Szef amerykańskiego wywiadu James Clapper podkreślił we wtorek, że islamiści będą w dalszym ciągu spiskować przeciwko interesom USA za granicą. Wskazał też na niebezpieczeństwo, jakie stwarzają Rosja i Chiny oraz na rosnące zagrożenie ze strony północnokoreańskiego reżimu Kim Dzong Una.
Wobec najnowszego wystrzelenia przez Koreę Płn. rakiety konieczny jest powrót do jedynego niemilitarnego rozwiązania, które przyniosło rezultaty: sankcji - pisze "Washington Post". Sugeruje restrykcje m.in. dla chińskich banków, obsługujących reżim w Pjongjangu.
Korea Południowa współpracuje z USA i Japonią w sprawie nałożenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ silnych sankcji na Koreę Północną w związku z wystrzeleniem przez ten kraj w weekend rakiety dalekiego zasięgu - poinformowała kancelaria prezydenta w Seulu.
Zgodnie z zapowiedziami Korea Północna po raz czwarty odpaliła swoją największą rakietę. Oficjalnie reżimowe media podały bardzo niewiele informacji ponad to, że start był udany. Z opublikowanych zdjęć i nagrań można się jednak wydobyć szereg ciekawych informacji o kosmicznych ambicjach dyktatury. Między innymi taką, że pokazywane oficjalnie centrum kontroli misji jest atrapą.
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są zgodni, że po wystrzeleniu przez Koreę Płn. rakiety dalekiego zasięgu konieczna jest "mocna odpowiedź" - podał w poniedziałek Biały Dom. Pentagon poinformował, że USA chcą jak najszybciej rozmieścić w Korei Południowej system THAAD.
Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o wystrzeleniu 7 lutego br. przez KRLD rakiety balistycznej - brzmi oświadczenie polskiego MSZ w odpowiedzi na północnokoreańską próbę rakietową.
Siły morskie Korei Południowej oddały w poniedziałek rano czasu lokalnego strzały ostrzegawcze w kierunku okrętu patrolowego Korei Północnej, który wtargnął do spornego akwenu na Morzu Żółtym. Północnokoreański okręt niezwłocznie wycofał się.
Rezolucja Rady Bezpieczeństwa w reakcji na próby nuklearne i rakietowe Korei Północnej nie może zawierać nawet aluzji do możliwości działań militarnych - oświadczył w niedzielę stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin.
Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła w niedzielę wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu. Nazwała posunięcie Pjongjangu "poważnym pogwałceniem" jej rezolucji.
Po ogłoszeniu przez Koreę Płn., że przy pomocy rakiety dalekiego zasięgu umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę, szef MSZ Japonii Fumio Kishida podjął w niedzielę międzynarodowe konsultacje. Tokio rozważa też nałożenie nowych sankcji na Pjongjang.
Rosja potępiła w niedzielę wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu, oceniając to wydarzenie jako "bardzo szkodliwe" dla bezpieczeństwa regionalnego, w tym dla samego Pjongjangu.
Wystrzelenie rakiety było sukcesem, Pjongjang umieścił satelitę na orbicie - głosiło specjalne oświadczenie Pjongjangu odczytane w niedzielę na polecenie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una w północnokoreańskiej państwowej agencji KCNA.
Korea Północna w niedzielę, ok. godz. 1.30 nad ranem (czasu polskiego), wbrew rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu. Na 17 zapowiedziano nadzwyczajne spotkanie RB w tej sprawie, które ma odbyć się w Nowym Jorku.
Po pasie startowym południowokoreańskiej bazy Kunsan przetoczyło się kilkadziesiąt myśliwców F-16. Wykonały tak zwany „marsz słoni”. Oficjalnie to od dawna zaplanowane ćwiczenia. W praktyce to również pokaz siły, bo nikt nie kryje do walki z kim mają startować myśliwce.
Japońskie linie lotnicze ANA i Japan Airlines (JAL) ogłosiły w piątek zmiany w kilku trasach lotów. Powodem jest zapowiedź Korei Północnej dotycząca wystrzelenia sztucznego satelity.
Rosja wezwała Koreę Północną do rezygnacji z zapowiedzianego wystrzelenia satelity, wskazując, że mogłoby to doprowadzić do dalszego wzrostu napięcia w Azji Północno-Wschodniej.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przewodniczył w tym tygodniu spotkaniu wysokich rangą przedstawicieli rządzącej Partia Pracy Korei mającemu na celu wyeliminowanie korupcji i nadużyć na szczytach władzy - podały północnokoreańskie media państwowe. Było to pierwsze spotkanie tego typu. Na maj zaplanowano kongres Partii Pracy Korei.
Amerykańska armia czujnie obserwuje rakietowe i nuklearne programy Korei Północnej oraz nieustannie zwiększa swoją obronę przeciw ewentualnym atakom Pjongjangu - powiedział w środę minister obrony USA Ash Carter.
Minister obrony Japonii Gen Nakatani wydał rozkaz o postawieniu w gotowość wojsk rakietowych, które "mają strącić każdą rakietę niosącą zagrożenie". Premier Shinzo Abe zaapelował do władz Korei Płn. o rezygnację z planu wystrzelenia satelity.