Korea Północna

Korea Północna

Kim Dzong Il w specjalnym akcie łaski nakazał uwolnienie dwóch amerykańskich dziennikarek, skazanych przez Phenian na 12 lat obozu pracy - poinformowała oficjalna agencja KCNA. Oznacza to, że teoretycznie "zupełnie prywatna" misja b. prezydenta USA Billa Clintona w Korei zakończyła się powodzeniem.

Kolejna, poważna rysa na stosunkach koreańskich. Nad ranem statek patrolowy Korei Płn. przechwycił południowokoreański kuter, który przekroczył morską granicę obu państw.

Kilka dni po wymianie "uprzejmości" między Hillary Clinton ("niezbyt inteligentna"), a Koreą Północną ("niesforne dziecko"), pojawił się bardziej stonowany gest. Sekretarz stanu USA Hillary Clinton oświadczyła w niedzielę, że światowe mocarstwa pragną, aby Korea Północna powróciła do stołu rokowań w sprawie jej programu nuklearnego. Wcześniej Clinton namawiała do izolacji Korei Północnej.

Hamburgery i hot-dogi przeniknęły za mury odgradzające Koreę Północną od reszty świata. W stolicy tego jednego z ostatnich na świecie bastionów komunizmu otwarto właśnie pierwszy fast-food.

Włoska policja skarbowa zablokowała sprzedaż dwóch jachtów dla Kim Dzong Ila, dyktatora Korei Północnej. Oficjalnie zamówienie na jachty złożył klient z Austrii. Pieniądze na zapłatę przeszły przez kilka banków, ale pochodzą od dyktatora – wykazało dochodzenie.

Wizytująca Tajlandię sekretarz stanu USA nie musiała długo czekać na komentarz do swoich słów, w których wzywała do sankcji wobec Korei Północnej. Atak reżimu był jednak zdecydowanie niewybredny i daleki od słownika dyplomacji.

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton po raz kolejny wezwała w czwartek kraje Azji, by zdecydowanie wcielały w życie sankcje wspólnoty międzynarodowej, nałożone na Koreę Północną w związku z jej programem atomowym.

14-letni wnuk przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila był na koncercie południowokoreańskiego piosenkarza, gwiazdy potępianej przez KRL-D "dekadenckiej i imperialistycznej" muzyki pop.

Kim Dzong Il chory na raka trzustki - donosi południowokoreańska stacja YTN powołując się na służby wywiadowcze. Korea Północna nie potwierdza tych informacji. Stan zdrowia jej przywódcy jest największą tajemnicą państwową kraju.

Niewykluczone, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il ma przed sobą nie więcej niż rok życia - donosi dziennik "The Washington Times" powołując się na źródła amerykańskie i dyplomatyczne.

Hakerzy po raz kolejny w tym tygodniu zaatakowali południowokoreańskie strony internetowe, w tym witryny należące do rządu. We wtorek i środę doszło po cyberataków na Koreę Południową i USA. Podejrzewa się o nie Phenian.

Wystrzelenie w czwartek i sobotę serii rakiet przez Phenian "zwiększa napięcia" - oświadczył w sobotę Departament Stanu USA. Równocześnie Chiny i Rosja wezwały do wznowienia sześciostronnych rozmów na temat demontażu północnokoreańskiego arsenału.

To prawdziwy przełom w Korei Północnej: telewidzowie, dotąd uszczęśliwiani głównie doniesieniami o dokonaniach Ukochanego Przywódcy oraz militarnej potędze swego kraju, teraz są kuszeni... reklamą piwa. Kuszą ich obrazy młodych dam, oszronionych kufli i lokalnych piwiarni.

Rok 2008 okazał się okresem gospodarczego sukcesu północnokoreańskiego reżimu. Jak oszacowali sąsiedzi z południa, produkt Krajowy Brutto Korei Północnej wzrósł w 2008 roku o 3,7 procent. Eksperci jednak od razu uprzedzają, że stało się tak gównie dzięki dobrej pogodzie, sprzyjającej uprawom.

Prezydent USA Barack Obama stwierdził w środę, że Korea Północna stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie odnowił odrębne od ONZ-owskich sankcje wobec Phenianu.

Kim Dzong Un, najmłodszy syn Kim Dzong Ila, powoli przygotowuje się do objęcia schedy po ojcu. Według mediów już jest szefem wywiadu.

Amerykański niszczyciel USS John S. McCain przygotowuje się do przejęcia północnokoreańskiego statku podejrzewanego o przewożenie materiałów nuklearnych. USA czekają tylko, aż statek opuści wody w pobliżu chińskiego wybrzeża - donosi Fox News.