"A" jak autyzm. Zabytkowy solaris pojedzie na wyjątkowej linii

Źródło:
tvn24.pl
"Ciche godziny" wsparciem dla osób z autyzmem
"Ciche godziny" wsparciem dla osób z autyzmemTVN24
wideo 2/3
"Ciche godziny" wsparciem dla osób z autyzmemTVN24

Drugiego kwietnia w zabytkowym autobusie jeżdżącym po Warszawie będzie można spotkać osoby w spektrum autyzmu. Przysiąść się, porozmawiać, obejrzeć z nimi nie tylko widoki za oknem, ale i specjalne filmy edukacyjne. - Tak chcemy zwiększać świadomość o tym, czym jest autyzm, ale i budować akceptację - mówią inicjatorzy akcji.

Mateusz ma 12 lat, Maciej 24. Łączy ich miłość do komunikacji miejskiej. Gdy spotykaliśmy się na pętli autobusowej przy metrze Marymont jeden przez drugiego mogli opowiadać o sposobach malowania autobusów, numerach seryjnych maszyn, najciekawszych miejskich trasach.

Mateusza i Macieja łączy coś jeszcze - są samorzecznikami osób w spektrum autyzmu. "Samorzecznikami", bo to nie jest oficjalne stanowisko, chłopacy podejmują oddolnie różne działania, by osobom takim jak oni sami żyło się łatwiej.

- Tym, co jest do tego potrzebne jest nie tylko świadomość i wiedza o autyzmie, bo z tym jest coraz lepiej, ale też akceptacja osób w spektrum, ich potrzeb i zachowań - mówi Izabela Hnidziuk-Machnica, mama Mateusza i dyrektorka zarządzająca Fundacji Aleklasa, która wspiera rozwój dzieci w spektrum.

Jak tę akceptację chcą budować Mateusz i Miaciej? Zapraszając na wspólną przejażdżkę autobusem po centrum Warszawy - już w najbliższą sobotę 2 kwietnia. Będziecie mogli ich spotkać w autobusie na linii "A".

Dlaczego 2 kwietnia?

Wybór daty nie jest przypadkowy. Drugiego kwietnia na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a cały kwiecień uważany jest za miesiąc świadomości.

Mateusz i Maciej poznali się dzięki działającym przy fundacji Tematycznym Klubom Asów. Wśród ich członków liczne jest właśnie grono młodych miłośników komunikacji miejskiej. I to tam powstał pomysł, by zorganizować edukacyjną linię autobusową - "A" jak autyzm.

- To będzie mobilny punkt spotkań dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu, a przy okazji miejsce, w którym będziemy na ten temat edukować - tłumaczy Hnidziuk-Machnica. - To po prostu fajna okazja, by się poznać, porozmawiać i w miłym towarzystwie, pokonując piękną trasę ulicami Warszawy, świętować razem z osobami w spektrum autyzmu - dodaje.

Twórcy specjalnej linii autobusowej "A"Justyna Suchecka

35 minut i przerwa na rozmowy

Projekt powstał ze wsparciem Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej (KMKM). - Pierwsza trasa, o której myślałem miała aż 90 minut w jedną stronę. Ale po rozmowie z fachowcami ustaliliśmy, że przeciętny pasażer może się nie cieszyć na aż tak długą podróż - mówi Maciej,

Ostatecznie wybrano trasę, której pokonanie powinno zająć około 35 minut. Autobus "A" wyruszy z Marszałkowskiej, z przystanku Centrum 02 (przed Domami Centrum, w kierunku placu Bankowego). Będzie miał specjalne oznaczenia. Można będzie dosiąść się i wysiąść na każdym przystanku.

Magda i Maciej prezentują trasę autobusu "A"Justyna Suchecka

Autobus ma odjeżdżać z centrum o godzinach: 13, 14 i 15.

- A co będziemy robić w przerwach? Bo przecież zostanie nam 25 minut - komentował prezentację trasy Mateusz.

- Będziemy rozmawiać i odpoczywać - tłumaczyła jego mama. - Bardzo nam zależy, żeby autobus mógł zabrać wszystkie zainteresowane osoby, które chciałyby dowiedzieć się czegoś na temat spektrum. W tym miłośników komunikacji.

Rozkład jazdy autobusu "A"Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

Zabytkowy solaris

A sama podróż może być dla miłośników komunikacji dużą atrakcją. Na linii "A" poruszać będzie się zabytkowy autobus marki Solaris.

Bo choć na konferencji zapowiadającej specjalną trasę, spotkaliśmy się w historycznym jelczu - "ogórku", to w sobotę pasażerów będzie wozić najmłodszy zabytek Klubu - piętnastometrowy solaris, który jest jedynym autobusem tej marki na "żółtych" tablicach rejestracyjnych (właśnie takie mają zabytki).

Wydarzenie wspiera Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, która co dzień szkoli kierowców nie tylko z obsługi pasażerów o ograniczonej mobilności, ale też trudnościami czy niepełnosprawnościami, których na pierwszy rzut oka nie widać. W autobusie będzie wyświetlany m.in. przygotowany w zeszłym roku przez IGKM spot informacyjny "Nie oceniaj. Każdy ma swoje K2".

Marcin Żabicki z Izby: - Widziałem podobne trasy między innymi w Krakowie i od dawna o czymś takim marzyłem w Warszawie. Cieszę się, że chłopacy przyszli z tym pomysłem. Razem możemy zadbać nie tylko o świadomość kierowców, ale i pasażerów.

A Magda Cendrowska z KMKM dodaje: - Zadbaliśmy o detale. Przygotowaliśmy filmy i rozkłady. Teraz zostaje już tylko jazda i rozmowy.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Justyna Suchecka

Pozostałe wiadomości

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl