Korea Północna

Korea Północna

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział w środę, że otrzymał ze stolicy Korei Północnej „pozytywny sygnał” w odpowiedzi na wysłane przez Moskwę w listopadzie zaproszenie dla Kim Dzong Una. Władimir Putin zaprosił dyktatora do stanięcia z nim w loży honorowej 9 maja w czasie obchodów Dnia Zwycięstwa, czyli zakończenia II wojny światowej.

Stany Zjednoczone wiedzą, że to Korea Północna stoi za listopadowym atakiem hakerskim na studio filmowe Sony Pictures, ponieważ już w 2010 r. wywiad USA zinfiltrował północnokoreańskie sieci komputerowe - podały "New York Times" i "Der Spiegel". Gazety powołują się na przedstawicieli władz amerykańskich oraz na dokumenty, które wyciekły z amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Korea Północna ponownie odrzuciła amerykańskie oskarżenia o ataki hakerskie na studio filmowe Sony Pictures. - Mój kraj nie miał z tym nic wspólnego - oświadczył w Nowym Jorku zastępca północnokoreańskiego ambasadora przy ONZ An Myong Hun.

Kim Dzong Un weźmie udział w obchodach 70. rocznicy zwycięstwa Rosji nad hitlerowskimi Niemcami. Korea Północna pozytywnie odpowiedziała na zaproszenie prezydenta Władimira Putina na majową imprezę w Moskwie - donosi południowokreański "Korea Herald".

Korea Północna drastycznie skróciła czas przygotowania rakiet do startów - donosi południowokoreański "Chosun Ilbo". Z kolei północnokoreańska KCNA donosi, że Kim Dzong Un rozkazał zwiększenie ćwiczeń pilotów Sił Powietrznych.

Komunistyczny reżim Korei Północnej zagroził w czwartek Stanom Zjednoczonym "gradem kul i pocisków na ich terytorium", jeżeli Waszyngton nie cofnie najnowszych sankcji. Pjongjang oskarża Amerykanów o prowadzenie agresywnej polityki i dążenie do konfrontacji.