Kosmos

Kosmos

Mgławica w kształcie piwnego dzbana

Kształtem przypomina wielki kosmiczny dzban w towarzystwie gazowych smug i gwiezdnego pyłu. Teleskop należący do ESA zarejestrował w Chile obraz niezwykłej mgławicy Toby Junk. Znajduje się ona 1,2 tys. lat świetlnych od Ziemi.

Astronauci pstrykali "focie z rąsi", zanim to stało się modne

Moda na fotograficzne autoportrety nazywane "selfie" zatacza coraz szersze kręgi. Śledząc doniesienia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, moglibyśmy powiedzieć, że dotarła już nawet w kosmos. "Dotarła" to jednak niewłaściwe słowo, bo nawet szybki wgląd w archiwa NASA pokazuje, że astronauci wykazywali się sporą inwencją w tej kwestii na długo przed erą portali społecznościowych i aparatów w telefonie.

Drukowanie 3D w kosmosie coraz bliżej. NASA chce zacząć już w przyszłym roku

Narzędzia czy części zamienne na zawołanie - to tylko niektóre przedmioty, jakie mogłaby zapewnić astronautom drukarka 3D będąca na wyposażeniu statku kosmicznego. Wykorzystanie tej technologii mogłoby nie tylko ułatwić im życie, ale też pomogłoby zredukować koszty misji kosmicznych. NASA chce jak najszybciej przetestować takie rozwiązanie i planuje wysłać pierwsze urządzenie w kosmos już w przyszłym roku.

Fizycy: czarna dziura ma "włosy", którymi czepia się Wszechświata

Dotychczasowe hipotezy o czarnych dziurach są proste i nieskomplikowane - to obiekt ściągający i pochłaniający bezpowrotnie wszystko, nawet światło. Jednak najnowsze badania sugerują, że ta teoria jest niepełna, zaś czarna dziura jest otoczona wiązkami fal grawitacyjnych. Obserwacje fizyków z Triestu mogą podważyć dotychczasowe teorie.

Korki na orbicie. "Wkraczamy w nową erę"

Amerykański statek towarowy Cygnus musiał ostatnio opóźnić cumowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, żeby ustąpić pierwszeństwa rosyjskiemu Sojuzowi wiozącemu astronautów. Ponieważ przybywa prywatnych operatorów usług kosmicznych, w otoczeniu ISS robi się coraz bardziej tłoczno. - Wkraczamy w nową erę kosmiczną - komentuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Asteroida przeleciała blisko Ziemi. Wykryli ją zaledwie kilka godzin wcześniej

Około 15-metrowa asteroida podobna do obiektu, który w lutym eksplodował nad Czelabińskiem, minęła Ziemię w nocy z piątku na sobotę. Rosyjscy naukowcy wykryli ją na kilka godzin przed tym, zanim przeleciała w bliskim sąsiedztwie naszej planety. Poruszała się w odległości mniejszej niż wysokość orbity satelitów geostacjonarnych.

Ziemia "ukradła" Księżyc? Uczeni mają nową teorię

Księżyc może być "prezentem" od innej planety - głosi nowa teoria o pochodzeniu ziemskiego satelity. Według niej pierwotnie przynależał do Wenus, która jednak go utraciła. Po jakimś czasie grawitacja naszej planety miała go przyciągnąć na swoją orbitę.