Powstaje satelita, dzięki któremu amerykańscy meteorolodzy będą mogli ostrzegać przed tornadami i nawałnicami dużo szybciej niż są w stanie zrobić to teraz. GOES-R, wspólne przedsięwzięcie NASA i NOAA, będzie też przyglądać się pogodzie panującej w kosmosie.
Hiszpańscy astronomowie badający zjawisko czarnej dziury zauważyli niezaobserwowaną nigdy wcześniej strukturę w otaczającej ją materii. Zjawisko odkryli w czarnej dziurze Swift J1357.2.
Rakieta Falcon 9 z kapsułą z zapasami żywności i sprzętem naukowym dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej została w piątek wystrzelona z Przylądka Canaveral na Florydzie. Nie obyło się bez problemów, bo awarii uległ prawdopodobnie układ sterujący rakiety.
Kosmos nie przestaje zaskakiwać naukowców. Amerykańscy astronomowie poinformowali w czwartek, że wykryli tymczasową obecność trzeciego pasa radiacyjnego wokół Ziemi. Wcześniej przyjmowano istnienie dwóch stabilnych pasów.
Astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego udało się prawdopodobnie po raz pierwszy zaobserwować wczesne stadium powstawania planety. Wykryta w Gwiazdozbiorze Muchy protoplaneta gwiazdy HD 100546 wciąż jest osadzona w otaczającym ją dysku materii. Jeśli odkrycie się potwierdzi, rozwinie dotychczasową wiedzę o tym, jak powstają planety i pozwoli badaczom zweryfikować dotychczasowe teorie.
Fundacja Inspiracja Mars chce zorganizować przelot blisko Marsa i będzie szukać pary śmiałków, których wyśle w tę podróż. Amerykanie poinformowali, że chcą, by była to kobieta i mężczyzna, a przy wybieraniu preferowane będą pary małżeńskie.
Już za 10 lat Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (KCIKiS) ma być najlepszą instytucją związaną z technologiami kosmicznymi w kraju - zapowiadają jego założyciele, Wojskowa Akademia Techniczna i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Marzec będzie sprzyjał obserwatorom nieba. Już niebawem na naszym niebie będzie widać kometę PanSTARRS (C/2011 L4). Astronomowie zapewniają, że da się ją zobaczyć gołym okiem.
Po raz pierwszy zmierzono prędkość obrotu czarnej dziury! Otrzymany wynik potwierdził ogólną teorię względności Alberta Einsteina, ale przede wszystkim otworzył drzwi dla badań nad ewolucją czarnych dziur.
Jej uderzenie wyzwoliłoby tak wielką energię, że mógłby powstać krater o średnicy 500 km i o głębokości 2 km. Mowa o komecie C/2013 A1, która za półtora roku zbliży się do Czerwonej Planety.
Jest wielkości walizki, kosztował 25 mln dolarów i będzie strzegł bezpieczeństwa Ziemi. Mowa o satelicie NEOSSat, który w kosmosie zapoluje na asteroidy. Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) wystrzeliła go w poniedziałek z bazy w Indiach.
Spore poruszenie wzbudziła zapowiedź wysłania już na 2018 rok prywatnej misji na Marsa. Takie wstępne plany ogłosiła organizacja Inspiration Mars Foundation założona przez milionera Dennisa Tito, pierwszego kosmicznego turysty. Pojawiły się przypuszczenia, że w trwającym 501 dni locie mieliby uczestniczyć ludzie.
Satelita obserwacyjny Landsat 5 ustanowił nowy rekord świata. Jest najdłużej pracującym na orbicie satelitą, czym zapewnił sobie miejsce w historii astronomii. W ciągu kilku miesięcy zakończy kosmiczną misję i przejdzie na zasłużoną emeryturę.
Miłośnicy Kosmosu mają szansę go powąchać - i to w zaciszu własnego domu. Pewna amerykańska firma, przy współpracy z NASA, stworzyła świeczkę pachnąca jak Wszechświat.
Gwiazda serialu "Star Trek" William Shatner oraz dziesiątki tysięcy fanów serii gorąco zachęcają, by jednemu z nowo odkrytych księżyców Plutona nadać imię Wolkan - na część planety, z której pochodził jeden z bohaterów "Star Treka" - Spock.
Aktywność korony słonecznej dostarcza wielu spektakularnych widoków. Dzięki naukowcom z NASA mogliśmy już oglądać niesamowite koronalne fajerwerki, pierścienie, magnetyczne pętle. Przed nami kolejny spektakl: olśniewający ognisty deszcz.
Niewiele większa od ziemskiego Księżyca jest jedna z planet okrążających gwiazdę Kepler-37 w układzie odkrytym przez teleskop Keplera. To najmniejsza z dotychczas poznanych planet obiegających gwiazdy podobne do naszego Słońca. Udało się ją znaleźć dzięki metodzie astrosejsmologii.