniądze na konto fundacji zajmującej się ochroną zabytków.

400 osób, 5 łodzi i tony śmieci. Wielkie sprzątanie rzeki Oławy

Kilkuset wolontariuszy, ramię w ramię z pracownikami Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, bierze udział w tegorocznym sprzątaniu rzeki Oławy. Inicjatorem akcji jest Paweł Zaręba, który mieszka w domu na wodzie i widok pływających śmieci to dla niego codzienność. W zeszłym roku w ramach akcji wyłowiono ponad tonę nieczystości. W tym roku wolontariuszy wspiera Paweł Rańda, wioślarski mistrz olimpijski.

Rowerzyści pojadą nowymi pasami. Wrocław maluje ścieżki wzdłuż jezdni

Miłośnicy poruszania się po mieście na dwóch kółkach będą mieli do dyspozycji więcej miejsca. Wrocław maluje dla nich nowe śluzy i pasy rowerowe wzdłuż głównych traktów. Na ulicach: Kazimierza Wielkiego, Kościuszki, Ruskiej, Krupniczej, Świdnickiej i Trzebnickiej pojawi się jeszcze więcej rowerzystów.

8 prawdziwych historii w komiksie przeciw rasizmowi. "To problem nas wszystkich"

"Spadaj do Afryki", "Czarnuchu", "Zjeżdżaj stąd" - takie słowa pod swoim adresem usłyszał czarnoskóry mężczyzna na jednej z wrocławskich ulic. Takie i podobne zachowania oraz to jak na nie reagować pokazuje komiks przygotowany przez Stowarzyszenie Nomada. - To problem społeczny. Trzeba ludzi edukować, bo rasizm to problem nas wszystkich - mówią pomysłodawcy.

Prof. Władysław Bartoszewski w karykaturach i bon motach

We Wrocławiu trwa wystawa kilkudziesięciu prac o profesorze Bartoszewskim, która przedstawia go pół żartem, pół serio. Znani polscy artyści i graficy stworzyli karykaturalne rysunki profesora, opatrzone cytatami pochodzącymi z jego przemówień, wywiadów, czy innych wypowiedzi.

Historia miłosna zapisana w listach sprzed 70 lat. Adresatka wciąż poszukiwana

Przypadkowo znaleziono paczkę listów z 1942 roku. Ich treść to historia wielkiej, ale nieszczęśliwej i tragicznej miłości niemieckiej pary, mieszkającej przed II wojną światową w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie). Łukasz Kazek, miłośnik historii, postanowił przetłumaczyć listy i odnaleźć nadawcę oraz adresata korespondencji. Jest już coraz bliżej poznania prawdy o tej niezwykłej historii.

W specjalnej szafie rosły konopie indyjskie, policja zatrzymała cztery osoby

W Oławie (woj. dolnośląskie) została zlikwidowana nielegalna plantacja konopi indyjskiej, z której można było uzyskać ponad 1,6 kilograma suszu marihuany o wartości prawie 50 tysięcy złotych. Zatrzymanych zostało czterech mężczyzn, w tym dwóch pseudokibiców. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi nawet 10 lat więzienia.

Auto w płomieniach, właściciel szuka podpalaczy i wyznacza nagrodę. "To poszło za daleko"

Do białego auta stojącego na podjeździe podchodzi dwóch zakapturzonych mężczyzn, rozcinają dach, oblewają go łatwopalną substancją i podpalają. Samochód stanął w ogniu. - Ktoś musiał widzieć jak kupowali paliwo lub tędy szli. Na pewno potrzebna była im pomoc - mówi właściciel spalonego audi ze Świdnicy (woj. dolnośląskie) i prosi o pomoc w namierzeniu podpalaczy. W zamian oferuje 10 tys. złotych nagrody.

Wybuchy, strzały i chmury dymu. Czołgi w akcji na Dolnym Śląsku

Huk granatów, desant spadochroniarzy i żołnierze walczący w kłębach dymu z wybuchających czołgów - tak wyglądała doroczna bitwa czołgów w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie). W rekonstrukcji wzięło udział ponad 200 osób i niemal 100 najróżniejszych pojazdów i samolotów. - To najlepsze co widziałem w swoim życiu - mówił jeden z młodych widzów.

Kilkusetmetrowa kolejka do wrocławskiego zoo. "W życiu nie pomyślałam, że będę tak stać"

Mieszkańcy Wrocławia i przejezdni, dzieci i dorośli stanęli w niedzielę w kilkusetmetrowym wężyku przed wrocławskim ogrodem zoologicznym. Znak kierujący na pobliski parking pokazywał, że brak tam wolnych miejsc. Niektórzy w kolejce do kas czekali nawet godzinę. Jednak nie narzekali, większości dopisywały dobre humory. - Długi weekend, piękna pogoda, słońce świeci, przyjemnie stać - przekonywali.

Pijany i bez prawa jazdy jechał traktorem, bo zabrakło mu piwa

Wsiadł do swojego ciągnika i pojechał do sklepu uzupełnić zapasy piwa. Rolnik z Dolnego Śląska do celu nie dojechał, bo został zatrzymany przez policjantów. Miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Nie miał natomiast uprawnień do kierowania ciągnikiem.

Ptaki, smoki i delfiny. Wrocławska Fontanna Multimedialna wystartowała

"Niesamowite", "warto było przyjechać", "rewelacja" - tak o swoich wrażeniach po pierwszym w tym roku pokazie Fontanny Multimedialnej mówili widzowie, którzy przyjechali na wrocławską Pergolę. Spektakl "Cztery Żywioły" zgromadził tłumy. Wśród tryskającej, podświetlonej różnymi kolorami, wody można było zobaczyć m.in. ptaki, smoki, tancerzy i delfiny. Od 1 maja do końca października pokazy będą odbywały się codziennie w godzinnych odstępach od 10.00 do 17.00. Wrocławianie mogą liczyć też na specjalne pokazy.

Kiedyś biedota i gruźlicy, dziś artyści i rzemieślnicy. Tak zmieniało się Nadodrze

Nadodrze w granicach Wrocławia jest od 207 lat. Od początku było miejscem ostrych kontrastów: bogacze zakładali tu swoje ogrody, a biedota trafiała do przytułku albo szpitala gruźliczego. Na początku XX wieku Nadodrze zdominowali ubodzy robotnicy, ale po niej było pierwszym przystankiem przesiedleńców. Mieszkańcy wspominają, że po 1945 roku można tu było zaopatrzyć się i w krowę, i w pierścionek dla ukochanej.

Zderzenie motocykla z osobówką. Kierowca jednośladu w szpitalu

Zderzenie motocykla i samochodu osobowego na krajowej "5" w Krynicznie (woj. dolnośląskie). W skręcającego w lewo kierowcę forda uderzył motocyklista. Kierujący jednośladem trafił do szpitala. Policjanci ustalają przebieg zdarzenia. Na miejscu wprowadzono ruch wahadłowy. Film z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Hey Joe" na 5003 gitary. Ale rekordu nie pobili

5003 starszych i młodszych miłośników gitarowego brzmienia zebrało się na wrocławskiej Pergoli. 13. próba bicia rekordu okazała się jednak pechowa. Gitarzystów było zbyt mało, by pobić ubiegłoroczny rekord Guinnessa. Rok temu utwór "Hey Joe" Jimiego Hendrixa zagrały wspólnie 7344 gitary, banjo, ukulele i mandoliny. Podczas tegorocznej próby bicia rekordu na scenie pojawił się m.in. skrzypek Nigel Kennedy i muzycy z Gipsy Kings.

Zastrzelił kota z wiatrówki

Siedzący na drzewie kot, który próbował łapać ptaki, zdenerwował mieszkańca Karpacza (woj. dolnośląskie). Mężczyzna kilka razy strzelił do zwierzaka z wiatrówki. Kot nie przeżył, a 58-latkowi grożą teraz nawet dwa lata za kratkami.

Baskijskie granie w centrum Wrocławia. "Tamborrada z czasów Napoleona"

Kilkaset dzieci zebrało się na wrocławskim placu, by zagrać na bębnach. Wszystko w ramach przygotowań najmłodszych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do rozpoczęcia Europejskiej Stolicy Kultury. Najmłodsi wrocławianie wzięli w dłoń bębny, pałki i wiaderka, by wygrać na nich rytm marszu San Sebastian, które za rok także będzie nosić miano ESK.