Kosmos

Kosmos

Kosmiczne honory dla polskiego miasta i dwóch uczonych

Niezwykły sukces mają na swoim koncie uczniowie z Torunia i Sierpca. Kilka lat temu odkryli oni trzy planetoidy, których istnienie właśnie zostało potwierdzone. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała obiektom imiona "Iwanowska", "Sierpc" i "LechMankiewicz".

Współcześni astronauci nie mają stylu?

- Współcześni astronauci nie mają wyczucia stylu - wzdycha Richard Hollingham z BBC, który widział w telewizji, jak astronauta Don Pettit na oczach całego świata - ubrany w podkoszulek, szorty i... podwiązkę - przechodzi z pokładu ISS do kapsuły Dragon.

Nieważkość spowalnia proces starzenia

- Przebywanie w kosmosie spowalnia proces starzenia - wynika z badań, jakie Brytyjczycy i Japończycy przeprowadzili na robakach, które spędziły kilkanaście dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

"Ciekawość" kluczem do zasiedlenia Marsa?

Za niespełna miesiąc, 5 sierpnia, "Ciekawość" (ang. Curiosity) ma wylądować na Marsie. Łazik gabarytów Mini Coopera - największy, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos - opadnie na powierzchnię Czerwonej Planety w zupełnie wyjątkowy sposób, po czym zacznie badać, czy panujące tam warunki sprzyjają życiu.

Tak umiera gwiazda. Ostatni występ przed śmiercią

Znajdująca się w konstelacji Żyrafy (okołobiegunowym gwiazdozbiorze nieba północnego) gwiazda U Camelopardalis niebawem umrze. Nim to jednak nastąpi, to niewielkie ciało niebieskie zaznacza swoje istnienie w bardzo widowiskowy sposób.

Życie pozaziemskie? Nadzieja w mikrobach

Próby znalezienia form życia na Marsie mogą zakończyć się sukcesem. Amerykańscy naukowcy przestrzegają jednak, żebyśmy nie spodziewali się obcych rodem z filmów, ale... mikrobów. Ponadto bakterie mogą odnaleźć się nie na samym Marsie, tylko na jego księżycu - Fobosie (gr. "Strach").

Wyślij tweeta kosmitom

Jeśli macie jakieś przesłanie dla przedstawicieli pozaziemskich cywilizacji, przed Wami szansa, żeby wysłać je w kosmos. 35 lat po dotarciu do Ziemi "Sygnał Wow!", tajemniczy przekaz radiowy nieznanego autorstwa, przypisywany kosmitom, doczeka się wreszcie odpowiedzi od ludzkości. Każdy może do niej dorzucić swoje trzy grosze, czyli 140 znaków... za pośrednictwem Twittera.

Nowy, prosty sposób na ocalenie Ziemi

Szkoccy badacze chcą walczyć z niebezpiecznymi dla Ziemi asteroidami za pomocą powszechnie używanego narzędzia - lasera. Ich pomysł - znacznie różniący się od idei wycelowania w kosmiczne skały broni nuklearnej - może wyznaczyć nowy kierunek myślenia naukowców o tym, jak ocalić Ziemię przed zagładą.

Chiński pilot trafił w stację kosmiczną

Chiński statek załogowy Shenzhou 9 z trzema astronautami na pokładzie połączył się na orbicie w trybie sterowania ręcznego z modułem bezzałogowym Tiangong 1. To pierwszy tego typu manewr w historii chińskiej kosmonautyki.

Meteor uziemił samoloty strażackie?

To prawdopodobnie meteor, który w środę przeleciał po niebie nad Kolorado, uziemił samoloty, za pomocą których straż pożarna próbowała ugasić ogień szalejący od tygodnia nieopodal Colorado Springs.

Rosjanie opancerzą stację kosmiczną

Rosyjscy kosmonauci wyjdą w przestrzeń kosmiczną i zainstalują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dodatkowe panele. Dzięki temu zyska ona lepszą ochronę przed kosmicznymi śmieciami.

Chińskie pozdrowienie z orbity

Kosmiczne pozdrowienia po chińsku dotarły na Ziemię z orbity. Państwo Środka chwali się swoją czwartą załogową misją w Kosmos, misją wyjątkową, ponieważ pierwszy raz w historii członkiem załogi jest kobieta.

Chińscy astronauci odebrali e-mail z Ziemi

Na orbitę okołoziemską, gdzie w poniedziałek wysłano załogę chińskich astronautów, dotarł pierwszy e-mail. Komunikacja działa sprawnie i misja odbywa się bez problemów. Na pokładzie kosmicznej kapsuły jest pierwsza w historii chińska astronautka.

Odkryto jeziora w tropikach Tytana

Należąca do NASA sonda Cassini wykryła jeziora metanu w tropikalnym rejonie księżyca Saturna - Tytana. Odkrycie zaskoczyło naukowców, ponieważ sądzili, że takie zbiorniki występują wyłącznie w okolicach biegunów Tytana.

Bulterier czy smok? Topnieje coraz szybciej

Bulterier albo Smok Szczęścia z "Niekończącej się opowieści" - takie kształty w satelitarnym zdjęciu skutej lodem Zatoki Hudsona dostrzegli nasi redaktorzy. Naukowcy alarmują, że okres, kiedy akwen wygląda tak malowniczo, może się znacznie skrócić.

Chińscy astronauci już na orbicie. Jak kosmos na nich wpłynie?

Pierwszy chiński załogowy statek kosmiczny osiągnął wyznaczoną orbitę. Kapsuła została wyniesiona w przestrzeń okołoziemską w sobotę przez rakietę Długi Marsz 2. Cel misji to przeprowadzenie eksperymentów medycznych i przećwiczenie manewrów cumowania do laboratorium orbitalnego.

Wrócił na Ziemię. Ale co robił w kosmosie?

Bezzałogowy wahadłowiec Pentagonu X-37B, który spędził ponad rok na orbicie w celu wiadomym tylko nielicznym amerykańskim wojskowym, wrócił na Ziemię. W sobotę wylądował w kalifornijskiej bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

I poleciała. Pierwsza Chinka w kosmosie

Start statku kosmicznego Shenzhou 9, na pokładzie którego znalazła się m.in. 33-letnia Liu Yang, odbył się tak jak planowano - w sobotę o godz. 12.37 czasu polskiego. Oznacza to, że Chiny mają już swoją pierwszą kobietę w kosmosie.