Polska i Świat

Polska i Świat

Zmiany w podatkach mają być poważne i ambitne - zapowiada premier Beata Szydło, choć już teraz wiadomo, że zapewne nie wszystkie kampanijne obietnice wyborcze zostaną spełnione. Problemem może być kwota wolna od podarku. Prezydent chciał wyższej, ale rząd mówi: nie stać nas na to.

PiS składa projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. To ma być zapowiadany przez Jarosława Kaczyńskiego kompromis przed kolejnym spotkaniem z opozycją. Co jest w projekcie i jakie są pierwsze komentarze przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości?

Jest nowy trop w sprawie śmierci Prince'a i szacowanie majątku. Muzyk mógł umrzeć z powodu przedawkowania leków. Śledczy badają ten wątek, a rodzina czeka na podział fortuny, bo piosenkarza nie zostawił testamentu.

Miało być dumą niemieckiej stolicy, nowoczesnym obiektem. Jedynym takim w Europie. Wydano gigantyczne pieniądze, a teraz mówi się, że nigdy nie będzie gotowe, bo to budowlana fuszerka. Budowa nowego lotnika dla Berlina przypomina zatem film Barei - w wersji niemieckiej.

Broń znalazł w samochodzie. Nieświadomy do czego zabawa z nią może prowadzić - bo ma dopiero dwa lata - zastrzelił swoją matkę. Do tragedii doszło w stanie Wisconsin w USA.

Siostra nawigatorki Sawczenko wydostała się z Rosji, ale było nerwowo. Z rąk funkcjonariuszy granicznych uwolnili ją konsulowie. O co poszło i czy to kolejna polityczna próba sił.

Komisja Wenecka w Polsce i to z dwudniową wizytą. Tym razem przyjechała, by sprawdzić ustawę o policji, która przez opozycję nazywaną jest jawną inwigilacją obywateli.

Opozycja władzy nie ufa, ale Jarosław Kaczyński chce ponownie zaprosić ją do rozmów, bo widzi szansę na kompromis w sprawie Trybunału. Z przyjęciem zaproszenia może być trudno, bo polityczni przeciwnicy słyszą tylko słowa, nie widzą gestów. A jeśli już się pojawiają, to takie, o których opozycja słyszeć nie chce. Jak zaprzysiężenie kolejngo sędziego wybranego przez PiS.

Bożena Walter otwiera klinikę dla dzieci i żegna się z Fundacją TVN "Nie jesteś sam". Na pożegnanie daje niezły prezent - odremontowaną placówkę z nowoczesnym sprzętem. Ale to nie jedyne dzieło, które zostawia po sobie. Bożena Walter fundacją kierowała przez 15 lat i zrobiła tak wiele, że trudno wszystko wymienić. Teraz mówi, że czas odpocząć, i stery przekazuje w ręce Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Umrzeć na coś, co da się wyleczyć, to trochę wstyd - przekonuje twórca akcji "łap jaja" i w kampanii społecznej zachęca mężczyzn do samodzielnego badania jąder.

Belgia wydała Salaha Abdeslama. Główny podejrzany w listopadowych zamachach terrorystycznych w Paryżu został przekazany Francji i to tam usłyszał sporą listę zarzutów. Co dalej, czy będzie współpracował ze śledczymi?

Nowe przepisy i nowe ceny. Opłaty za telefonowanie już obniżono, a będzie jeszcze taniej. Najpierw od końca kwietnia tego roku, a następnie w przyszłym, kiedy mamy rozmawiać za darmo na terenie całej Unii Europejskiej.

Dekomunizacja ulic w Warszawie. Czy to tylko symboliczny koniec komunizmu, czy też kłopot dla mieszkańców? Na pewno będzie spore zamieszanie, bo zmiana 20 nazw ulic oznacza wymianę dokumentów dla 30 tysięcy osób oraz tysiąca firm. A także duże koszty.

Prokuratura odcina się od Trybunału Konstytucyjnego, za to Sąd Najwyższy mocno go wspiera - a razem z nim Naczelny Sąd Administracyjny. Prawo i Sprawiedliwość zarzuca sędziom mieszanie się w politykę, choć sam nie kryje, po co władzy Trybunał.

1700 zawiadomień, ale śledztwa nie będzie. Prokuratura otwarcie odmawia wszczęcia postępowania w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja nie kryje oburzenia i żąda wyjaśnień, a PO protestuje przeciwko ręcznemu sterowaniu prokuraturą.

CBA wkracza do stołecznego ratusza, ale prezydent Warszawy tym faktem wcale zdziwiona nie jest. Hanna Gronkiewicz Waltz mówi, że to kolejna już kontrola. Z małym wyjątkiem - tym razem medialnie nagłośniona. Zatem widzi w tym rękę Mariusza Kamińskiego. Co jest sprawdzane w Ratuszu?

Państwo Islamskie w kłopotach. Ma problemy finansowe i zaczyna obniżać pensje swoim żołnierzom. O buncie raczej nie ma mowy, ale o zmniejszonej aktywności w Europie - zdaniem ekspertów - już tak.

Sceny jak z horroru - tylko że tym razem to nie film, a prawdziwy koszmar jaki chorym na Alzhaimera zafundowali pracownicy domu opieki w Trzciance pod Warszawą. Była pobudka o 3 w nocy, związywanie pasem i na tym nie koniec. Teraz w palcówce jest kontrola, rodziny zabierają bliskich, a my pytamy, jak tego na przyszłość uniknąć.

Media społecznościowe z ograniczeniem wiekowym. Ten temat w UE ciągnął się od dawna, ale niedawno członkom PE udało się dojść do porozumienia. Korzystanie ze słynnych portali bez zgody rodziców ma być możliwe dopiero od 16 lat.