Korea Północna

Korea Północna

Amerykańscy generałowie potrzebowali 56 dni i ponad dwóch wzmocnionych dywizji, aby opanować sytuację w rozpadającym się państwie "Północny Brownland", uprzednio kontrolowanym przez kryminalny reżim dysponujący bronią jądrową. Wszelkie podobieństwa z Koreą Północną są zapewne zamierzone.

Kolejny dzień na Półwyspie Koreańskim upływa pod znakiem wzajemnych gróźb i oskarżeń, które w ostatnich tygodniach osiągnęły wyjątkowe natężenie. Oficjalne media Phenianu kazały "pilnować swojego języka" prezydent Korei Południowej, Park Geun Hie, która ponownie zarzuciła Północy zatopienie korwety Cheonan.

Nie broń atomowa i nie milionowe masy wojska są najgroźniejszą bronią w ręku Kim Dzong Una. Największym zagrożeniem jest elitarna jednostka "Nr 121". Największe postępy reżim Północy czyni bowiem w walce cybernetycznej. Inwestycje w szkolenie utalentowanych hakerów są dużo tańsze niż zakup broni i technologii.

Korea Północna zagroziła w czwartek atakiem na amerykańskie bazy morskie położone w Japonii i na wyspie Guam. Była to odpowiedź Phenianu na niedawny przelot bombowców strategicznych USA w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował w środę w trakcie ćwiczeń wojskowych symulowany atak samolotów bezzałogowych na cel południowokoreański - poinformowała północnokoreańska oficjalna agencja prasowa KCNA. Podała również, że podczas tych samych ćwiczeń zestrzelono cel, imitujący pocisk manewrujący.

Dennis Rodman, który niedawno odwiedził Koreę Północną i bratał się z dyktatorem Kim Dzong Unem, ujawnił jedną z jego tajemnic. Jak powiedział w rozmowie z brytyjskim tabloidem "The Sun" emerytowany koszykarz, dyktator i jego żona Ri Sol Ju mają małą córeczkę.

W Korei Południowej częściowo przestał działać internet. Przyczyną awarii ma być atak hakerski na jedną z firm telekomunikacyjnych. Zerwaniu uległa komunikacja w kilku największych krajowych stacjach telewizyjnych i bankach.

Stany Zjednoczone wzmocnią obronę przeciwrakietową na swym zachodnim wybrzeżu dodatkowymi 14 pociskami przechwytującymi w odpowiedzi na rosnące zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej - podały amerykańskie media, powołując się na przedstawicieli władz.

Korea Północna dokonała dwóch próbnych startów pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, zapewne w ramach doskonalenia swej techniki rakietowej - poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródła wojskowe.

Korea Północna padła ofiarą zmasowanego cyberataku - potwierdzają źródła w Seulu. Przez dwa dni nie działały najważniejsze strony internetowe w państwie Kima. Phenian oskarża o atak Koreę Południową i USA i zapowiada, że nie będzie bezczynny. W czwartek Kim Dzong Un osobiście nadzorował ćwiczenienia artyleryjskie na pograniczu z Południem.