Korea Północna

Korea Północna

Premier Japonii Shinzo Abe liczy na spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, by omówić sposoby normalizacji stosunków - poinformowały we wtorek władze w Seulu. Komunikat wydano po telefonicznej rozmowie Abego z południowokoreańskim prezydentem Mun Dze Inem.

Tajlandia jest przygotowana, by to tam odbyło się planowane na maj lub czerwiec spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem – oświadczył we wtorek szef tajlandzkiego MSZ Don Pramudwinai. Miejsca szczytu wciąż nie ogłoszono.

Północnokoreański dyktator pochylił się nad stanem chińskich turystów, których autobus miał wypadek na drodze w Korei Północnej. 32 osoby zginęły, kiedy pojazd spadł z mostu. Chiny są kluczowym sojusznikiem dyktatury, a Chińczycy stanowią ponad 80 procent ruchu w północnokoreańskiej turystyce. Wypadek jest więc na tyle poważną sprawą, że skłoniła Kim Dzong Una do odwiedzin w szpitalu.

Rosyjskie władze przyjmują z zadowoleniem wszelkie kroki, które przybliżają denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego - powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując deklarację przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una o wstrzymaniu prób nuklearnych.

Kim Dzong Un ogłosił, że od 21 kwietnia Korea Północna wstrzymuje próby jądrowe i testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych - podała północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Prezydent USA Donald Trump twierdzi, że to "wielki postęp".

Bezpośrednia linia pomiędzy rządami Korei Północnej i Korei Południowej została uruchomiona w piątek, a przywódcy zwaśnionych od dekad krajów planują przeprowadzić rozmowę telefoniczną przed zaplanowanym na 27 kwietnia historycznym spotkaniem w Panmundżomie.

Bezpośrednia linia telefoniczna między Koreą Północną i Południową zostanie uruchomiona w piątek, przed planowanym szczytem obu Korei wyznaczonym na 27 kwietnia - poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina.

Rozważamy sposoby przekształcenia rozejmu z Koreą Północną w "układ bardziej pokojowy" - oświadczył w środę wysoko postawiony przedstawiciel administracji południowokoreańskiego prezydenta Mun Dze Ina. Delegacje obu Korei prowadzą rozmowy na temat szczytu przywódców obu państw.

Donald Trump potwierdził w środę, że szef CIA Mike Pompeo był w zeszłym tygodniu w Korei Północnej, gdzie spotkał się z Kim Dzong Unem. "Spotkanie przebiegło gładko, zbudowano dobrą relację" - napisał na Twitterze prezydent USA. Pompeo ma wkrótce objąć stanowisko szefa amerykańskiej dyplomacji.

Kim Dzong Un będzie przedłużał rozmowy o rozbrojeniu nuklearnym, czekając na zmianę prezydenta USA – ocenił były zastępca ambasadora Korei Północnej w Londynie Te Jong Ho, cytowany we wtorek przez południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo".

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się w Pjongjangu z wysokim rangą urzędnikiem chińskim i wezwał do silniejszych związków z Pekinem - podała w niedzielę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Pracują nawet 7 dni w tygodniu, zamiast odpoczynku mają "sesje ideologiczne", a większość ich pensji trafia do kieszeni dyktatora. W takich warunkach zatrudnieni są Koreańczycy z Północy w polskich firmach. Nieetyczny proceder trwa, choć według urzędników już dawno miał się zakończyć. Materiał magazynu "Czarno na białym".