Ukraina

Ukraina

Polska i Kanada podpisały oświadczenie w sprawie koordynacji działań na rzecz Ukrainy i Europy Wschodniej - podał w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Kanady Johnem Bairdem. Ministrowie omówili bieżącą sytuację na wschodzie Ukrainy.

Utworzenie specjalnej agencji dla wspólnych zakupów gazu i nakaz sprzedaży surowca na giełdach energii dla firm, które nadużywają dominującej pozycji na rynku UE - to postulaty strony polskiej, które - według unijnych źródeł, do których dotarła PAP - zostały przekazane państwom UE.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy dało władzom Rosji 48 godzin na udzielenie wyjaśnień w sprawie wojsk tego kraju, które prowadzą manewry przy ukraińskiej granicy. Oceniono, że działania Moskwy są próbą wywierania wpływu na politykę wewnętrzną Ukrainy.

Ukraiński żołnierz, przeciętny obywatel, patriotyczny aktywista, "turysta Putina", lokalny separatysta i rosyjski żołnierz - to według ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych typy ludzi, z którymi spotkać się można na wschodniej Ukrainie. Tamtejsze MSZ wydało ulotkę, w której informuje o przebiegu konfliktu.

"Jestem wolny i bezpieczny. Dzięki za całe wasze wsparcie. Nie miałem pojęcia, że mam tak dużo przyjaciół" - napisał na Twitterze amerykański dziennikarz Simon Ostrovsky. Reporter "Vice News" był od poniedziałku przetrzymywany przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy. W czwartek został uwolniony.

Prezydent Putin ponownie, ale tym razem na Ukrainie, używa siły w zemście za osobiste urazy - uważa Michaił Chodorkowski. Były szef koncernu Jukos ostro skrytykował w czwartek rosyjskiego prezydenta za aneksję Krymu i rosyjską politykę wobec Ukrainy. Chodorkowski wystąpił na otwarciu forum "Ukraina-Rosja: Dialog" w Kijowie.

Czechy i Słowacja sceptycznie podchodzą do nakładania rozległych sankcji na Rosję za jej działania na Ukrainie, ponieważ mogłoby to narazić na szwank wzrost gospodarczy w UE - powiedział w czwartek czeski premier Bohuslav Sobotka.

Strony genewskiego porozumienia w sprawie Ukrainy muszą zapewnić jego pełne wdrożenie, wraz z użyciem swoich wpływów, by zatrzymać przemoc i prowokacje oraz skłonić nielegalne uzbrojone grupy do złożenia broni - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Liderzy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej ogłosili powszechną mobilizację sił separatystów - donosi Interfax. Jak wyjaśnił jeden z separatystycznych przywódców, ma to być odpowiedź na działania ukraińskich władz w Słowiańsku. - Oznacza to tylko jedno: wojnę domową - zapowiedział.

Sankcje będą szkodliwe dla wszystkich. Uderzą w światową gospodarkę i negatywnie odbiją się na jej tych, którzy z niej korzystają - powiedział w czwartek Władimir Putin. Prezydent Rosji dodał, że "będą konsekwencje jeśli władze Ukrainy użyły siły na wschodzie, bo to przestępstwo wobec własnych obywateli".

Jeżeli władze Ukrainy użyły wojska na wschodzie Ukrainy, to kraj ten czekają konsekwencje - powiedział w czwartek Władimir Putin, po raz pierwszy od wielu dni zajmując głos w sprawie przeprowadzanej przez Kijów operacji antyterrorystycznej w regionach graniczących z Rosją. Ukraińcy starają się stamtąd wyprzeć prorosyjskich separatystów wspieranych przez rosyjskie służby specjalne.

W nocy ze środy na czwartek doszło do regularnej bitwy o duży skład broni w Artiomowsku, w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. Kilkudziesięciu separatystów z karabinami automatycznymi i granatnikami zostało odpartych przez ukraińskich żołnierzy - podała agencja UNIAN, powołując się na informacje od Dmytro Tymczuka, analityka współpracującego z byłymi ukraińskimi wojskowymi w ramach grupy "Informacyjny Opór".

Trwa wydanie specjalnie w TVN24 Biznes i Świat. Władze w Kijowie rozpoczęły akcję odbijania miejsc zajętych w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy przez rebeliantów. Minister spraw zagranicznych Rosji zagroził, że Ukraina może powtórzyć los Gruzji z 2008 roku, bo "atakowanie Rosjan oznacza atak na Rosję". Barack Obama w odpowiedzi zagroził Rosji kolejnymi sankcjami. Premier Donald Tusk przedstawił przywódcom państw UE pomysł tzw. unii energetycznej, a GUS podał dane o bezrobociu.