Korea Północna

Korea Północna

"Zdrajca" rozszarpany przez 120 wygłodzonych psów? Nowe życie plotki

Niemal całkowite odcięcie Korei Północnej od świata powoduje, że wiele doniesień o wydarzeniach w tym kraju jest oparte o mniej lub bardziej wiarygodne "przecieki". W ostatnich godzinach wyjątkowej mocy nabrała plotka, według której na wuju Kim Dzong Una wykonano makabryczną egzekucję. Dzang Song Thaek rzekomo został rozszarpany przez 120 wygłodzonych psów. Specjalistyczne media poddają jednak tą historię w wątpliwość.

Korea Północna dostanie od  Chińczyków superszybkie okno na świat

Chiny inwestują wielkie pieniądze w "otworzenie z zewnątrz" Korei Północnej. Do końca 2014 roku ma być gotowy odcinek linii kolei wielkich prędkości prowadzący do granicy z dyktaturą. Połączenie znacznie ułatwi prowadzenie interesów biznesmenom handlującym z Koreańczykami.

"Eliminacja wichrzycielskiego brudu". Kim Dzong Un o egzekucji swojego wuja

Kim Dzong Un po raz pierwszy odniósł się do egzekucji swojego wuja, Dzang Song-Thaeka, straconego w grudniu za "zdradę", "działalność kontrrewolucyjną" i "próbę przewrotu państwowego". W noworocznym orędziu przywódca Korei Północnej mówił m.in. o "eliminacji brudu" oraz o tym, że jego "stanowcze działanie" wzmocniło jedność państwa.

Pjongjang przetrzymuje Amerykanina? "Może być kartą przetargową Kima"

Turysta z USA jest prawdopodobnie od października przetrzymywany w Korei Północnej - podaje agencja Kyodo powołując się na źródła dyplomatyczne w Korei Płd. Jeśli doniesienia się potwierdzą, więziony Amerykanin "może stać się kartą przetargową w negocjacjach Pjongjangu z Zachodem".

Podwyżki w północnokoreańskim stylu. Pensje w fabrykach sto razy wyższe

Północnokoreańska dyktatura postanowiła zwiększyć produktywność chronicznie nieefektywnych dużych kombinatów przemysłowych. Postanowiono to zrobić przy pomocy podwyżki pensji, co ma wzmocnić morale robotników. Zrobiono to z rozmachem godnym odległej od kapitalizmu i wolnego rynku dyktatury. Pensje zwiększono stokrotnie.

Ciotka Kim Dzong Una "uciekła do USA"

Ciotka przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una potajemnie uciekła do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem w 1998 roku - donosi "JoongAng Daily". Dotychczas sądzono, że para, która miała opiekować się studiującym w Szwajcarii Kimem, wróciła do Pjongjangu na wezwanie ówczesnych władz.

ONZ: Coraz mniej Koreańczyków ucieka z państwa Kima

Mniej północnych Koreańczyków ucieka do Korei Południowej, najpewniej w związku z zaostrzeniem kontroli granicznych oraz z przypadkami odsyłania przez Chiny z powrotem do kraju uciekinierów starających się o azyl w ChRL - powiadomił we wtorek specjalny wysłannik ONZ.

Futra, jachty i alkohole. Kim Dzong Un nie żałuje sobie luksusów

- To tak jakby jechać na Hawaje czy Ibizę, ale zamieszkane tylko przez jednego człowieka - mówi Dennis Rodman o swojej wrześniowej wizycie na prywatnej wyspie Kim Dzong Una. Koreański dyktator lubi wystawne życie, a na luksusowe dobra wydał w zeszłym roku prawie 650 mln dolarów - ujawnia rząd w Seulu.

Niemiecki przykład. Seul rozważa wykupywanie więźniów z łagrów Kima

Południowokoreański rząd rozważa zaadoptowanie stosowanej przez RFN polityki "Freikauf", czyli wykupywania więźniów politycznych od północnokoreańskiego reżimu. Jak podają lokalne gazety, władze chcą przy pomocy pieniędzy osiągnąć to, czego od lat nie udało się osiągnąć drogą dyplomacji.

Silosy rakietowe obok "świętej góry" Kima? Nie wiadomo, co mogłoby w nich być

Wojsko Korei Północnej ukończyło budowę szeregu silosów rakietowych na północy kraju, tuż przy granicy z Chinami - twierdzi południowokoreańska gazeta "Korea JoongAng Daily". Betonowe konstrukcje rzekomo mogące pomieścić rakiety średniego zasięgu powstały w pobliżu góry Pektu-san, traktowanej przez propagandę Pjongjangu jako "świętą" z racji tego, iż rzekomo urodził się tam Kim Dzong Il.

Kim zmienił dowódcę wojsk. "Jastrząb" kozłem ofiarnym zmian

Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un mianował nowym szefem sztabu generalnego generała Ri Jong Gila - poinformowały w czwartek państwowe media. Dymisja znanego z wojowniczości gen. Kim Kjok Sika wpisuje się w politykę ocieplania relacji z Koreą Południową i USA.

Kłótnia Moskwy z Pekinem. Jak Chińczycy zdobyli broń atomową

Międzynarodowe Centrum Badań nad Historią Zimnej Wojny publikuje serię dokumentów z archiwów radzieckich, w których zawarte są informacje o początkach programu zbrojeń jądrowych Chin komunistycznych. Pekin przeprowadził pierwszą próbę jądrową w 1964 r. i od tej pory jest jednym z niewielu krajów dysponujących bronią atomową. Ocenia się, że dzisiaj Chińska Republika Ludowa posiada nie więcej niż 500 głowic jądrowych.