Wrocław

Wrocław

Pierwszy taki film na świecie. "Klatka po klatce, każdy ruch maluję od nowa"

W Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu powstaje pierwszy na świecie pełnometrażowy film w technologii animacji malarskiej. - To ponad 80 minut opowieści o życiu i tajemniczej śmierci Vincenta van Gogha. Opowiadają bohaterowie obrazów artysty - mówi Robert Banasiak, dyrektor placówki. Nad powstaniem filmu pracuje prawie setka malarzy. W tym samym czasie zdjęcia do filmu "Twój Vincent" kręcone są w Gdańsku, a wcześniej pracowano nad nim w Londynie. Jedna z osób czuwających nad powstaniem obrazu mówi: klatka po klatce, każdy ruch maluję od nowa.

Przylądek Nadziei dostanie milion złotych. Drugi tak hojny darczyńca w tym miesiącu

Do szefowej Przylądka Nadziei odezwał się kolejny darczyńca, który na konto Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową przeleje milion złotych. Warunek jest jeden: chce pozostać anonimowy. Pieniądze mają zasilić konto fundacji po 9 maja. To druga osoba w tym miesiącu, która podaruje maluchom walczącym z nowotworami milion złotych.

Taksówkarz zabił kobietę na pasach, był już karany za potrącenie przechodnia. Areszt nie dla niego

Taksówkarz z Wrocławia wjechał w przechodzącą przez przejście dla pieszych parę. Kobieta zginęła na miejscu, jej mąż trafił do szpitala. Okazuje się, że 34-latek był wielokrotnie karany za wykroczenia drogowe i tracił prawo jazdy. W 2011 roku także potrącił pieszego na pasach i był za to skazany. Prokuratorzy chcieli, by najbliższe 3 miesiące spędził w areszcie. Sąd wypuścił go za kaucją.

Znamię cudu

Legnica i tajemnica hostii, która trzy lata temu w Boże Narodzenie upadła na kościelną podłogę. Wierni nie mają wątpliwości, że ujawnione na niej czerwone przebarwienia to części ludzkiego serca, czyli cud Kościół jest ostrożniejszy i nazywa to wydarzeniem o znamionach cudu. A badania naukowe jednoznacznie tej sprawy nie rozstrzygają.

Wiara w cuda

Pewnie od czerwca można się spodziewać pielgrzymek do Legnicy. Tak w każdym razie było w Oławie - ponad 30 lat temu, gdy właścicielowi jednego z tamtejszych ogródków miała ukazać się Matka Boska. Tysiące ludzi z Polski przyjeżdżało tam (niektórzy szli nawet na kolanach) w nadziei na uzdrowienie. Wszystkiemu bacznie przyglądało się SB - ale Kościół do dziś nie uznał tego widzenia za cud. Choć dziś - co ciekawe - dysponuje prawie całym majątkiem, jaki powstał z datków dawanych wtedy przez wiernych. Kazimierz Domański, który miał to widzenie już nie żyje - Łukasz Ruciński dotarł jednak do jego rodziny i do innych świadków tamtych wydarzeń.

Dopalacze ukrył w rurze kanalizacyjnej

Policjanci z Wrocławia zatrzymali trzech amatorów dopalaczy i 28-latka podejrzewanego o handel szkodliwymi substancjami. Przed funkcjonariuszami towar próbował ukryć w rurze kanalizacyjnej.

Smog nad miastem? Dzieci nie wyjdą z przedszkola

Wrocławskie przedszkola otrzymały prośbę, by monitorować stan powietrza w mieście. Jeśli normy będą przekroczone, to pedagodzy mają "odpowiednio reagować". Oznacza to, że gdy nad miastem pojawi się smog, przedszkolaki na dwór już nie wyjdą.

BMW zderzyło się z ciężarówką. Jedna osoba nie żyje

Jedna osoba nie żyje, a jedna jest w ciężkim stanie - to bilans wypadku do jakiego doszło na dolnośląskim odcinku drogi krajowej nr 8. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że bmw zjechało na przeciwległy pas ruchu. Kierowca nie miał szans w zderzeniu z ciężarówką.

Wszedł wprost pod nadjeżdżające auto. Szokujące nagranie

Pieszy wychodzi zza sznura samochodów stojących na jezdni. Na drugą stronę ulicy nie dociera, bo zostaje uderzony przez nadjeżdżające auto. Mrożące krew w żyłach nagranie z wypadku trafiło do internetu. Policjanci nie mają wątpliwości: zawinił pieszy.

Z pistoletem napadli na sklep, uciekali w popłochu

Weszli do sklepu, wyciągnęli pistolet i zażądali wydania pieniędzy. Gotówki jednak nie dostali, bo sprzedawcy udało się uruchomić alarm. Zakapturzeni napastnicy w popłochu uciekli. Policjanci z Wrocławia zatrzymali trzy osoby. Grozi im do 12 lat więzienia.

Natrafili na ślad zasypanego tajemniczego tunelu. Tuż obok szczątków księżniczki

Po badaniach georadarem i kilku odwiertach inspekcyjnych na dolnośląskim Zamku Grodno natrafiono na ślad tunelu. - Wydawało nam się, że prowadzi na dziedziniec główny. Jest tak ukierunkowany, ale jedna z odnóg jest zasypana - mówi zarządzający średniowiecznym obiektem. Co może kryć w sobie tajemnicze przejście? Tego na razie nie wiadomo.

"To nie był eksperyment, to była decyzja lekarska". Ten zespół walczył o życie Wojtka

Historia, która ma dwa zakończenia - szczęśliwe i nieszczęśliwe. Ciężarnej z guzem mózgu nie udało się uratować. Ale jej syna - tak. Lekarze z Wrocławia sztucznie podtrzymywali funkcje życiowe kobiety, żeby jak najdłużej utrzymać ciążę. Udało się to przez aż 55 dni. Wystarczyło, by dziecko miało szanse na przeżycie. To była walka z czasem i wieloma niewiadomymi, o czym opowiedzieli reporterce "Czarno na białym" lekarze, którzy uratowali Wojtka.

Narodowcy spalili zdjęcia Angeli Merkel. Śledztwa nie będzie

Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie nawoływania do nienawiści na tle różnic wyznaniowych oraz spalenia zdjęć kanclerz Niemiec podczas manifestacji Obozu Narodowo-Radykalnego na wrocławskim Rynku. Powód? Nie dopatrzono się w zachowaniu narodowców znamion przestępstwa. Zawiadomienie w tej sprawie złożył prezydent Wrocławia.

Ułożyli ich ciasno w drewnianych skrzyniach. Ekshumowano już 997 żołnierzy

Archeolodzy ze Stowarzyszenia POMOST prowadzili prace ekshumacyjne na terenie starej nekropolii w Koźlu (woj. opolskie). W ciągu pięciu dni z ziemi udało im się wydobyć szczątki 304 niemieckich żołnierzy. Kilkunastu z nich odzyska swoją tożsamość. Był to kolejny etap prac prowadzonych w tym miejscu. W sumie, do tej pory, ekshumowano 997 wojskowych.

"Moi kochani rodzice...". Pod podłogą znalazł wojenne listy dwóch braci

"Mój drogi ojcze. Polacy nie stanowią już żadnego problemu, zostali rozgromieni" - napisał we wrześniu 1939 roku Karl-Heinz Lachmann do ojca, który został w rodzinnym domu w Walimiu (woj. dolnośląskie). W tych wysyłanych później, wiary w zwycięstwo jest już znacznie mniej. Po 71 latach od zakończenia wojny plik listów i zdjęć został znaleziony pod podłogą domu.

Szukają tunelu prowadzącego do Zamku Książ

Naukowcy i eksploratorzy pojawili się w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie), by zbadać teren, na którym może znajdować się tunel prowadzący do Zamku Książ. Używają do tego m.in. georadaru. Pracują w pobliżu miejsca, gdzie niebawem mają się rozpocząć poszukiwania "złotego pociągu".

"To była spokojna wieś, idylla w dolinie". Zobacz, co zostało z zalanej 100 lat temu osady

Wieś Schlesierthal, czyli Śląska Dolina, pod powierzchnią wody zniknęła ponad 100 lat temu. - Tu kwitło życie górnicze, w okolicy działało kilka kopalni. To była spokojna osada, idylla w dolinie - opowiada Łukasz Kazek, badacz historii tego regionu. Wszystko skończyło się na początku XX wieku, gdy na terenie nękanym przez powodzie postanowiono wybudować olbrzymią zaporę wodną. Mieszkańcy musieli wtedy opuścić wieś. Teraz, na czas remontu, woda ze sztucznie utworzonego Jeziora Bystrzyckiego została spuszczona i odsłoniła pozostałości zabudowań. - To prawdopodobnie ruiny jednej z gospód, w której żywili się ci, którzy budowali tamę - uważa historyk.

Kornel Morawiecki honorowym obywatelem Wrocławia. Radni podzieleni

Założyciel "Solidarności Walczącej" Kornel Morawiecki, wieloletni dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko i działacz opozycji w PRL prof. Karol Modzelewski zostali honorowymi obywatelami Wrocławia. Decyzję o uhonorowaniu podjęli w czwartek wieczorem miejscy radni. Nie byli jednak jednomyślni.

Szlachar odwiedził leśników. Odpoczął i odleciał

Szlachar, inaczej nazywany traczem długodziobym, niespodziewanie pojawił się na terenie Nadleśnictwa Świdnica (woj. dolnośląskie). Znalazł go jeden z mieszkańców zaniepokojony tym, że ptak nie lata. Po krótkiej rekonwalescencji wrócił na wolność.