Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o wystrzeleniu 7 lutego br. przez KRLD rakiety balistycznej - brzmi oświadczenie polskiego MSZ w odpowiedzi na północnokoreańską próbę rakietową.
Siły morskie Korei Południowej oddały w poniedziałek rano czasu lokalnego strzały ostrzegawcze w kierunku okrętu patrolowego Korei Północnej, który wtargnął do spornego akwenu na Morzu Żółtym. Północnokoreański okręt niezwłocznie wycofał się.
Rezolucja Rady Bezpieczeństwa w reakcji na próby nuklearne i rakietowe Korei Północnej nie może zawierać nawet aluzji do możliwości działań militarnych - oświadczył w niedzielę stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin.
Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła w niedzielę wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu. Nazwała posunięcie Pjongjangu "poważnym pogwałceniem" jej rezolucji.
Po ogłoszeniu przez Koreę Płn., że przy pomocy rakiety dalekiego zasięgu umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę, szef MSZ Japonii Fumio Kishida podjął w niedzielę międzynarodowe konsultacje. Tokio rozważa też nałożenie nowych sankcji na Pjongjang.
Rosja potępiła w niedzielę wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu, oceniając to wydarzenie jako "bardzo szkodliwe" dla bezpieczeństwa regionalnego, w tym dla samego Pjongjangu.
Wystrzelenie rakiety było sukcesem, Pjongjang umieścił satelitę na orbicie - głosiło specjalne oświadczenie Pjongjangu odczytane w niedzielę na polecenie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una w północnokoreańskiej państwowej agencji KCNA.
Korea Północna w niedzielę, ok. godz. 1.30 nad ranem (czasu polskiego), wbrew rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu. Na 17 zapowiedziano nadzwyczajne spotkanie RB w tej sprawie, które ma odbyć się w Nowym Jorku.
Po pasie startowym południowokoreańskiej bazy Kunsan przetoczyło się kilkadziesiąt myśliwców F-16. Wykonały tak zwany „marsz słoni”. Oficjalnie to od dawna zaplanowane ćwiczenia. W praktyce to również pokaz siły, bo nikt nie kryje do walki z kim mają startować myśliwce.
Japońskie linie lotnicze ANA i Japan Airlines (JAL) ogłosiły w piątek zmiany w kilku trasach lotów. Powodem jest zapowiedź Korei Północnej dotycząca wystrzelenia sztucznego satelity.
Rosja wezwała Koreę Północną do rezygnacji z zapowiedzianego wystrzelenia satelity, wskazując, że mogłoby to doprowadzić do dalszego wzrostu napięcia w Azji Północno-Wschodniej.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przewodniczył w tym tygodniu spotkaniu wysokich rangą przedstawicieli rządzącej Partia Pracy Korei mającemu na celu wyeliminowanie korupcji i nadużyć na szczytach władzy - podały północnokoreańskie media państwowe. Było to pierwsze spotkanie tego typu. Na maj zaplanowano kongres Partii Pracy Korei.
Amerykańska armia czujnie obserwuje rakietowe i nuklearne programy Korei Północnej oraz nieustannie zwiększa swoją obronę przeciw ewentualnym atakom Pjongjangu - powiedział w środę minister obrony USA Ash Carter.
Minister obrony Japonii Gen Nakatani wydał rozkaz o postawieniu w gotowość wojsk rakietowych, które "mają strącić każdą rakietę niosącą zagrożenie". Premier Shinzo Abe zaapelował do władz Korei Płn. o rezygnację z planu wystrzelenia satelity.
Sekretarz obrony USA i szef Pentagonu Ash Carter określił we wtorek "pięć wyzwań stojących przed Stanami Zjednoczonymi" w dziedzinie obronności. W jednej linii postawił m.in. "agresywność Rosji" i walkę z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego.
Japonia postawiła swoje wojska w stan gotowości wobec informacji, że Korea Północna może przygotowywać się do testu pocisku rakietowego - donosi agencja Reutera powołując się na dwa źródła.
Na początku stycznia Korea Północna mogła przeprowadzić test komponentów bomby wodorowej - poinformowała w czwartek stacja telewizyjna CNN, powołując się na anonimowego urzędnika administracji waszyngtońskiej.
Korea Północna może w ciągu tygodnia wystrzelić rakietę dalekiego zasięgu - podała japońska agencja Kiodo. Korea Południowa i Japonia odmówiły komentarza w tej sprawie.
Amerykański sekretarz stanu John Kerry powiedział w środę, że porozumiał się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi co do konieczności osiągnięcia konsensusu w sprawie "mocnej" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej Koreę Północną.