Korea Północna

Korea Północna

Korea Północna przygotowuje się do wystrzelenia satelity telekomunikacyjnego. - Trwają intensywne przygotowania do startu - mówi opublikowany w poniedziałek komunikat północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA. Zagraniczni analitycy mówią jednak, że będzie to jednak test rakiety dalekiego zasięgu.

Przywódca Korei Północnej 67-letni Kim Dzong Il przygotowuje najmłodszego syna, Kim Dzong Una, do przejęcia władzy w państwie – informują źródła południowokoreańskie.

Wydaje się, że mimo gróźb płynących ze strony ONZ i sąsiada z południa, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna nie zamierza rezygnować z testu swej rakiety balistycznej. Seul zapowiada, że test rakiety zostanie potraktowany jako groźba pod adresem regionu.

Cała Korea Północna z wielką pompą świętuje 67. urodziny swojego ukochanego dyktatora Kim Dzong Ila, którego oficjalna propaganda określa groteskowo mianem "wielkiego polityka" i "dowódcy z nadania niebios".

Wzrost napięcia może doprowadzić do "nieuniknionego konfliktu wojskowego i wojny" - napisała oficjalna Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA). Czy to kolejne prężenie muskułów Phenianu, czy realne groźby?

Umiłowany przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il spotkał się z wysłannikiem Komunistycznej Partii Chin - Wangiem Jiarui. To wiadomość o tyle ciekawa, że to pierwsze jego spotkanie z zagranicznym dygnitarzem odkąd doznał wylewu w sierpniu 2008 roku. Niektórzy obserwatorzy twierdzą jednak, że Kim nie żyje, a od kilku miesięcy zastępuje do sobowtór.

Północnokoreański dyktator Kim Dzong Il mianował swym następcą trzeciego z synów - Kim Dzong Una - podały południowokoreańskie media. Kim Dzong Un to postać wyjątkowo tajemnicza.

- Nie planowaliśmy zamachu na waszego przywódcę - władze Korei Południowej zaprzeczyły w piątek oskarżeniom Korei Północnej o rzekomą organizację przez południowokoreańskie służby wywiadowcze spisku na życie przywódcy KRLD Kim Dzong Ila.

Kim Dzong Il, kierujący Północną Koreą od 14 lat, był celem "misji terrorystycznej" zaaranżowanej przez Seul, twierdzi północnokoreańskie ministerstwo do spraw bezpieczeństwa. W czwartek aresztowano szpiega, który chciał "zaszkodzić największemu liderowi" - czytamy w ministerialnym oświadczeniu, opublikowanym przez państwową agencję prasową.

Biblioteka oraz zakłady farmaceutyczne - to ostatnie miejsca, jakie według agencji informacyjnej KCNA odwiedził przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il. To kolejna z serii pojawiających się informacji, które mają zaprzeczyć doniesieniom o słabym zdrowiu dyktatora.

W Korei wielkie święto. Po czterech latach bez komórek - reżim Korei Północnej z celebrą wprowadza nową publiczną sieć komórkową. Zgodnie z zapowiedziami, już od wtorku obywatele będą mogli używać telefonów komórkowych - jeśli będzie ich na to stać. Nie wiadomo jednak co z turystami, którzy na czas pobytu w Korei swoje komórki muszą zostawiać na lotnisku.

Francuski neurochirurg, który miał leczyć przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Ila mówi, że nigdy go nie widział i nie ma o nim żadnych wieści. Kilka dni temu dziennik "Le Figaro" cytował go jako źródło informacji o zdrowiu dyktatora. Lekarz miał potwierdzić, że dyktator przeszedł wylew krwi do mózgu.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il miał wylew krwi do mózgu, teraz ma się lepiej - potwierdził wcześniejsze nieoficjalne doniesienia Francois-Xavier Roux, francuski neurochirurg, który leczył Kima.

Koreańczycy z północy starają się jak mogą, by udowodnić światu, że ich przywódca Kim Dzong Il żyje i ma się dobrze. Tym razem dyktator odwiedził fabrykę kosmetyków.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il odwiedził ogród zoologiczny w Phenianie, gdzie obejrzał tygrysy, niedźwiedzie i akwarium - poinformowały we wtorek media państwowe trzy miesiące po doniesieniach o przejściu przez Kima wylewu krwi do mózgu.

W poniedziałek północnokoreańska telewizja wyemitowała nowe zdjęcia Kim Dzong Ila. "Umiłowany Przywódca", który według Waszyngtonu i Seulu przeszedł w sierpniu wylew, wydaje się być w dobrej formie.

Blisko 10 tys. ulotek i zwitków pieniędzy - wszystko przymocowane sznurkami do 10 metrowego, wypełnionego helem balonu. To właśnie w taki sposób organizacje pozarządowe z Korei Południowej od lat dostarczały swoim sąsiadom informacje. Teraz reżim Kim Dzong Ila zaostrza politykę "otwarcia" na Południe.

Korea Północna usilnie zwalcza plotki o chorobie swojego przywódcy Kim Dzong Ila. Właśnie pojawiły się informacje, że dyktator odwiedził dwie fabryki, w tym zakład produkujący kosmetyki.

Korea Północna znów odcina się od świata. Władze w Phenianie poinformowały, że 1 grudnia zamkną przejścia graniczne z Koreą Południową i wydalą "południowych" Koreańczyków pracujących przy wspólnych projektach w parku przemysłowym w mieście Kaesong.

Historii choroby Im Dzong Ila ciąg dalszy. Jak informuje północnokoreańska agencja KCNA przywódca Korei Północnej pojawił się publicznie na przedstawieniu wojskowym.