Korea Północna

Korea Północna

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się w Pjongjangu z wysokim rangą urzędnikiem chińskim i wezwał do silniejszych związków z Pekinem - podała w niedzielę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Pracują nawet 7 dni w tygodniu, zamiast odpoczynku mają "sesje ideologiczne", a większość ich pensji trafia do kieszeni dyktatora. W takich warunkach zatrudnieni są Koreańczycy z Północy w polskich firmach. Nieetyczny proceder trwa, choć według urzędników już dawno miał się zakończyć. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział prezydentowi Chin Xi Jinpingowi, że jest skłonny wrócić do sześciostronnych rozmów na temat rozbrojenia nuklearnego – podał japoński dziennik "Nikkei”, powołując się na anonimowe źródła.

Korea Północna mogła unieruchomić swój jedyny reaktor jądrowy - podał wyspecjalizowany w śledzeniu wydarzeń w tym kraju portal 38 North. Doniesienia te napłynęły przed zapowiedzianymi spotkaniami przywódców Korei Północnej, Korei Południowej i USA, którzy będą mówić o możliwej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Chiny doceniają wysiłki Korei Północnej - oznajmił szef chińskiej dyplomacji Wang Yi podczas wizyty północnokoreańskiego ministra spraw zagranicznych Ri Yong Ho w Pekinie. Chińczyk chwalił zwłaszcza "wysiłki w denuklearyzacji".

Podczas niedzielnego koncertu artystów z Korei Południowej, który odbył się w teatrze w Pjongjangu, na widowni zasiadł między innymi północnokoreański przywódca Kim Dzong Un. To pierwszy raz od ponad dekady, kiedy zespół z południa wystąpił w Korei Północnej.

Kuloodporne szyby i pancerna konstrukcja - z takich elementów zbudowane są wagony Kim Dzong Una. Do mediów dostają się kolejne szczegóły dotyczące wyposażenia pociągu, którym przywódca Korei Północnej przyjechał do Pekinu. Skład liczył 21 wagonów i jechał z prędkością nie większą niż 60 kilometrów na godzinę. Przed nim poruszał się pociąg bezpieczeństwa, w którym znajdowali się specjaliści patrzący między innymi, czy tory są w należytym stanie. Na pokładzie takiego pociągu nie brakuje także ulubionych francuskich win i ekskluzywnych dań Kim Dzong Una. Dodatkowo czas w podróży można umilać dzięki karaoke. O szczegółach w programie "24 Godziny" w TVN24 BiS mówił Mateusz Walczak.

Szczyt z udziałem prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una odbędzie się 27 kwietnia - poinformowali w czwartek przedstawiciele rządu w Seulu, którzy odbyli rozmowy na wysokim szczeblu ze swoimi odpowiednikami z Północy.

Północnokoreańska państwowa agencja prasowa KCNA opublikowała w środę kilkanaście zdjęć z pobytu dyktatora Kim Dzong Una w Chinach. Tym samym ostatecznie zostały przecięte spekulacje o tym, czy przywódca reżimu w Pjongjangu rzeczywiście odwiedził w ostatnich dniach Państwo Środka. Według ekspertów jest to również dowód na wciąż bliskie relacje chińsko-północnokoreańskie.

Wysoki rangą chiński dyplomata Yang Jiechi w czwartek uda się jako specjalny wysłannik do Korei Południowej, by zapoznać tamtejsze władze z przebiegiem spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem - przekazał w środę Seul.