Polska i Świat

Polska i Świat

Sąd: przepisy programu 500 plus niezgodne z konstytucją

Czy 500 plus jest zgodne z Konstytucją? Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi program łamie prawo, bo dyskryminuje niektórych opiekunów i łamie konwencje o prawach dziecka. Wszystko zaczęło się od sprawy dziadków, którzy opiekują się wnuczką, ale o pieniądze nie mogli się ubiegać. To jeden z przykładów. Materiał reportera programu "Polska i Świat" Kamila Czaplickiego.

Poprawki "bez trybu"

Poprawki PiS do złożonych ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa we wtorek wieczorem trafiły do prezydenta Andrzeja Dudy. Jednak mało kto wie, jak wyglądają, bo nie debatowali nad nimi nawet posłowie w Sejmie. Materiał magazynu "Polska i świat".

Hipokryzja czy niewiedza?

Takie pytanie zadaje przewodniczący Kukiz’15. Pytanie zasadne, bo Prawo i Sprawiedliwość, które do tej pory potępiało esbecką przeszłość, zatrudniło taką osobę. Do Służby Kontrwywiadu Wojskowego został przyjęty były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa. MON teraz od tego się odcina, tłumaczy, że to umowa zlecenie, ale nie wszyscy wierzą w enigmatyczne oświadczenia.

Rozmiar nie ma znaczenia

Już nie raz udowodnili, że wielkość kraju nie ma znaczenia, jeśli wyłuska się z niego tak zapalonych do gry zawodników. Nad umiejętnościami cały czas pracują, za to entuzjazmem biją na głowę. I mają się z czego cieszyć, bo Islandia jedzie na mundial.

W trosce o język posłów

Nie pomagają pouczenia, nagany, może pomoże samokrytyka. Komisja Etyki w trosce o jakość debaty chce zaostrzenia kar dla posłów. W polskim Sejmie obraźliwego języka nie brakuje, a spokojnie można byłoby go zastąpić ciętym językiem, bo w przeciwieństwie do tego pierwszego - drugi jest przynajmniej bystry.

Premier pisze do protestujących

Głodowy protest lekarzy rozszerza się. To już dziewiąty dzień głodówki i jak na razie końca nie widać - nie ma porozumienia między ministrem zdrowia a lekarzami rezydentami. Nie ma już też negocjacji. Lekarze chcą rozmawiać z premier, ale Beata Szydło pisze jedynie list.

Trybunał pyta o ekshumacje

Europejski Trybunał Praw Człowieka chce wyjaśnień od polskiego rządu. Trybunał pyta, czy zarządzenie prokuratora, prowadzącego śledztwo smoleńskie, by wbrew woli rodzin ekshumować ich bliskich, narusza prawo do prywatności. Ekshumacje ofiar katastrofy od wielu miesięcy budziły kontrowersje, ale stanowisko polskich władz było jednoznaczne i nie uwzględniające stanowiska rodzin.

Awans na mundial i piątka na dyplomie. Sukcesy "Lewego"

Takiego widowiska dawno nie widzieliśmy. Mecz Polska-Czarnogóra był pełen emocji. Bohaterów było trzech - w tym Robert Lewandowski. W niedzielę walczył o awans reprezentacji, a następnego dnia o tytuł naukowy. Wszystkie te egzaminy zdał na piątkę.

Minister odwołał szefową PISF. Filmowcy protestują

Magdalena Sroka straciła stanowisko dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Minister Piotr Gliński odwołał ją, mówiąc, że nie ma już do szefowej zaufania przez pewien list wysłany przez Instytut. To jeszcze nie powód by kogoś odwoływać - protestują artyści i powołują się na ustawę.

Coraz ostrzejszy "spór 40 latków"

Po tym wywiadzie nie ma już wątpliwości. Konflikt na linii Andrzej Duda - Zbigniew Ziobro istnieje i się zaostrza. Padają coraz ostrzejsze słowa, które trudno nazwać polityczną wymianą zdań. Materiał o - wedle określenia Jarosława Kaczyńskiego - narastającym "sporze 40 latków".

Walka sportowców w USA o prawa czarnoskórych

Zawodnicy uklękli podczas hymnu. Wiceprezydent USA opuścił stadion. Reakcja amerykańskich władz jest jednoznaczna, zawodnicy nie chcą odpuścić - od kilkunastu miesięcy walczą w ten symboliczny sposób o prawa czarnoskórych.

Minęła ósma doba strajku głodowego lekarzy

Minęła już ósma doba strajku głodowego lekarzy rezydentów. Są przemęczeni, wyczerpani, ale ci, którzy jeszcze mogą, nie poddają się. Walczą o swoją przyszłość, którą na razie widzą czarno.

Spór o sprzedaż alkoholu w Sejmie

Podzieleni posłowie - tym razem poszło o alkohol. Ugrupowanie Kukiz '15 chce zmiany regulaminu i całkowitego zakazu sprzedaży alkoholu na terenie Sejmu. To jedyne miejsce pracy, gdzie teoretycznie można pić - mówi poseł Kukiz'15 i wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Sprzymierzeńców w tej kwestii raczej nie znajdzie - pozostali politycy powołują się na wizyty dyplomatyczne, a takie delegacje trudno częstować herbatą.

Straszny los prześladowanych Rohindżów

Są osamotnieni, nikt nie staje po ich stronie. ONZ co prawda debatuje nad ich losem, ale oni potrzebują nie debaty, a natychmiastowej pomocy. Najbardziej prześladowana ludność świata - Rohindżowie - i ich okrutny los uwieczniony na zdjęciach.

Jak prezes z prezydentem

PiS zgłosi poprawki do projektów prezydenta. Andrzej Duda chce zobaczyć je na piśmie, wtedy dopiero się do nich odniesie. Rozmowa prezydenta z prezesem Prawa i Sprawiedliwości w cztery oczy o sądownictwie trwała około dwóch godzin. Wiadomo już jednak, że będą kolejne.

Długa droga do samodzielności

Jego objawy mogą być bardzo niepozorne, tym bardziej nie należy ich jednak lekceważyć. Dziecięce porażenie mózgowe, im szybciej zdiagnozowane, tym większe są szanse na samodzielne życie dorosłego. Do tej samodzielności prowadzi jedna, długa droga - rehabilitacja.

Protest silny determinacją

Fizycznie czują się coraz słabsi, ale nie słabnie wsparcie, jakie otrzymują od innych młodych lekarzy. Grupa w szpitalu na Żwirki i Wigury w Warszawie od kilku dni prowadzi strajk głodowy. Za nimi rozmowy z ministrem. Mówią, że są rozczarowani i zdesperowani, by w służbie zdrowia coś się zmieniło. Niektórzy właśnie ze względu na swoje zdrowie głodówkę musieli przerwać.

Werdykt Jakiego oczekiwał

Werdykt Naczelnego Sądu Administracyjnego Patryk Jaki ogłosił swoim zwycięstwem w sporze z prezydent Warszawy. Głos, że powinna stawić się przed komisją, słychać również w Platformie Obywatelskiej. Prezydent odmawia, a komisja nakłada na nią kolejne grzywny. Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi o zastraszaniu, szykanowaniu i pułapce, które miały na nią zastawić służby.

Alkohol "zniknie" w Warszawie

Na półkach pozostanie, ma za to zniknąć zza szyb. Nowy rok właścicieli sklepów z alkoholem już teraz może przyprawiać o ból głowy, bo od 1 stycznia alkohol, którym handlują, ma być niewidoczny dla przechodniów, a więc i dla potencjalnych klientów. Takie regulacje wprowadza Warszawa, zachęcona werdyktem sądu w sprawie krakowskiego sklepikarza.

Protest i kontrola policji

Organizacje zajmujące się prawami kobiet pod lupą policji: chodzi dokładnie o dotacje z Ministerstwa Sprawiedliwości. Policjanci weszli do kilku biur, zabezpieczyli dokumenty i komputery. Słychać różne interpretacje: jedna mówi, że termin, czyli dzień po proteście kobiet, był niefortunny, inny, że nie był przypadkiem.