Polska i Świat

Polska i Świat

Obrót ziemią tylko dla rolników. Z jednym wyjątkiem: może to robić kościół i związki wyznaniowe. Ustawa czeka na podpis prezydenta, posłowie opozycji protestują, a Paweł Kukiz podpowiada: załóżmy zatem związek.

Miało być szybciej i sprawniej, ale się nie udało. Każdy chce robić porządki po swojemu, nowi negują założenia władzy poprzedniej i tak doszliśmy do absurdu, kiedy to sprawy sądowe rozpatrywane są według trzech innych procedur.

Niewielu widzi szanse na kompromis w sprawie Trybunału, ale pojawiła się szansa dla Andrzeja Dudy, by zmienić swój obraz w oczach opozycji. Do tej pory postrzegany był jako marionetka Jarosława Kaczyńskiego, ale po ostatnich wydarzeniach i słowach o jedności wzbudził w niektórych politykach nadzieję, że będzie prezydentem wszystkich Polaków.

Nadal można słuchać muzyki i rozmawiać, ale nie w strefie ciszy. Ta ruszyła od dziś - na razie w Pendolino. Choć nie wszyscy od razu ją odnaleźli.

Obecna nazwa jest zbyt kłopotliwa. Czesi chcą to zmienić i nazwać swój kraj - Czechią. Republika Czeska jest podobno zbyt trudna do opanowania przez obcokrajowców i kłopotliwa dla biznesu. Czy tak jest i czy nowa propozycja się przyjmie?

Dziś oczy wiernych skierowane na Gniezno, jutro na Poznań. Świętujemy tysiąc pięćdziesiątą rocznicę chrztu Polski. Jak ważny był dla Polski i ile nam dał?

Brat pana Marka pomylił się i rozpoznał go w nieboszczyku. O tym, że nie żyje mężczyzna dowiedział się przez przypadek. Przeżył szok i cały czas w nim jest, bo wrócić do życia nie jest tak łatwo.

Nowy pomysł resortu zdrowia czyli fundusz powypadkowy. Plan jest taki, by poszkodowani zamiast brać udział w wieloletnich procesach sądowych, mogli się ubiegać o wczesną wypłatę świadczeń. Skąd miałyby pochodzić pieniądze i na ile mógłby liczyć poszkodowany?

Rosjanie testują cierpliwość Amerykanów i Polaków i w czasie ich ćwiczeń wysyłają nad Bałtyk swoje myśliwce. Od amerykańskiego niszczyciela rakietowego dzieliły ich zaledwie metry. Teraz jest ostra wymian zdań, ale na władze rosyjskie to nie działa, bo te twierdzą, że to nie oni a NATO szuka sobie wroga.

W Sejmie awantura o wybór nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego i niedowierzanie. Posłanka Kukiz'15 zagłosowała za siebie i kolegę z poselskiej ławy. Oboje są już poza sejmowym klubem, oboje się tłumaczą, ale na tym może się nie zakończyć . Do akcji być może wkroczy prokuratura.

Urzędnicy zadowoleni, mieszkańcy oburzeni. Poszło o premie, jakie swoim pracowników przyznał prezydent Lublina. I tym razem nie chodzi wcale o kwotę, ile o uzasadnienie za co ją dostali.

Koniec rekordowego, dwumiesięcznego wakatu. Jest nowy szef policji. To nadinspektor Jarosław Szymczyk. Przed nim już dwa ważne zadania: zabezpieczenie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Czasu jest mało, ale twierdzi, że doskonale zna się na imprezach masowych.

Projektu jeszcze nie ma, ale głosy coraz silniejsze. Oliwy do ogania dodał senator Jan Maria Jackowski, który nawet w przypadku gwałtu chroniłby poczęte dziecko. Jego słowa otworzyły furtkę do pytania. Co z kobietami, dla których już sam gwałt niekoniecznie zakończony ciążą to szok, trauma prowadząca często do depresji?

Wczoraj odsyłał do ojca świętego, dziś jest ostry głos z Watykanu. Przekaz jest jasny: Watykan nie życzy sobie, by arcybiskup Juliusz Peatz brał udział w uroczystościach rocznicy chrztu Polski i przypomina, by prowadził życie w odosobnieniu.

Przyjęta rezolucja jeszcze bardziej Polskę dzieli. Opozycja mówi o czarnym dniu w historii polskiej polityki, a rząd oskarża PO i Nowoczesną, że dopięli swego i zdradzili kraj.

Nie widzi żadnego problemu ani kontrowersji bo, jak mówi, jest u siebie. Arcybiskup Juliusz Paetz weźmie udział w uroczystej mszy na obchodach chrztu Polski. Kłopot mają za to poznańscy hierarchowie kościelni, bo choć arcybiskup był oskarżany o molestowanie kleryków, to, jak tłumaczy, rzecznik episkopatu: "nikogo nie można wykluczać".

Po raz pierwszy będzie w Polsce tak nowoczesny, a do tego jeszcze podziemny, dworzec. Kosztował sporo, ale już się o nim mówi i porównuje do Berlina - to nowa Łódź Fabryczna.

Zanim sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, doszło do ostrej wymiany zdań miedzy posłankami PIS i Nowoczesnej. W roli głównej były Krystyna Pawłowicz i Kamila Gasiuk-Pihowicz.