Ukraina

Ukraina

Umowa stowarzyszeniowa UE z Ukrainą jest "nadal na stole" i stanowi "najlepszy krok na drodze do politycznej modernizacji kraju" - ocenił po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso. Dodał, że najlepszym przykładem dla Ukraińców powinna być Polska. Warunkiem koniecznym do rozmów jest jednak "zaprzestanie represji i przemocy".

Przyjechał na Ukrainę z Białorusi osiem lat temu, a dwa ostatnie spędził pod Kijowem w miejscowości Biała Cerkiew, gdzie pracował jako dziennikarz lokalnej gazety. 22 stycznia, w "krwawą środę", zginął na Majdanie, stając się jedną z pierwszych trzech ofiar starć z milicją i Berkutem. Siostra Michaiła Żyźniewskiego zgodziła się porozmawiać o nim z reporterami "Uwagi" TVN.

Rosja zaostrzyła kontrolę celną towarów na granicy z Ukrainą - informują w czwartek rosyjskie media, powołując się na ukraińskie Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Samochodowych. Krok ten określają one jako "blokadę handlową".

Sytuacja na Ukrainie po przeforsowaniu przez władze ustawy o amnestii jest dramatyczna - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem u naszych wschodnich sąsiadów trwa "dezintegracja obozu władzy", a Wiktor Janukowycz bojący się utraty poparcia części swojej partii najpewniej zaczął szantażować jej posłów.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" nie wykluczyła w czwartek, że nowym premierem Ukrainy zostanie lider partii Swoboda Ołeh Tiahnybok. W ocenie gazety uchwalona ustawa o amnestii "dodatkowo umocni wpływy w tym kraju nacjonalistów z partii Swoboda". Prasowy organ rządu rosyjskiego pisze też, że takiego scenariusza boi się premier Polski.

Premier Donald Tusk powiedział w środę w Budapeszcie, że Polska i Węgry zgadzają się, iż szansą dla Ukrainy jest polityczne porozumienie, którego efektem będzie „poszanowanie praw obu stron konfliktu”. Wyraził też nadzieję, że uda się tam wypracować stanowisko, które pozwoli uniknąć „czarnych scenariuszy".

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO) powiedział w Kijowie, że jeśli nie dojdzie to zaprzestania stosowania przemocy wobec ludności cywilnej na Ukrainie, to UE może zastosować sankcje wobec osób winnych jej użycia "w postaci zakazu wjazdu i zamrożenia kont".

Polscy artyści, Maleo Reggae Rockers i Enej, nagrali swoją wersję ukraińskiej piosenki "Brat za Brata". Ten utwór zespołu Kozak System został okrzyknięty hymnem Majdanu. Jak mówią muzycy, piosenka to "krzyk serca", a jej polska wersja powstała, byśmy mogli lepiej zrozumieć sytuację naszych sąsiadów.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen skrytykował Rosję za wywieranie na Kijów presji, by nie podpisywać umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Szef Paktu Północnoatlantyckiego powiedział też, że ukraińscy liderzy mogą zapewnić narodowi niepodległość tylko przez bliższe związanie się z UE i NATO.