Korea Północna

Korea Północna

Prezydent Donald Trump nie jest zaniepokojony ostatnim testem rakietowym Korei Północnej. - To rakiety krótkiego zasięgu, bardzo standardowe pociski - powiedział w piątek Trump podczas spotkania z dziennikarzami w Białym Domu.

Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach dojdzie do roboczego spotkania przedstawicieli USA i Korei Północnej w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - oświadczył amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Informację o tych planach przekazał w wywiadzie, w telewizji Bloomberg.

Korea Północna wystrzeliła w czwartek rano dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu - potwierdziła w piątek północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Poinformowała również, że test osobiście nadzorował przywódca Kim Dzong Un. Według KCNA rakiety były "nowego typu", a test miał być ostrzeżeniem dla Korei Południowej.

Australijski student Alek Sigley, który został niedawno zatrzymany przez władze Korei Północnej, a później wypuszczony z tego kraju, ocenił we wtorek, że oskarżenia o szpiegostwo stawiane mu przez północnokoreańskie media są "w dość oczywisty sposób nieprawdziwe".

Donald Trump powiedział w poniedziałek, że chciałby wkrótce ponownie spotkać się z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem. - To było wspaniałe spotkanie - powiedział prezydent USA o niedzielnych rozmowach w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei.

Spotkanie przywódców USA i Korei Północnej, Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei, miało w większej mierze wymiar symboliczny niż merytoryczny - oceniają w poniedziałek amerykańskie dzienniki "Wall Street Journal" i "New York Times".

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkali się w niedzielę we wsi Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy pomiędzy Koreami. Podali sobie dłonie po czym przywódca reżimu w Pjongjangu zaprosił gestem Donalda Trumpa na północnokoreańską stronę granicy. Stał się on tym samym pierwszym w historii prezydentem USA, który to zrobił.

Donald Trump powiedział w sobotę podczas szczytu G20, że chętnie spotkałby się w ten weekend z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei. Amerykański prezydent po zakończeniu szczytu w japońskiej Osace wybiera się do Seulu.

USA powinny przed końcem bieżącego roku wysunąć nowe propozycje i doprowadzić w ten sposób do wznowienia rozmów na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - oświadczyło w czwartek północnokoreańskie MSZ. Wezwało też Seul do zaprzestania prób odgrywania pośrednika w kontaktach z Waszyngtonem.

Tuż po szczycie G20 w japońskiej Osace nie dojdzie do spotkania Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Poinformował o tym w środę prezydent USA, udając się do Azji. - Mogę z nim porozmawiać, ale w innej formie - powiedział Trump. Wcześniej prezydent Korei Południowej Mun Dze In przekazał, że USA i Korea Północna prowadzą "zakulisowe rozmowy" w sprawie trzeciego dwustronnego szczytu przywódców, a w procesie pokojowym osiągany jest "stabilny postęp".

Wydaje się, że siostra lidera Korei Północnej Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong, awansowała na "szczebel przywódczy" i jest obecnie na poziomie zbliżonym do Czhwe Riong He, określanego jako numer dwa w krajowej polityce – ocenił we wtorek południowokoreański wywiad.

Społeczność wywiadowcza w Stanach Zjednoczonych nie wierzy, by przywódca Korei Północnej Kim Dong Un był gotowy do denuklearyzacji swojego kraju - powiedział w poniedziałek Fox News generał Robert Ashley z Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony.

Prezydent Chin Xi Jinping zakończył w piątek dwudniową wizytę w Korei Północnej - poinformowała północnokoreańska agencja państwowa KCNA. Chiński prezydent przebywał w Pjongjangu na zaproszenie przywódcy socjalistycznego reżimu Kim Dzong Una.