Kosmos

Kosmos

Kosmonauci z Rosji wybrali ziemniaka, który ma być uprawiany na Marsie. Zdecydowali się na warzywo z Peru, kraju, w którym rośnie 4 tysiące gatunków różnych kartofli. Teraz ziemniak przejdzie serię testów naukowych w kosmosie.

Bliskie spotkanie trzeciego stopnia i to na boskim poziomie. W środę nad ranem astronomowie przewidują złączenie na sferze niebieskiej planety Wenus i jednej z największych planetoid - Westy. Do obserwacji zjawiska wystarczy lornetka lub teleskop.

To niezwykła strona internetowa - za jej pośrednictwem można wysłać wiadomość do kosmitów. Twórcy witryny Hello From Earth będą zbierać wiadomości od Ziemian, by przesłać je na planetę Gliese 581d, w nadziei na nawiązanie kontaktu z obcymi. Wiadomość może przesłać każdy, z każdego miejsca na Ziemi. Ale musi być krótka - mieć maksymalnie 160 znaków.

Niezwykle rzadki kataklizm kosmiczny - potężne zderzenie dwóch planet - zarejestrował amerykański teleskop kosmiczny Spitzera. Katastrofa wydarzyła się "całkiem niedawno", czyli zaledwie kilka tysięcy lat temu.

Niemcy chcą "około 2015 r." wysłać na Księżyc misję bezzałogową, poinformował sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Peter Hintze. Misja ma kosztować 1,5 miliarda euro.

Najbliższe trzy noce warto spędzić inaczej niż we własnym łóżku. Lepiej zabrać karimatę i śpiwór i na własne oczy zobaczyć deszcz perseidów. Największe natężenie "spadających gwiazd" spodziewane jest w środę.

Podczas najbliższych trzech nocy na niebie będziemy mogli podziwiać najsłynniejszy rój meteorów - Perseidy. Co prawda "spadające gwiazdy" widać od połowy lipca, ale ich nasilenie przypada na 10, 11 i 12 sierpnia. W sprzyjających okolicznościach będzie można zobaczyć nawet 120 meteorów na godzinę.

Masz internet? Masz szansę stać się częścią olbrzymiego astronomicznego przedsięwzięcia. Internauci mają pomóc astronomom w sklasyfikowaniu 250 tysięcy galaktyk. To część społecznościowego projektu naukowego "Galaktyczne Zoo", w którym od środy mogą wziąć udział także polscy użytkownicy internetu.

Zgubione w kosmosie przez amerykańską astronautkę Heidemarie Stefanyshyn-Piper narzędzia spadły na Ziemię. Jednak według ostatnich danych zakończyły lot w oceanie, a nie na lądzie.

Amerykański wahadłowiec Endeavour po 16-dniowej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pomyślnie wrócił na ziemię. Lądowanie na Florydzie nastąpiło o godzinie 16.48 czasu warszawskiego.

Już za niespełna 11 lat Amerykanie planują powtórzyć wyprawę z lądowaniem na Księżycu, a po 2035 chcą wysłać swoich astronautów na Marsa - powiedział szef NASA w Federacji Rosyjskiej, Patrick Bazzard.

Nie od dziś wiadomo, że Księżyc zrobiony jest z sera, co udowodnili już w filmie Wallace i Grommit. Żeby zaznaczyć tę oczywistą oczywistość grupa serowych maniaków, w rocznicę pierwszego lądowania człowieka na księżycu, postanowiła wysłać w kosmos kawałek cheddara.

Samolot WhiteKnightTwo został zaprezentowany na dorocznej imprezie AirVenture Convention, w Oshkosh, w stanie Wisconsin. To ta maszyna ma w przyszłości posłużyć do wynoszenia w górne warstwy atmosfery komercyjnych statków kosmicznych.

Dwaj astronauci z wahadłowca Endeavour, zakończyli piąte i ostatnie wyjście w przestrzeń kosmiczną. Udało im się wykonać końcowe prace montażowe przy japońskim laboratorium naukowym "Kibo".

Ciężkie zadanie stanęło przed astronautami z załogi wahadłowca Endeavour. Christopher Cassidy - na Ziemi komandos marynarki wojennej USA - wraz z Thomasem Marshburnem, zainstalowali na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS cztery nowe baterie słoneczne.

Ostatnie uderzenie w Jowisza wielkiej asteroidy zostawiło na powierzchni planety dziurę wielkości Ziemi. A do przewidywanego przez starożytnych Majów na grudzień 2012 końca świata coraz bliżej. Czy skończymy właśnie jak Jowisz? - Małe szanse - mówią naukowcy i uspokajają, że Ziemianie są gotowi, by asteroidę usunąć - tak jak grany przez Bruce'a Willisa Harry Stamper w filmie "Armageddon".

Ogłoszono kosmiczny alarm - na Ziemię docierają potężne porcje energii, spowodowane przez słoneczne rozbłyski. Zjawisko to zwane burzą słoneczną zdarza się często, jednak - gdy jest szczególnie silne - może spowodować zakłócenia urządzeń elektronicznych na naszej planecie i zjawisko zorzy polarnej daleko pod kołem podbiegunowym. Także w Polsce.

65-letnia kobieta zmarła podczas rytualnej kąpieli w Gangesie. Podczas zaćmienia słońca ten indyjski rytuał miał szczególne znaczenie.

Gigantyczna dziura na powierzchni Jowisza. Otwór wielkości Ziemi wykrył astronom amator Anthony Wesley. Zdaniem NASA, która potwierdziła doniesienia Australijczyka, w planetę uderzyła prawdopodobnie kometa.