Korea Północna

Korea Północna

Szef ONZ przestrzega: Kryzys w Korei zaszedł za daleko

Ostry kryzys na Półwyspie Koreańskim skłonił do zabrania głosu sekretarza generalnego ONZ, który stwierdził, że sprawy "zaszły już za daleko". - Agresywna retoryka i pokazy siły skutkują tylko kolejnymi odwetami, wzmagając strach i destabilizację - powiedział Ban Ki Mun.

Zasugerował Chinom porzucenie Kima. Stracił pracę

Zastępca redaktora naczelnego jednej z chińskich państwowych gazet napisał w komentarzu do "Financial Times", że Chiny powinny porzucić Koreę Północną. Miało go kosztować pracę. Jak twierdzi poszkodowany, jego tekst mocno zdenerwował chiński MSZ.

Korea Północna wznowi pracę głównego ośrodka atomowego

Korea Północna wznowi prace nad programem nuklearnym w swoim głównym ośrodku w kraju, Jongbjon - poinformowała północnokoreańska agencja KCNA. Ośrodek zacznie działać najszybciej, jak to możliwe - podała agencja Reutera, powołując się na źródła cytowane przez Phenian.

Dwa niszczyciele i potężny radar. Pływająca tarcza antyrakietowa przy Korei

Amerykańska flota wysłała w pobliże Korei Południowej nie jeden niszczyciel, jak pierwotnie podano. Na wody okalające Półwysep Koreański zmierza jeszcze jeden niszczyciel i wielki pływający radar. Cały ten zespół stworzy lokalną mobilną tarczę antyrakietową, która w wypadku konfliktu bardzo przydałaby się Korei Południowej.

USA: Nie ma większych ruchów wojsk Północy

- USA poważnie traktują groźbę wojny ze strony Korei Północnej, ale nie widzą żadnej mobilizacji żołnierzy na dużą skalę ani rozmieszczania sił przez Phenian - poinformował w poniedziałek rzecznik Białego Domu.

Pluton czy uran? Ostatni test atomowy Korei Północnej to wciąż zagadka

Północnokoreański parlament przyjął specjalne rozporządzenie mówiące o "umocnieniu Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej jako mocarstwa nuklearnego". Tymczasem amerykańscy eksperci wciąż analizują próbę nuklearną Phenianu z 12 lutego. Wiadomo o jej szczegółach nieporównanie mniej, niż o poprzednich. W sprawie programu atomowego Korea Północna kamufluje się nadzwyczaj dobrze - przyznają Amerykanie.

Seul ma plan obrony przed atakami jednostki "Nr 121". Pomogą Amerykanie

Korea Południowa szykuje się na cyberwojnę z Północą. Ministerstwo obrony podało w poniedziałek, że zwiększy siły odpowiedzialne za odpieranie ataków hakerów i podejmie współpracę z USA w celu lepszego radzenia sobie z zagrożeniami. To pokłosie ostatnich zmasowanych ataków na strony południowokoreańskich banków i stacji telewizyjnych.

Korea Północna ma nowego premiera. To człowiek wuja Kima, szarej eminencji reżimu

Były premier Korei Północnej Pak Pong Ju powrócił w niedzielę na swoje stanowisko po sześciu latach przerwy - poinformowała państwowa agencja KCNA. Pak stracił posadę premiera w 2007 roku z powodu nieefektywnego przeprowadzania reform ekonomicznych. Jak pisze agencja Reutera, jego powrót do władzy to krok w kierunku umocnienia wpływów dynastii Kimów w północnokoreańskim rządzie.

Zamach na prezydenta, bitwy na granicy, tysiące ofiar. Obecna retoryka Kima to fraszka

Głośne deklaracje Phenianu o zerwaniu rozejmu, wejściu w stan wojenny czy wycelowaniu rakiet w bazy amerykańskie mogą się wydawać groźne. Prawdą jest to, że napięcie na Półwyspie Koreańskim jest największe od wielu lat. Prawdą jest też to, że obecne poczynania Kim Dzong Una to dziecinne igraszki w porównaniu do tego, co robił jego dziadek i ojciec.

Gorąca wojna? "Chiny pozostawiłyby Kima w samotności"

Nie sądzę, aby sytuacja na Półwyspie Koreańskim przekształciła się w gorącą wojnę. Kim Dzong Un miałby wtedy świadomość całkowitej izolacji. Nawet żelazny sojusznik - Chiny - pozostawiłby go w samotności - powiedział w TVN24 prof. Edward Haliżak, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. W nocy z czwartku na piątek Kim Dzong Un postawił siły zbrojne w stan alertu i ogłosił gotowość wojsk rakietowych do ataku na Koreę Południową i Stany Zjednoczone. W sobotę Phenian ogłosił, że jest w "stanie wojny".

Phenian grozi "bezlitosnym" zamknięciem wspólnej strefy przemysłowej

Korea Północna zagroziła, że zamknie strefę przemysłową w zarządzanym przez oba kraje kompleksie Kaesong, jeśli Korea Południowa nie przestanie utrzymywać, że strefa działa tylko po to, by zapewniać pieniądze zubożałemu państwu - podała agencja Reutera powołując się na północnokoreańską agencję prasową KCNA.

"Teraz nie ma miejsca na jakikolwiek błąd w szacunkach"

Czy zaostrzenie wojennej retoryki Korei to realne zagrożenie czy tylko niezaspokojone ambicje nowego lidera kraju? Eksperci cytowani przez "The Washington Post" oceniają dlaczego za rządów Kim Dzong Una stosunki między obiema Koreami tak bardzo się zaostrzyły.