Polska i Świat

Polska i Świat

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Ukrainie. Zapewnia prezydenta Poroszenkę o poparciu Polski dla Ukrainy, ale to nie przykrywa sprawy zawieszonych ekshumacji. Temat wraca, bo to kwestie historyczne ostatnio popsuły nasze relacje. Czy jest plan naprawy?

Nowa ustawa o dostępie do broni i amunicji

Kiedy wszyscy patrzą na sądy i ordynację wyborczą, przez Sejm przechodzi ważna, nowa ustawa o dostępie do broni i amunicji. Wojsko może przekazać broń i amunicję stowarzyszeniom oraz organizacjom proobronnym. Projekt budzi duże kontrowersje, a opozycja pyta, po co te działania, czy minister Macierewicz szykuje swoją osobną armię?

Departament Stanu krytykuje decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Amerykański Departament Stanu zaniepokojony karą finansową nałożoną przez KRRiT na telewizję TVN. Rzeczniczka departamentu w oświadczeniu podkreśla, że wolne media są fundamentem demokracji, a decyzja Krajowej Rady wydaje się podważać wolność mediów w Polsce. Kara wymierzona naszej stacji wzbudziła dyskusję o wolności mediów.

Poprawki w sprawie ordynacji

Sejm debatował o ordynacji wyborczej. Na kilka minut przed posiedzeniem komisji nadzwyczajnej PiS niemal wszystko zmienia. Opozycja najpierw jest zdezorientowana, ale potem przestrzega: ustawa bardzo umacnia pozycję ministra Błaszczaka. Co w niej jest i dlaczego opozycja chce ustawę wyrzucić do kosza?

Debata o sądach w Senacie

Batalia o sądach w Senacie. Biuro Legislacyjne Senatu ma swoje zastrzeżenia, ale PiS bagatelizuje sprawy i nazywa je kosmetycznymi. Rzecznik Praw Obywatelskich z kształtu ustaw też zadowolony nie jest, ale marszałek Senatu woli go pytać, czy czuje się zależny, czy niezależny od partii. Wszystkiemu przygląda się prezydencki minister, który nie widzi powodu, by prezydent musiał ponowie wetować ustawy.

Poruszająca historia gnębionego chłopca

To historia, która jest wstrząsająca, ale też i poruszająca. Gnębiony w szkole 11-letni chłopiec ze łzami w oczach nagrał film i opowiedział, z czym musi się mierzyć na co dzień. Nagranie trafiło do sieci, a w jego obronie stanęły gwiazdy. Hashtag #StandWithKeaton bije rekordy popularności w internecie.

Rosjanie wystąpią na igrzyskach. Rosja już nie

Rosjanie i tak pojadą na igrzyska zimowe. Rosyjski Komitet Olimpijski poparł sportowców, którzy chcą wystąpić pod neutralną flagą. Pod rosyjską nie mogą, bo zabronił tego Międzynarodowy Komitet Olimpijski. To kara za aferę dopingową.

Prezydenckie ustawy w Senacie

Gorąca dyskusja w Senacie. Emocje budzą ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej na znak protestu wygłosił przemówienie w masce. Senatorowie partii rządzącej z ustawami w takim kształcie się zgadzają - nie widzą uwag opozycji, autorytetów prawniczych, a nawet opinii Biura Legislacyjnego Sejmu, które uważa, że niektóre poprawki PiS są niezgodne z konstytucją.

Zapowiadana polityka zagraniczna Morawieckiego

W expose premier Morawiecki zwrócił się do Europy. Już wcześniej zapowiadał, że chce nowego otwarcia z Brukselą. Teraz podkreślił, że nie chce dzielenia na Europę gorszą i lepszą. Relacje z Unią Europejską są ważne, bo o Polsce w Brukseli jest głośno i to z kilku powodów: od Puszczy Białowieskiej po sądy.

Cele rządu Mateusza Morawieckiego

70 minut - tyle czasu wystarczyło, by Mateusz Morawiecki w expose nakreślił plany swojego gabinetu. W przemówieniu podkreślił, że jego rząd nie będzie rządem skrajności i pokazał siebie jako polityka nie prawicowego, ale centrowego. Pytanie, czy również samodzielnego i czy z takim planem działania zbuduje swoje zaplecze polityczne.

Spór o Puszczę. Premier po stronie ministra

Kolejne wystąpienie i podtrzymanie swojego zdania. Pełnomocniczka Komisji Europejskiej przekonywała, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie powstrzyma kornika. Z kolei minister środowiska Jan Szyszko mówił, że Puszcza była użytkowana przez człowieka już od dawna. Do dyskusji włączył się nowy premier Mateusz Morawiecki. Jego stanowisko w tej sprawie, zaprezentowane podczas wtorkowego expose, pokrywa się z tym głoszonym przez ministra środowiska.

Morawieckiego "rząd kontynuacji"

Wszyscy dotychczasowi ministrowie nadal są ministrami. Macierewicz, Waszczykowski - bez zmian, choć o zmianach spekulowano bardzo głośno. Personalnie nic nie zmienia się nawet w superresorcie finansów i rozwoju. Choć Mateusz Morawiecki awansował na premiera, nadal pozostaje także podwójnym ministrem.

Minister obrony nie złożył broni

Prezydent w czasie zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego mówił o życzliwości, jakiej doświadczał ze strony rządu Beaty Szydło. Ale jak zaznaczył, były też mankamenty, które teraz powinny zniknąć. Na razie nie zniknął z resortu obrony Antoni Macierewicz, a wydaje się, że to o nim mówił Andrzej Duda.

Jan Szyszko wraca do gry

Ponieważ w rządzie Morawieckiego zostają wszyscy z rządu Szydło - zostaje i on, Jan Szyszko. Minister środowiska jeszcze kilka dni temu nie był pewien, co z nim dalej. Bał się robić plany. Jutro w planach ma zasadniczą potyczkę z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej. To stało się znakiem rozpoznawczym jego ministerialnych rządów.

Europejskie Oscary dla Polaków

Najlepszym filmem animowanym - film z Polski, "Twój Vincent". Malowana historia malarza robi wrażenie i robiła już na etapie realizacji, bo było to gigantyczne artystyczne przedsięwzięcie. Nominowane także do innej ważnej nagrody - Złotych Globów.

Waszczykowski pilnie wezwany, by zostać w rządzie

Witold Waszczykowski w trybie pilnym wezwany w poniedziałek do Warszawy. Szef dyplomacji zmienia plany, skraca wizytę w Brukseli i wraca do kraju. Pilny tryb coś sugerował. Ale i w tym przypadku sugestie czy spekulacje były całkowicie nieuprawnione.

Nowy rząd, nowe otwarcie z Unią?

Nowy premier - i choć stary rząd - to politycy Prawa i Sprawiedliwości liczą na nowe otwarcie w relacjach z Unią Europejską. Do tej pory było bardzo źle, ale na własne życzenie poszczególnych ministrów Beaty Szydło. Czy nowe otwarcie może wyglądać inaczej, skoro ministrowie pozostali ci sami?

"Eksponowane stanowisko" bez teki

Po tym, jak Beata Szydło podała się do dymisji, politycy PiS zapewniali, że teraz była premier zajmie eksponowane stanowisko w rządzie. I zajęła - pełni funkcję wicepremiera. Nieformalnie ma się zajmować sprawami społecznymi, ale formalnie - żadnego własnego ministerstwa nie dostała.

Czego nie może prezydent?

Prezydent przyjmuje dymisję Beaty Szydło, prezydent powołuje Mateusza Morawieckiego. I na tym kończy się rola głowy państwa. Jego wpływ na skład rządu jest - jak się okazuje - żaden. Skoro i w resorcie obrony i na fotelu szefa dyplomacji zmian brak, co zatem może, a czego nie może prezydent?