Korea Północna

Korea Północna

Wykonano wyrok śmierci na byłym północnokoreańskim ministrze kolei obarczonym odpowiedzialnością za eksplozję na stacji kolejowej w Ryongchon, do której doszło w 2004 roku kilka godzin po przejeździe pociągu Kim Dzong Ila. W wybuchu zginęło prawie 160 osób.

Kim Dzong Un, najmłodszy syn i prawdopodobnie następca północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila, przypuszczalnie awansował w hierarchii rządzącej krajem Partii Pracy Korei z czwartej na trzecią pozycję, sugeruje agencja Kyodo. Tymczasem Korea Południowa poinformowała, że rozmieści na swym terytorium więcej samolotów myśliwskich, śmigłowców, artylerii i samolotów szpiegowskich, by lepiej przygotować się na możliwy atak ze strony północnego sąsiada.

Grupa rybaków z Korei Północnej ma dużego pecha. Niechcący stali się przedmiotem sporu między Seulem a Phenianem. Wbrew wcześniejszym ustaleniom przedstawiciele północy nie chcą odebrać swoich obywateli, którzy pragną wrócić do ojczyzny.

"Jaśminowa rewolucja" dotarła do Korei Północnej – stwierdza "Chosunilbo", jedna z największych południowokoreańskich gazet. – Setki protestantów starły się z władzami w mieście Sinuiju na granicy z Chinami – donosi dziennik, który cytuje na swojej stronie internetowej "Asia Times".

Mieszkańcy Korei Północnej razem ze swoim wodzem świętują Nowy Rok, który zgodnie z kalendarzem księżycowym właśnie nastał. Na uroczystościach w Phenianie pojawiły się zagraniczne delegacje.

Średni syn Kim Dzong Ila pojawił się w Singapurze na koncercie Erica Claptona. Dzong-Chol, jak i cała rodzina rodzina północnokoreańskiego przywódcy, słyną z zamiłowania do twórczości brytyjskiego muzyka.

Korea Północna obchodzi uroczyście 69. rocznicę urodzin swego "wielkiego" przywódcy Kim Dzong Ila. Według oficjalnej agencji prasowej KCNA "cały kraj przepełniony jest dumą i radością". Według źródeł opozycyjnych w Korei Południowej, w tym roku obchody będą skromniejsze ze względu na dotkliwe braki żywności.

- Prezentujemy nasz najgłębszy entuzjazm w związku z urodzinami naszego wielkiego wodza Kim Dzong Ila. Nasze serca przepełnione są lojalnością i niekończącym się podziwem - powiedział Ryong Choe, sekretarz Partii Robotniczej Korei Północnej. W niedzielę pod Górą Paektu wznoszono wiwaty. Na próbę, w ramach przygotowań do 70. urodzin Kim Dzong Ila.

W nadgranicznej wiosce Panmundżom przedstawiciele wojskowi obu Korei przystąpili do wstępnych rozmów na temat bezpieczeństwa. Głównym celem negocjacji jest złagodzenie napięcia na podzielonym Półwyspie Koreańskim. W 2010 roku napięcie nieomal doprowadziło do wojny.

Łódź rybacka z 31 uciekinierami z Korei Północnej przepłynęła przez ściśle strzeżoną granicę morską między oboma państwami koreańskimi na Morzu Żółtym i dotarła do Korei Południowej. Poinformowały o tym w poniedziałek południowokoreańskie media, powołując się na źródła rządowe w Seulu

Aż około 1/3 północnokoreańskiego budżetu idzie na zbrojenia, a Phenian wydaje na armię 15 razy więcej, niż deklaruje - donosi południowokoreański think-tank KIDA (Korea Institute of Defense Analyses).

- Korea Północna staje się bezpośrednim zagrożeniem dla USA - stwierdził Sekretarz Obrony Robert Gates. Polityk oświadczył, że Phenian intensywnie rozwija balistyczne rakiety międzykontynentalne. Za około pięć lat Korea Północna będzie mogła uderzyć w terytorium USA.

Zamiast upragnionej wolności, śmierć od kul pograniczników. Pięć osób zginęło podczas próby ucieczki z najbardziej odizolowanego państwa świata - Korei Północnej. Wszystko zdarzyło się podczas pościgu po chińskiej stronie granicy - podała we wtorek południowokoreańska prasa.

Korea Północna w sobotę ponownie zaproponowała sąsiadowi z południa rozmowy bez warunków wstępnych. Ich celem ma być zmniejszenie napięcia w regionie.

Północnokoreańska telewizja pokazała we wtorek dokument pt. "Wspaniały przywódca Kim Dzong Il przeprowadza przegląd różnych spraw". Widać na nich rzadko obecnych w oficjalnych przekazach przywódcę Korei Północnej i jego syna, typowanego na następcę Kim Dzong Una.

Północnokoreański reżim w terroryzowaniu swoich obywateli osiągnął perfekcję. Wierni uczniowie Stalina i Mao doprowadzili system opresji do takiej doskonałości, że nie tylko trudno od niego się wyzwolić, ale nawet pomyśleć cokolwiek przeciwnego władzom, a co dopiero to powiedzieć. Dlatego wiarygodne relacje z ostatniego komunistycznego "raju" na ziemi zdarzają się tak rzadko. Jedną z nich jest opowieść Kim Dzong Riula spisana w książce "W służbie dyktatora".

Północnokoreańska armia w ciągu dwóch lat zwiększyła swą liczebność o 20 tys. żołnierzy. Reżim Kima rozmieścił też nad granicą z Południem szybsze i lepiej uzbrojone czołgi - wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez południowokoreański resort obrony.

Około 80 Koreańczyków z Południa wzięło udział w proteście przeciwko "prowokacjom" i nuklearnym ambicjom Phenianu. Demonstrujący spalili portrety północnokoreańskich przywódców, Kim Dzong Ila i Kim Dzong Una.

Pociąg wyładowany prezentami m.in. telewizorami i zegarkami, dla Kim Dzong Una, uważanego za przyszłego przywódcę Korei Północnej, wykoleił się w połowie grudnia - poinformowało w poniedziałek niezależne radio nadające z Seulu na Koreę Północną. Do incydentu doszło najprawdopodobniej w wyniku sabotażu.

Koreańczyk z Północy przypłynął w sobotę łódką na południowokoreańską wyspę Baengnyeong na Morzu Żółtym - poinformowała w sobotę agencja informacyjna Yonhap. Mężczyzna najprawdopodobniej uciekł z kraju