Korea Północna

Korea Północna

Ministrowie spraw zagranicznych Japonii, Chin i Korei Południowej spotkali się w sobotę po raz pierwszy od prawie trzech lat, by rozmawiać o poprawie współpracy w regionie i wznowieniu trójstronnych szczytów, które w ostatnich latach nie odbywały się z powodu historycznych i terytorialnych sporów między krajami.

- Korea Północna nie rzuca słów na wiatr. Posiada broń jądrową i jest w stanie użyć jej w dowolnym momencie, jeśli poczuje zagrożenie bezpieczeństwa swoich obywateli - oświadczył w wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News ambasador tego kraju w Londynie Hyun Hak-bong.

Liderzy Chin i Korei Północnej będą wśród zagranicznych gości, którzy przyjadą do Moskwy na uroczystości z okazji 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Korea Północna przeprowadziła próbę z siedmioma rakietami krótkiego zasięgu, które po wystrzeleniu spadły do Morza Japońskiego - poinformowały w piątek źródła w ministerstwie obrony Korei Płd. W regionie trwają coroczne manewry wojsk Korei Płd. i USA.

Kim Dzong Una z wojskowymi widuje się często, ale Kim Dzong Una z siostrą i wojskowymi już nie. Dyktator Korei Północnej zabrał tymczasem na wizytację jednego z oddziałów młodszą siostrę Kim Jo Dzong. Tak wynika ze zdjęć, jakie opublikowała północnokoreańska telewizja KRT.

Aby przeszukać bagaż dyplomatyczny, potrzeba wiarygodnego pretekstu. Służby na lotnisku w Dhace w Bangladeszu taki miały. Północnokoreański dyplomata przyłapany na lotnisku w Dhace w Bangladeszu z 27 kg złota o wartości przekraczającej milion dolarów.

Zamachowiec, który okaleczył w czwartek ambasadora USA w Korei Południowej ostrym narzędziem, dostawał wielokrotnie zgodę na wyjazdy do Korei Północnej i był w niej siedem razy - ustaliła południowokoreańska policja badająca motywy ataku 55-latka Kim Ki Dzonga na Marka Lipperta. Na głowę i szyję ambasadora założono łącznie 80 szwów.

Kanadyjski pastor, który zaginął w Korei Północnej pod koniec stycznia, został w tym kraju zatrzymany - poinformowała rzeczniczka Koreańskiego Kościoła Prezbiteriańskiego w Kanadzie Lisa Pak. Hyeon Soo Lim zajmował się w Korei Płn. pomocą humanitarną.