Korea Północna

Korea Północna

W ramach obchodów 70. rocznicy powstania Korei Północnej w Pjongjangu odbył się marsz z pochodniami. Oprawa robiła wrażenie. Studenci i uczniowie formowali ogniste napisy, takie jak: "Wielkie zwycięstwo, symultaniczny rozwój", czy "Budowa gospodarki". Na koniec uroczystości, obserwowanej przez przewodniczącego Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Kim Jong Nama, w niebo wystrzeliły fajerwerki.

Kolejny szczyt z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una mógłby się odbyć pod koniec roku - oświadczył w poniedziałek doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Wcześniej podano, że o takie spotkanie poprosił Pjongjang w liście "utrzymanym w ciepłym tonie" i "bardzo pozytywnym", jak mówiła rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Kim Dzong Un w niedzielę wieczorem pojawił się w Pjongjangu na Masowych Igrzyskach - wielkim pokazie tańców i wyczynów gimnastycznych. Jego wizyta na na tej imprezie, pierwsza od pięciu lat, nastąpiła na tydzień przed spotkaniem z prezydentem Korei Południowej. Podczas pokazów wykorzystano między innymi drony, które ułożyły się na tle wieczornego nieba w napis "Świetlana ojczyzna".

W Pjongjangu odbyła się w niedzielę rano wielka parada wojskowa z okazji 70. rocznicy proklamacji socjalistycznej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD). Obserwatorzy zauważają, że w trakcie imprezy nie zaprezentowano rakiet dalekiego zasięgu, co może wskazywać na postępujący proces denuklearyzacji.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un utrzymuje, że jest skłonny przeprowadzić denuklearyzację kraju, ale żąda ustępstw w zamian za swoją "dobrą wolę" – przekazał w czwartek południowokoreański emisariusz, który dzień wcześniej spotkał się z Kimem w Pjongjangu.

Specjalny wysłannik prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina spotkał się w środę w Pjongjangu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem - poinformowała kancelaria prezydencka w Seulu. W jego trakcie ustalono dokładną datę i miejsce kolejnego szczytu, w którym wezmą udział przywódcy obu krajów. Szczyt odbędzie się w dniach 18-20 września w Pjongjangu - podał Reuters.

Specjalna delegacja z Seulu będzie w Pjongjangu rozmawiać o denuklearyzacji. Przekaże przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Unowi list od prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina – oświadczył przewodniczący delegacji Czung Uj Jong we wtorek, dzień przed planowaną wizytą.

W wieku 89 lat zmarł jeden z najważniejszych polityków Korei Północnej Dzu Kiu Czang - poinformowała AFP, powołując się na północnokoreańską agencję KCNA. Dzu był jednym z głównych koordynatorów prowadzonego przez ten kraj programu rozwoju technologii nuklearnej.

Dowódca wojsk amerykańskich w Korei Południowej gen. Vincent Brooks zablokował plan sprawdzania połączeń kolejowych między dwiema Koreami – podał południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo", oceniając, że zrobił to, by powstrzymać odwilż w dwustronnych relacjach.

Coraz pilniejsza staje się potrzeba kolejnego spotkania prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem – oznajmił we wtorek rzecznik pałacu prezydenckiego w Seulu. Jak wyjaśnił, spowodowana jest ona przez zastój w negocjacjach pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem.

Południowokoreańskie MSZ uznało w sobotnim oświadczeniu za "niefortunne" odłożenie wizyty w Korei Północnej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Zaznaczyło, że najważniejsze jest dążenie do "znacznego postępu" w kwestii denuklearyzacji. W piątek prezydent USA Donald Trump poinformował, że wstrzymał podróż sekretarza stanu do KRLD.