Polska i Świat

Polska i Świat

Powrót do Polski czy kolejna kadencja w Radzie Europejskiej? Takie pytanie może sobie zadawać Donald Tusk. A jeśli on tego nie robi to z pewnością coraz częściej rozmawiają o tym politycy w Warszawie. Kto i co może czekać na Donalda Tuska w Polsce?

Jarosław Kaczyński zabiera głos w Święto Flagi i w przemówieniu - przypominającym expose - stwierdza, że to nie rząd PiS nie stosuje się do przepisów konstytucji - tylko sędziowie Trybunału. Jest zapowiedź pracy nad zmianą Konstytucji i referendum w tej sprawie. Pani premier dziś głosu nie zabiera tylko słucha prezesa PiS.

Niesamowite zdjęcia z Kasprowego Wierchu i niespodziewany gość. To mały niedźwiadek, który zaczął szaleć po zboczu góry, by potem pójść spać. Wszystko zarejestrowała kamera TVN24, bo niedźwiedź był niemal na wyciągnięcie ręki.

Chorują i to przewlekle, ale choroba nie powinna wykluczyć ich z życia. W Polsce ruszyła kampania społeczna, która ma zwrócić uwagę, że nowoczesne terapie mogą ułatwić powrót do aktywnego życia zawodowego i pomóc rzadziej myśleć o bólu.

Karetka spieszyła z pomocą do chorego dziecka, ale zatrzymała ją brama, który uniemożliwia wjazd na osiedle wysokim pojazdom. Ratownicy nie mieli wyjścia, wyskoczyli z auta i pobiegli ratować życie. Na szczęście, dziecku nic się nie stało, ale problem został, bo na takie przeszkody natrafiają coraz częściej.

Matka miała prawie 4 promile w wydychanym powietrzu, dla ojca zabrakło skali. W takim stanie oboje zajmowali się dwójką swoich małych dzieci, podczas gdy troje pozostałych było poza domem. Po interwencji policji dzieci odebrano, a dorośli za wszystko odpowiedzą.

Zmiany w podatkach mają być poważne i ambitne - zapowiada premier Beata Szydło, choć już teraz wiadomo, że zapewne nie wszystkie kampanijne obietnice wyborcze zostaną spełnione. Problemem może być kwota wolna od podarku. Prezydent chciał wyższej, ale rząd mówi: nie stać nas na to.

PiS składa projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. To ma być zapowiadany przez Jarosława Kaczyńskiego kompromis przed kolejnym spotkaniem z opozycją. Co jest w projekcie i jakie są pierwsze komentarze przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości?

Jest nowy trop w sprawie śmierci Prince'a i szacowanie majątku. Muzyk mógł umrzeć z powodu przedawkowania leków. Śledczy badają ten wątek, a rodzina czeka na podział fortuny, bo piosenkarza nie zostawił testamentu.

Miało być dumą niemieckiej stolicy, nowoczesnym obiektem. Jedynym takim w Europie. Wydano gigantyczne pieniądze, a teraz mówi się, że nigdy nie będzie gotowe, bo to budowlana fuszerka. Budowa nowego lotnika dla Berlina przypomina zatem film Barei - w wersji niemieckiej.

Broń znalazł w samochodzie. Nieświadomy do czego zabawa z nią może prowadzić - bo ma dopiero dwa lata - zastrzelił swoją matkę. Do tragedii doszło w stanie Wisconsin w USA.

Siostra nawigatorki Sawczenko wydostała się z Rosji, ale było nerwowo. Z rąk funkcjonariuszy granicznych uwolnili ją konsulowie. O co poszło i czy to kolejna polityczna próba sił.

Komisja Wenecka w Polsce i to z dwudniową wizytą. Tym razem przyjechała, by sprawdzić ustawę o policji, która przez opozycję nazywaną jest jawną inwigilacją obywateli.

Opozycja władzy nie ufa, ale Jarosław Kaczyński chce ponownie zaprosić ją do rozmów, bo widzi szansę na kompromis w sprawie Trybunału. Z przyjęciem zaproszenia może być trudno, bo polityczni przeciwnicy słyszą tylko słowa, nie widzą gestów. A jeśli już się pojawiają, to takie, o których opozycja słyszeć nie chce. Jak zaprzysiężenie kolejngo sędziego wybranego przez PiS.

Bożena Walter otwiera klinikę dla dzieci i żegna się z Fundacją TVN "Nie jesteś sam". Na pożegnanie daje niezły prezent - odremontowaną placówkę z nowoczesnym sprzętem. Ale to nie jedyne dzieło, które zostawia po sobie. Bożena Walter fundacją kierowała przez 15 lat i zrobiła tak wiele, że trudno wszystko wymienić. Teraz mówi, że czas odpocząć, i stery przekazuje w ręce Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Umrzeć na coś, co da się wyleczyć, to trochę wstyd - przekonuje twórca akcji "łap jaja" i w kampanii społecznej zachęca mężczyzn do samodzielnego badania jąder.

Belgia wydała Salaha Abdeslama. Główny podejrzany w listopadowych zamachach terrorystycznych w Paryżu został przekazany Francji i to tam usłyszał sporą listę zarzutów. Co dalej, czy będzie współpracował ze śledczymi?

Nowe przepisy i nowe ceny. Opłaty za telefonowanie już obniżono, a będzie jeszcze taniej. Najpierw od końca kwietnia tego roku, a następnie w przyszłym, kiedy mamy rozmawiać za darmo na terenie całej Unii Europejskiej.

Dekomunizacja ulic w Warszawie. Czy to tylko symboliczny koniec komunizmu, czy też kłopot dla mieszkańców? Na pewno będzie spore zamieszanie, bo zmiana 20 nazw ulic oznacza wymianę dokumentów dla 30 tysięcy osób oraz tysiąca firm. A także duże koszty.

Prokuratura odcina się od Trybunału Konstytucyjnego, za to Sąd Najwyższy mocno go wspiera - a razem z nim Naczelny Sąd Administracyjny. Prawo i Sprawiedliwość zarzuca sędziom mieszanie się w politykę, choć sam nie kryje, po co władzy Trybunał.