Wrocław

Wrocław

Wrocławska komunikacja na długi majowy weekend

Podczas długiego majowego weekendu pasażerowie wrocławskiego MPK muszą przygotować się na zmiany. Tym razem Wydział Transportu Miejskiego zwiększył liczbę pojazdów i uruchomi specjalną linię tramwajową, która dowiezie chętnych na majówkowe imprezy.

Przejście graniczne czeka na nowego właściciela

Dojazd gminną asfaltową drogą, parking dla samochodów, spokojna okolica, blisko lasu, 20 km od czeskiego Liberca - tak na swojej stronie internetowej opisuje jedną z ofert wrocławski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych. Na sprzedaż wystawia dawne przejście graniczne między Polską a Czechami w dolnośląskiej Bogatyni. Cena? Niemal milion złotych.

Zmarli dwaj mężczyźni poparzeni w pożarze salonu gier. Zarzut zabójstwa dla podpalacza?

Piotr G. wszedł do salonu gier w Zgorzelcu wyposażony w plastikowy kanister z benzyną. Oblał mężczyzn i podpalił. Obaj przeżyli atak, ale po kilku dniach zmarli w szpitalu. To oznacza, że podpalacz może usłyszeć inne zarzuty, już nie usiłowania zabójstwa, a podwójnego zabójstwa. Na razie jednak śledczy czekają na protokół sekcji zwłok i opinię biegłych.

Kilka ton nielegalnego tytoniu, straty Skarbu Państwa to 4,5 mln zł

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie ze Izbą Celną we Wrocławiu zlikwidowali nielegalną linię produkcyjną tytoniu. W sprawie zatrzymano 3 mężczyzn. Grozi im do 2 lat więzienia. Straty Skarbu Państwa, spowodowane niezapłaceniem podatku akcyzowego, mogą sięgać ponad 4,5 miliona złotych.

Podejrzani o podpalenie zabytkowego pałacu w rękach policji

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o podpalenie zabytkowego pałacu w Cieszycach. 20-latek wraz z 14-latkiem mieli wzniecić ogień w jednym z budynków wchodzących w skład zespołu Pałacowo-Parkowego z XIX wieku. W efekcie spłonęło poszycie dachu oraz część piętra. O dalszym losie zatrzymanych zdecyduje teraz sąd.

Gabinet prof. Władysława Bartoszewskiego powstanie we Wrocławiu

Bogate archiwum prof. Władysława Bartoszewskiego od 10 lat jest systematycznie przekazywane Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Wrocławiu. Instytut postanowił wykorzystać te zbiory i w połowie 2016 roku zostanie otwarty we Wrocławiu gabinet prof. Bartoszewskiego.

Oszukiwał pacjentki, brał pieniądze za refundowane zabiegi. Wyrok w zawieszeniu dla ginekologa

Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat próby dla Andrzeja W., znanego wrocławskiego ginekologa. Prokuratura oskarżała mężczyznę m.in. o pobieranie opłat za zabiegi, które refundował Narodowy Fundusz Zdrowia. Miał także wmawiać pacjentkom choroby i usypiać je, mimo że nie miał do tego uprawnień, a przy zabiegu nie asystował anestezjolog. Wyrok jest prawomocny.

Pijany wiózł autostopowiczów. Miał prawie 3 promile

Jechał samochodem pod wpływem alkoholu i postanowił zabrać po drodze trzech autostopowiczów. Ktoś telefonicznie zaalarmował policję, że auto poruszające się w kierunku Strzelec Opolskich (woj. opolskie) prawdopodobnie prowadzi pijany kierowca. Patrol zatrzymał 33-latka, który miał prawie 3 promile alkoholu we krwi.

Pod ziemią i wzdłuż zabytków. Bieg przełajowy z historią w tle

Kilkuset uczestników wzięło udział w biegu przełajowym na 10 kilometrów. Główną atrakcją zawodów był bieg przez kamiennogórskie podziemia oraz trasa, prowadząca przez najciekawsze historyczne zabytki aż na Górę Parkową. Organizatorzy postawili na aktywność fizyczną połączoną z edukacją regionalną. - To jedyne zawody tego typu w Polsce, gdzie uczestnicy mogą biec przez podziemne sztolnie - zapewniają pomysłodawcy IV Biegu Zdobywcy Góry Parkowej.

Wrocław stał się stolicą tatuażu

Wrocław po raz czwarty stał się stolicą tatuażu. Przez weekend w stolicy Dolnego Śląska miłośnicy malunków na ciele mogą spotkać się z najlepszymi tatuatorami w Polsce. W sobotę Zaklęte Rewiry odwiedziło rekordowe 4 tysiące osób. - Tatuaż to uzewnętrznienie siebie. Ludzie jak widzą kolorowy malunek, to nie patrzą na to, jak na tatuaż więzienny. W więzieniu przecież się takiego nie zrobi - mówi Adrian, uczestnik Tattoo Konwentu we Wrocławiu.

Szpital we Wrocławiu chce przeszczepiać ręce

Transplantolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu będą przeszczepiać pacjentom ręce. Prawdopodobnie pierwsze operacje odbędą się jeszcze w tym roku. Wrocław może być trzecim ośrodkiem tego typu w Polsce, po Trzebnicy i Gliwicach.

Zachowała się ostatnia świątynia Hitlera. "Miała rozpowszechniać nazizm"

Hitlerowski pomnik "dumy, chwały i siły" oficjalnie upamiętniał ofiary I wojny światowej, w rzeczywistości był miejscem kultywowania nazistowskich idei. Przetrwał do dziś mimo że podobne obiekty, kojarzone z faszystami, były masowo przez Rosjan wysadzane. Teraz zapomniane mauzoleum niszczeje, a władze Wałbrzycha mierzą się z jego trudną historią.

Trzymiesięczny areszt dla podejrzanych o śmiertelne pobicie

Na 3 miesiące do aresztu trafiła kobieta i dwóch mężczyzn podejrzanych o rozbój i pobicie ze skutkiem śmiertelnym - informują dolnośląscy policjanci. Pokrzywdzony zmarł w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń kilka dni po zdarzeniu. Teraz podejrzanym grozi kara nawet do 12 lat więzienia.

Księgozbiory po Tadeuszu Różewiczu trafią do Ossolineum

Rękopisy, korespondencja i książki - cała spuścizna po Tadeuszu Różewiczu trafi do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. - Chcemy, aby te archiwalia pozostały we Wrocławiu - mówi prezydent tego miasta Rafał Dutkiewicz. Czekają go jeszcze rozmowy z rodziną zmarłego przed rokiem poety.

Ukradł "Szachownicę" - jedyną taką skałę na świecie. "Lubi ładne kamienie"

Wygląda jak specjalnie ułożony bruk, ale jest niezwykle cenną skałą. Geolodzy mówią, że "Szachownica" to jedyny taki kamień na świecie. Ktoś właśnie go ukradł. Szybko jednak udało się odzyskać skałę. Złodziej wykopał ją, bo... "lubi ładne kamienie". Teraz stróże prawa zastanawiają się, jakie zarzuty postawić miłośnikowi kamieni.

Pielęgniarki protestują u wojewody. "Żądamy podwyżki o 1500 złotych"

Grupa kilkuset pielęgniarek protestowała w środę pod Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu. Kobiety domagają się podwyżek pensji o 1500 złotych, mniejszego obciążenia pracą oraz umów, będących gwarancją stałej opieki nad pacjentami. - Sytuacja jest dramatyczna i nikt nie chce słuchać o naszych problemach - alarmują pielęgniarki z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.