Edukacja

Edukacja

"Dramatycznie trudna", "Koszmar", "Po raz pierwszy zapłakałam nad informatorem". Nie, to nie jest głos przyszłych maturzystów, ale ich przestraszonych nauczycieli. Dlaczego matura w 2023 roku tak ich przeraża?

Jakie płyną wnioski po wzięciu pod lupę podręczników przez ministra Przemysława Czarnka? Nauczyciele nie dowierzali, że w czasie pandemii i roku zdalnej edukacji to główny problem ministra. Zaskoczeni wnioskami jednak nie są, bo trudno spodziewać się różnorodnych opinii, kiedy zespół oddelegowany do zbadania podręczników składa się z ludzi światopoglądowo związanych z ministrem. Adrianna Otręba.

Nauka zdalna wpływa negatywnie na uczniów, a dokładnie na ich psychikę, która już tej izolacji nie wytrzymuje. Apatia, depresja, stany lękowe, bóle psychosomatyczne - na to teraz skarży się młodzież. Nauka zdalna zabrała im możliwość nawiązywania relacji. Problem jest i widać go nawet, jak dzieci o tym nie mówią. Adrianna Otręba.

W środę zaczyna się próbny egzamin ósmoklasisty. Okrojony, bo przez pandemię nastolatkowie nie uczą się normalnie. Siódmoklasiści też o normalnej nauce mogą tylko pomarzyć, ale nie dość, że nikt nie obiecuje im okrojenia materiału za rok, to jeszcze jako pierwsi będą musieli zdawać więcej testów. Również z przedmiotów, których uczyli się niemal wyłącznie zdalnie.

Nie ma studentów, nie ma pieniędzy - straty idą w miliony złotych. Łukasz Wieczorek sprawdził, ile wydaje miesięcznie student i jak wygląda dziś życie w miastach uniwersyteckich.