Polska i Świat

Polska i Świat

Wypłata od Unii

Ile pieniędzy dostanie Polska od Unii Europejskiej? Odpowiedź poznamy na przełomie maja i czerwca, wcześniej jednak okaże się, jakie kryteria zostaną przyjęte w podziale unijnych środków. Materiał o cenie prawa i finansowym wymiarze wymiaru sprawiedliwości.

Uspokajające kamizelki

W niemieckich szkołach są coraz popularniejsze, chociaż niektórym kojarzą się z kaftanami bezpieczeństwa. Kamizelki obciążeniowe - bo to o nich mowa - mają pomóc nadruchliwym dzieciom w koncentracji. Terapeuci jednak ostrzegają: kamizelki to nie uniwersalny „uspokajacz dzieci”, a tylko część rehabilitacji, która powinna być prowadzona pod okiem specjalisty.

Skandal na gali charytatywnej

Zaproszenia nie dostaną nigdy. Ich obecność służy tylko rozrywce mężczyzn odnoszących sukcesy. To oni bawią się na corocznej gali charytatywnej. To Klub Prezesów, czyli spotkanie elity brytyjskiego biznesu. Ekskluzywny jest klub, ekskluzywny hotel w którym trwa zabawa tylko zachowaniu mężczyzn do tej klasy daleko.

Młodych kierowców czekają zmiany

Dodatkowe, płatne kursy już po otrzymaniu prawa jazdy. I ekstra ograniczenia prędkości dla kierowców z zielonym listkiem. Tak będzie już niebawem na polskich drogach. Dlatego kto tylko może, chce zdać egzamin teraz, gdy jest jeszcze po staremu.

Zmiany po myśli myśliwych

Mimo że protestów było dużo, mimo że poprawek miało być sporo, to nowelizacja ustawy daleka jest od zapowiadanego kompromisu. W Sejmie zaskoczenie, poza Sejmem oburzenie. Dlaczego dokładnie?

Nowe oblicze KRS

15 miejsc - 11 kandydatów. Kim są? Nie wiadomo. Jest podejrzenie, że do nowej Krajowej Rady Sądownictwa trafią sędziowie oddelegowani tam przez samego ministra Zbigniewa Ziobrę. Środowisko sędziowskie politycznym zmianom w Radzie jest przeciwne. Sejmowa opozycja też. Więc stąd kandydatów raczej nie będzie.

Jaki los czeka ONR?

Czy w tym wystąpieniu znajdzie się uwaga na temat działalności Obozu Narodowo-Radykalnego? O możliwej delegalizacji ONR-u mówił niedawno w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Nie ma do tego podstaw - słychać dziś od najbardziej zainteresowanych. Skąd zatem takie wątpliwości?

Ekstremizm w granicach prawa

ABW zatrzymała, prokuratura wypuściła trzech uczestników urodzin Hitlera. Dostali jedynie dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Co z podejrzeniami w sprawie festiwalu Orle Gniazdo, co z wątpliwościami względem Marszu Niepodległości? Szef policji już zapowiada, że prawo raczej wiąże mu ręce.

Diagnoza poporodowa

Ból, bezsenność, a nawet myśli samobójcze. Nie takich odczuć chcą młode matki tuż po urodzeniu dziecka. A jednak bywa, że właśnie to czują. To depresja poporodowa. Tym trudniejsza do przezwyciężenia, że otoczenie zwykle nie rozumie tak złego nastroju w tak dobrym momencie życia. Kluczowa zatem jest diagnoza.

Politycy woleli widzieć patriotyczny piknik

Oburzeni, ale czy wiarygodni? Są pytania, bo jest wspomnienie chociażby ostatniego Marszu Niepodległości. Palone tam race były najmniejszym problemem. Ksenofobiczne i rasistowskie hasła - to na nie zwracano uwagę największą. Choć nie było to łatwe. Bo politycy, ministrowie, woleli na ulicach widzieć jedynie patriotyczny piknik, a nie zagrożenie.

Stado żubrów i ona jedna

Stado żubrów i ona jedna. Jedyna taka krowa, która dzikość puszczy wybrała zamiast ciepła obory. Zimę postanowiła spędzić w plenerze. I pędzi tak po zaśnieżonych polach już od kilku tygodni. Ludzie patrzą i zastanawiają się - dlaczego? (Polska Świat)

Zatrzymania, przeszukania, konfiskaty. Po reportażu "Superwizjera"

Liderzy Dumy i Nowoczesności w rękach policji, a przy okazji nazistowskie mundury i broń znalezione w ich domach. Taki jest efekt reportażu "Superwizjera" TVN. Starosta Wodzisławia Śląskiego, gdzie polscy neonaziści działali i świętowali urodziny Hitlera składa wniosek o delegalizację organizacji.

Edukatorzy z dwóch różnych światów

Chłopak z Polski – dziewczyna z Ugandy. Oboje po przejściach w tamtejszych domach dziecka, zupełnie niezależnie od siebie zostali edukatorami społecznymi. Pomagają dzieciakom z podobnymi doświadczeniami. Jak bardzo oni sami są do siebie podobni - przekonali się osobiście. Bo się spotkali.

Transplantologia ma się lepiej

Jest lepiej, ale ciągle nie najlepiej. Polska transplantologia podnosi się z dołka sprzed lat. Przeszczepów jest więcej, ale zdaniem lekarzy to ciągle za mało, bo kolejka oczekujących na nowe życie jest długa. Z jednej strony jest statystyka, z drugiej indywidualne historie.

"Zjawisko neofaszyzmu w Polsce nie jest zjawiskiem nowym"

Duma i Nowoczesność - tam ukryli się polscy neonaziści. Ale czy tylko tam? Jaką może mieć skalę popieranie, sympatyzowanie z ideologią, która oficjalnie, prawnie jest zakazana? Po tym, co pokazał reportaż "Superwizjera" TVN, te pytania są niestety bardzo uzasadnione.

Lista problemów w polskich szpitalach

Obie strony widza światełko w tunelu, choć lekarze rezydenci dodają, że ten tunel jest długi. Nowy minister zdrowia zaczął rozmowy, ale końca problemów w polskich szpitalach wcale to nie oznacza. Każdego dnia informujemy o kolejnych zamykanych oddziałach. Przy okazji sprawdzamy, jak wygląda szpitalna rzeczywistość tam, gdzie lekarze jeszcze są.

Przymusowa repatriacja jak wyrok

Muzułmańska mniejszość Rohindzów musi wrócić tam, skąd uciekła. A uciekała przed prześladowaniami, gwałtami, śmiercią. Politycy podjęli decyzje. Wydali nakaz, nie dając w zamian żadnych gwarancji bezpieczeństwa.

Dzieciństwo z bronią

Młody saper, młody patriota. Na Krymie wychowanie przez zmilitaryzowanie. Dziecko z bronią - ten widok mało kogo dziwi. Co więcej, są tacy, których napawa to narodową dumą. Rosja buduje swoją wielkość od małego.

Reakcje polityków po materiale "Superwizjera" TVN

Polscy neonaziści napiętnowani, bo wcześniej zostali pokazani przez dziennikarzy "Superwizjera" TVN. Wiceminister sprawiedliwości chce delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, które świętowało urodziny Hitlera. Oburzenie jest powszechne, ale czy wcześniej funkcjonowało przyzwolenie? O tym Maciej Warsiński.

Kościelna taca z terminalem

Koszyczki będą takie, jakie zazwyczaj widzą parafianie, ale zamiast brzdęku monet bądź szelestu banknotów będzie można usłyszeć dźwięk terminali płatniczych. W kilku francuskich kościołach katolicy będą mogli przekazać datek na parafię za pomocą karty płatniczej. O tym, jak cyfrowy pieniądz wkracza tam, gdzie wcześniej było to trudne do wyobrażenia - Łukasz Wieczorek.