Polska i Świat

Polska i Świat

Marne szanse na kompromis w sprawie Trybunału Konstytucyjnego zaproponowany przez Kazimierza Ujazdowskiego. Nawet jego koledzy z PiS nie popierają tego rozwiązania. We wtorek Trybunał zajmie się pisowską zmianą dotyczącą m.in. organizacji pracy sądu konstytucyjnego. To ważny moment dla PiS i prezesa, który już w poniedziałek sugerował, co zamierza.

Udowodnił, że można przełamać znieczulicę. Kiedy wracał rowerem od babci, zobaczył rannego mężczyznę i pomógł. Chłopak ma zaledwie 12 lat i sporo zasług już na swoim koncie.

Startuje nowa komisja smoleńska. Swoje prace zacznie w poniedziałek. Będzie analizować m.in dokumenty z pracy komisji Millera za rządów Donalda Tuska. Co chce ustalić i kto jest w jej składzie?

Tuż przed ćwiczeniami Anakonda i szczytem NATO z armii odchodzą najważniejsi generałowie. Odchodzą, choć nie musieli. Składają dobrowolne wymówienie bo - jak mówi się nieoficjalnie - nie podoba się im szef - Antoni Macierewicz. Sprawą chcą zająć się posłowie z sejmowej komisji obrony.

Teraz trumna do wygrania, i to w kieleckim teatrze. Trumna nietypowa, bo z wakacyjnym motywem, dlatego praca konkursowa też powinna być wyjątkowa. Po co teatrowi taki rozgłos?

Sejm idzie z duchem czasu. Kończy z maszynkami do głosowania, chce wprowadzić ekrany dotykowe. Na tym nie koniec sejmowej rewolucji, bo przy każdym stanowisku ma być też zamontowany mikrofon, ale ten postęp wywołuje u opozycji emocje i pytania, czy to legalny podsłuch.

Spór o gazoport i podatek. Gdy w kampanii wyborczej trzeba się było pochwalić zakończeniem budowy, gazoport był gotowy. Gdy trzeba zapłacić podatek, gazoport jeszcze nie pracuje. Co zatem musi się stać, by podatek został zapłacony?

Profesor Maciej Giertych wciąż walczy z Darwinem i rozsyła do szkół książkę, w której obala teorię ewolucji. Biolodzy domagają się reakcji ministerstwa, a to odpowiada, że nie może nic zrobić, ale przyjmuje niepokojące sygnały.

Czarne chmury, które zbierają się nad głową ministra dyplomacji, dziś na chwilę rozwiewa sam prezes PiS-u. Jarosław Kaczyński mówi, że Witold Waszczykowski utrzyma swoje stanowisko. Inni pytają, jak długo, bo opór wobec podejmowanych decyzji widać już w samej partii.

Roczna misja skończona. Astronauci na Ziemi, a rekord pobity. Scott Kelly i Michaił Kornijenko stacjonowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dwa razy dłużej niż przeciętnie. O misji zakończonej sukcesem - Maciej Warsiński.

Warszawa kontra ministerstwo. Szefowa resortu edukacji zarzuca stołecznemu ratuszowi prowadzenie wojny wokół posyłania dzieci do szkoły. Tylko 20 procent dzieci pójdzie do pierwszej klasy w wieku 7 lat. Pozostali rozpoczną edukację wcześniej. To w Warszawie - pytanie jak jest w innych miastach.

Fundacja ojca Rydzyka dostanie kolejne pieniądze. Tym razem od MSZ. Ministerstwo na sam koniec swojego konkursu zmieniło kryteria a najwyższą nagrodę przyznało fundacji Lux Veritatis. Po dofinansowaniu opozycja nie ma wątpliwości, że PiS w ten sposób spłaca dług wyborczy.

Nominacja do Rady Nadzorczej PGE, która zaskakuje. W jej skład wchodzi wieloletnia zaufana osoba prezesa Kaczyńskiego - Janina Goss. Wywołuje spore zamieszanie w polityce. Opozycja pyta o jej kompetencje i przypomina, że to właśnie u niej szef PiS-u się zadłużył.

Rząd nie ustępuje i wysuwa kolejny wniosek. Polski MSZ  domaga się, by Komisja Wenecka odłożyła wydanie opinii ws. Polski. Opinii nieprzychylnej dla polskiego rządu, a związanej z Trybunałem Konstytucyjnym. PiS mówi o przecieku. My pytamy czy można o tym mówić, skoro projekt trafił na biurko kilkudziesięciu osób.

Kajetan P. nie żałuje zbrodni, ofiarę wybrał przypadkowo - z ogłoszenia. Tłumaczy, że zabójstwo było kolejnym krokiem na drodze do samodoskonalenia, bo - jak twierdzi - życie ludzkie nie jest warte więcej od życia komara. O szokujących faktach, które wychodzą na jaw - Łukasz Wieczorek.

Przełomowe odkrycie. Wirus zika jest jeszcze groźniejszy, niż do tej pory się wydawało. Może prowadzić do groźnego paraliżu, a nawet do śmierci. Atakuje też dorosłych

Makabryczne znalezisko na dryfującym jachcie. Rybacy z Filipin przy nawigacyjnym stoliku znaleźli zmumifikowane zwłoki niemieckiego żeglarza. Mężczyzna ostatni raz kontaktował się ze światem blisko siedem lat temu - później przepadł bez wieści.

Na jednym zabójstwie nie miał zamiaru skończyć. Kajetan P. przyznał się, że chciał zabić jeszcze jedną osobę - te nowe fakty ujawnia prokuratura, a policjanci dorzucają jeszcze jeden wątek, który pokazuje jak bardzo niebezpieczny jest zatrzymany mężczyzna. Kajetan P. w drodze do Polski miał rzucić się w samolocie na jednego z funkcjonariuszy i go pogryźć.

Marzył, żeby jego stadnina była jak Janów i Michałów - teraz może to spełnić, bo trzech najlepszych polskich hodowców - uznawanych i szanowanych na świecie - zostało właśnie zwolnionych. Szejk z Kataru i jednocześnie właściciel stajni już zapowiada, że ich zatrudni i stworzy konkurencję dla polskich stadnin.