Ukraina

Ukraina

Minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan wyraził nadzieję, że polski menedżer Wojciech Balczun straci stanowisko szefa ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia. Według ministra kontrakt Balczuna wygasł 5 czerwca i rząd nie powinien go przedłużać. Balczun oświadczył, że decyzja w sprawie jego dalszej pracy na Ukrainie nie należy do Omelana, lecz do premiera Wołodymyra Hrojsmana.

Transport pięciu ukraińskich czołgów wjechał do Polski i przejechał wiele kilometrów po krajowych drogach bez jakiegokolwiek nadzoru naszych służb - wynika z informacji tvn24.pl. Dopiero policja - z własnej inicjatywy - odnalazła konwój i objęła go "dyskretną obserwacją".

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył w środę wizytę w obwodzie wołyńskim przy granicy z Polską. Odwiedził największe przejście graniczne na zachodzie kraju, prowadzące do polskiego Dorohuska i zapoznał się z przygotowaniami Ukrainy do ruchu bezwizowego z UE, który wchodzi w życie 11 czerwca.

Pozew w sprawie ukraińskich sankcji, złożony przez Rosję do Światowej Organizacji Handlu, jest dowodem, że sankcje te są efektywne - oświadczył minister sprawiedliwości Ukrainy Pawło Petrenko. Władze Ukrainy wielokrotnie uzasadniały, że restrykcje wobec Rosji są odpowiedzią Kijowa na politykę władz na Kremlu.