Korea Północna

Korea Północna

Prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew i premier Japonii Taro Aso opowiedzieli się za "bardzo poważną reakcją" na ostatnie, prowokacyjne działania Phenianu. Chodzi m.in. o eksplozję ładunku nuklearnego na jednym z północnokoreańskich poligonów i próby broni rakietowej.

Co stało się w poniedziałek w Korei Północnej? Nie wiadomo. Choć Phenian poinformował o udanej próbie atomowej a sejsmografy zarejestrowały wstrząsy o sile 4,7 w skali Richtera, badania zlecone przez rząd USA niczego nie dowiodły.

Wojska Korei Południowej i USA na granicy z Koreą Północną zostały postawione w stan wyższej gotowości po tym, jak Phenian zagroził atakami na cele sojuszu. Inny sąsiad nuklearnego mocarstwa, Japonia, apeluje do Baracka Obamy o ponowne wciągnięcie reżimu Kima na czarną listę.

Niepokojące informacje docierają z Korei Północnej. Jak informuje południowokoreańska agencja Yonhap skazano tam na karę śmierci i stracono wysokiej rangi działacza partyjnego odpowiedzialnego za stosunki z Seulem. Informacji nie potwierdza południowokoreańskie Ministerstwo ds. Zjednoczenia Korei.

Proces dwóch amerykańskich dziennikarek, zatrzymanych w połowie marca przez Północnych Koreańczyków w rejonie granicy chińskiej, rozpocznie się 4 czerwca - powiadomiła oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Blisko sto osób liczy specjalna jednostka wojskowa do spraw cyber-wojny, którą właśnie utworzyła Korea Północna - informuje południowokoreańska agencja Yonhap, która powołuje się na wywiad wojskowy.

Nie pochodem pierwszomajowym, a pokazem sztucznych ogni i zaprezentowaniem planu rozwoju na najbliższe lata obchodziła Korea Północna Święto Pracy. W komunistycznym bastionie Kim Dzong Ila 1 maja to jedna z najważniejszych okazji do świętowania.

Najmłodszy syn przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila otrzymał stanowisko we wpływowej Narodowej Komisji Obrony. Obserwatorzy koreańskiej sceny politycznej uznają nominację za wyraźny sygnał, że to właśnie Kim Dzong Un przygotowuje się do objęcia władzy po swoim ojcu.

Północnokoreański reżim postawi przed sądem dwie amerykańskie dziennikarki, które schwytał przy chińskiej granicy. Na razie nie wiadomo, jaka kara grozi kobietom.

Między Koreą Północną a Południową już dawno nie było takiego napięcia. Pierwsze od ponad roku rozmowy przedstawicieli obu państw trwały zaledwie 22 minuty i nie przyniosły żadnego rezultatu.

Korea Północna grozi Seulowi i zarazem zachęca go. Zachęca propozycją stworzenia wspólnego parku przemysłowego, tuż po północnokoreańskiej stronie granicy. Grozi zaś, że uzna za "deklarację wojny" przystąpienie do obostrzeń zaproponowanych przez USA.

Chociaż od jego śmierci minęło 15 lat, Koreańczycy z komunistycznej Północy nadal obchodzą urodziny "wiecznego prezydenta" Kim Ir Sena. Z tej okazji są nawet cukierki.

Stany Zjednoczone zaproponowały w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ kompromisowe rozwiązanie sporu ws. ambicji zbrojeniowych Korei Północnej. Zamiast formalnej rezolucji, potępiającej Phenian ma zostać przedstawione jedynie oświadczenie przewodniczącego Rady - podały w piątek japońskie media.

Po "wielkim sukcesie", jakim było rzekome wyniesienie satelity na orbitę, północnokoreański lider Kim Dzong Il znów tryumfuje. Po raz kolejny został wybrany przez parlament kraju na stanowisko przewodniczącego Narodowej Komisji Obrony, najwyższe stanowisko w kraju.

To było wielkie święto dla dziesiątków północnych Koreańczyków, którzy zebrali się na wielkim wiecu poparcia dla przywódcy Kim Dzong Ila. Wszystko to z okazji rzekomego udanego wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu.

Na Morzu Japońskim widoczna jest plama po pierwszym członie rakiety wystrzelonej przez reżim Kim Dzong Ila. Marynarka japońska publikuje wideo pokazujące jaśniejsze odbarwienia na tafli wody.

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nie podjęła decyzji o sankcjach wobec Korei Płn. podczas niedzielnego posiedzenia. Rada omawiała kryzysową sytuację po wystrzeleniu przez Koreę rakiety dalekiego zasięgu.

Rosja wezwała do zachowania spokoju oraz "zrównoważonego podejścia i ostrożności" w czasie rozmów w Rady Bezpieczeństwa. RB zbierze się w niedzielę w trybie pilnym, by dyskutować o wystrzeleniu przez Phenian rakiety dalekiego zasięgu Taepodong-2.

Korea wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu Taepodong-2 gwałcąc, zdaniem Baracka Obamy, rezolucję ONZ. Cała reszta jest w sferze domysłów. Bo choć Phenian potwierdził umieszczenie na orbicie sztucznego satelity, to zupełnie innego zdania są amerykańska armia i Seul.

Stany Zjednoczone oraz Japonia przygotowują się do ewentualnego zestrzelenia rakiety, którą chcą odpalić władze Korei Północnej. Flota USA oraz Japonii zdecydowały się na strategiczne posunięcia i zajęły już odpowiednie pozycje na lądzie i morzu.