Ukraina

Ukraina

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w piątek Unię Europejską o szantaż i wywieranie presji na Ukrainę w związku z decyzją Kijowa o zawieszeniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Specjalni wysłannicy UE na Ukrainie nie tracą nadziei i wierzą, że umowa stowarzyszeniowa zostanie podpisana.

Według doradczyni litewskiej prezydent Dalii Grybauskaite, ukraińscy politycy przyznali w rozmowie z nią, że zostali zaszantażowani przez Rosjan. Groźbami poważnego zaszkodzenia gospodarce Ukrainy Kreml miał wymóc na Kijowie zawieszenie przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. - To kolejny sukces Władimira Putina na arenie międzynarodowej - cieszy się natomiast w rosyjskich mediach anonimowy przedstawiciel Kremla.

Odbywająca karę więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko wierzy, że jest jeszcze szansa na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską - powiedziała w czwartek jej córka Jewhenija. Sądzimy, że ta szansa jest realna - dodała.

Przedstawiciele ukraińskich władz utrzymują, iż negocjacje w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską zakończyły się fiaskiem z winy Wspólnoty. Wicepremier Jurij Bojko oznajmił, że UE nie chciała pokryć strat Ukrainy wynikających z niechybnego pogorszenia relacji z Rosją. Inny urzędnik sprecyzował, że stowarzyszenie kosztowałoby Ukrainę od 100 do 500 miliardów dolarów.

Premier Mykoła Azarow tłumaczył decyzję o wstrzymaniu całej procedury podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE tylko i wyłącznie sytuacją gospodarczą państwa - powiedział w TVN24 Aleksander Kwaśniewski, specjalny wysłannik Parlamentu Europejskiego na Ukrainę. - Istotny był jednak ten bezprzykładny nacisk. Rosjanie skorzystali z całego arsenału możliwości, jakie mają na Ukrainie – dodał b. prezydent RP.

UE czeka na wyjaśnienie decyzji rządu Ukrainy o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią - poinformował szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius. Komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele odwołał z kolei swą wizytę w Kijowie.

Specjalny wysłannik Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski, nie pozostawia złudzeń co do losu umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą. - Na szczycie w Wilnie nie będzie ono podpisane - powiedział były prezydent. Kilka godzin wcześniej ukraiński parlament odrzucił wszystkie projekty ustaw umożliwiających wyjście Julii Tymoszenko na wolność, a rząd wstrzymał przygotowania do podpisania umowy z Brukselą.

Parlament Ukrainy odłożył do czwartku głosowanie nad projektami ustaw, koniecznych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wśród nich jest ustawa umożliwiająca leczenie za granicą znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko.

W cieniu walki o uwolnienie Julii Tymoszenko prezydent Wiktor Janukowycz uderza w innego rywala. I to dużo groźniejszego. Bowiem w 2015 r. Witalij Kliczko ma szansę pokonać w wyborach obecnego przywódcę Ukrainy. Przegłosowane chyłkiem poprawki do ordynacji podatkowej mogą wyeliminować słynnego boksera z rywalizacji, a w ostateczności poważnie ograniczyć jego szanse.

Szefowie MSZ państw UE liczą, że Ukraina spełni do szczytu Partnerstwa Wschodniego warunki podpisania umowy stowarzyszeniowej. Kijów zostawił to na ostatnią chwilę, co oznacza niepewność wyniku - ostrzegł w Brukseli minister Radosław Sikorski. Ministrowie spraw zagranicznych UE omówią przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Misja byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa Parlamentu Europejskiego Pata Coxa na Ukrainie została przedłużona do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec listopada - poinformował w środę szef PE Martin Schulz. - Szanse na rozwiązanie problemu przebywającej w więzieniu b. premier Julii Tymoszenko i podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina można ocenić jak pół na pół - powiedział w Brukseli były polski prezydent.

Ukraiński parlament ma czas na wypełnienie warunków koniecznych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE do 19 listopada – oświadczył w środę w Kijowie były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Wraz z drugim specjalnym wysłannikiem Parlamentu Europejskiego Patem Coxem, Kwaśniewski był dzisiaj świadkiem fiaska uchwalenia ustawy umożliwiającej uwolnienie Julii Tymoszenko. Opozycja ukraińska prosi wysłanników, żeby ich raport nie był negatywny dla Kijowa. Optymistą pozostaje szef MSZ Ukrainy.

Próba uchwalenia prawa dającego Julii Tymoszenko wolność zakończyła się fiaskiem. Rada Najwyższa Ukrainy zakończyła obrady bez porozumienia, choć środa to ostatni dzień, jaki Bruksela dała Kijowowi na załatwienie sprawy byłej premier. To jeden z warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina na szczycie Partnerstwa Wschodniego 28-29 listopada w Wilnie.