Polska i Świat

Polska i Świat

Czas na Super Bowl. Miliony dolarów za reklamę, miliard widzów na świecie

Choć to najważniejszy mecz ligi futbolu amerykańskiego, to już od dawna ważniejsze od wyniku staje się tło tego spotkania. Superbowl przed telewizorami w stanach zatrzyma ponad 100 milionów fanów, na całym świecie imprezę zobaczy miliard ludzi. Milionowe są także stawki za reklamy w czasie widowiska. a o artyście, który występuje w przerwie meczu, mówi się jeszcze długo po ostatniej piłce.

Smogowy problem

Spowija polskie miasta i miasteczka, gryzie w oczy, drapie w gardło, w końcu potrafi nawet zabić. Walka ze smogiem, mimo zapewnień polityków, jest niemrawa. Wielu z nas trudno przekonać, że palenisko to nie wysypisko, dlatego ratunku szukamy w sklepach. Nie zawsze skutecznie.

Konsekwencje ustawy o IPN. Ostrzeżenie czy próba wywarcia wpływu?

Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami - mówi amerykański Departament Stanu i ostrzega, że jeśli ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej wejdzie w życie, mogłaby wpłynąć na strategiczne interesy Polski. Czy to poważne ostrzeżenie, czy kolejna próba wywarcia wpływu na polskie władze? Przegłosowanie ustawy problemu nie rozwiązało. Przeciwnie, jest on coraz większy.

Pięć minut sławy bohaterów drugiego planu

Była w jak najbardziej odpowiednim miejscu, tyle że czas wybrała nie najlepiej. Znalazła się na celebryckim zdjęciu i w centrum uwagi rozplotkowanych serwisów. Bohaterka drugiego planu cieszy się ze swoich pięć minut sławy, a sławy... narzekają na mniej lub bardziej nieproszonych gości.

"Pracują, bo wciąż mogą". Lekarze w wieku emerytalnym

Gdyby skorzystali ze swojego prawa do odpoczynku, system opieki zdrowotnej ległby w gruzach. Aż 20 procent lekarzy jest w wieku emerytalnym. Pracują bo chcą, pracują, bo wciąż mogą. Pytanie jak długo będziemy mogli na nich liczyć. Nie dość, że sprawa jest więcej niż poważna, to jeszcze są specjalizacje, gdzie brak najstarszych lekarzy skończy się odsyłaniem pacjentów z kwitkiem.

Departament Stanu USA zaapelował do Polski

Wymiana listów na linii polskie MSZ - amerykański Departament Stanu. I komentarze izraelskiej prasy, że sporna ustawa o IPN została przyjęta mimo obietnicy rozmów w tej sprawie. Konflikt dyplomatyczny jest coraz bardziej międzynarodowy. I z każdym dniem coraz ostrzej zarysowany. Izraelczycy zwrócili się o przełożenie terminu wizyty szefa BBN. Sebastian Wasilewski.

Ustawa o IPN czeka na podpis prezydenta

Premier powołuje zespół, występuje z orędziem, ale Senat robi swoje i teraz ustawa o IPN czeka już tylko na podpis prezydenta. Andrzej Duda w środę apelował o tonowanie nastrojów, ale raczej z pozycji kogoś, kto nie ma wątpliwości, że przyjmując ustawę o IPN parlament zrobił dobrze. Innego zdania była w środę senator Anna Maria Anders. Mówiła o dyplomatycznej katastrofie, ale ostatecznie zagłosowała tak jak chciała partia. Arleta Zalewska.

Kolejne spotkanie ministra zdrowia z rezydentami

Są bliżej, ale na tyle daleko, że potrzebny jest ciąg dalszy rozmów. Lekarze rezydenci po spotkaniu z nowym ministrem zdrowia. Jest nowe otwarcie, ale problemy po staremu. Z kolejnych szpitali odchodzą kolejni lekarze. Na znak protestu. Michał Chlebowski.

Nowe statystyki w sprawie aborcji

Jest ich coraz więcej i faktycznie wiele z powodu stwierdzenia u płodu zespołu Downa. Ale prawda o aborcjach w Polsce mimo wszystko jest inna niż ta przedstawiana przez środowiska pro life i kościół. Przerwanie ciąży z powodu stwierdzonego zespół Downa to nie 90, a 21 procent aborcji. Są najnowsze statystyki. A czy nowe wnioski, o tym Maria Mikołajewska.

Służba Ochrony Państwa zastąpiła BOR

Był BOR - jest SOP. Od dziś Biuro Ochrony Rządu zostało zastąpione przez Służbę Ochrony Państwa. Nowa formacja, nowe logo, ale najwięcej kontrowersji budzi nowy zakres kompetencji. Są też pytania o faktyczne powody powstania SOP-u. Zdaniem opozycji - po wypadkach z udziałem premier i prezydenta - są głównie wizerunkowe. Dawid Rydzek. 

Rzeźby na ulicach polskich miast

Wrocław będzie miał Arlekina. Łódź chce mieć jednorożca. Arlekin wyjdzie spod ręki znanego Włocha. Jednorożec będzie z Japonii. Na ulicach polskich miast coraz bardziej awangardowo i światowo. Pytanie co na to sama ulica? Czy mieszkańcy tych miast takie rzeźby faktycznie chcą i docenią. Łukasz Wieczorek

Sposób na niedopałki

Cztery i pół biliona niedopałków papierosów każdego roku ląduje na ziemi. W Holandii - zdecydowano się na eksperymentalny projekt. Niedopałki mają sprzątać wrony.

Spór wokół noweli o IPN

To już nie jest tyko spór. To zapowiedź prawnej batalii. Deputowani Knesetu chcą, aby pomniejszanie roli pomocników Niemców w Holocauście uznać za takie samo przestępstwo jak zaprzeczanie Zagładzie. To reakcja na nowelizację ustawy o IPN.

Fatalne dane z dróg

Niebezpieczny styczeń na drogach. Fatalne drogowe statystyki. Komenda Główna Policji donosi, że w pierwszym miesiącu tego roku jest o 30% więcej ofiar śmiertelnych i o 15% więcej złapanych pijanych na drogach.

Alarmująca ekspertyza

Alarmująca ekspertyza o stanie technicznym kół w prezydenckiej limuzynie, która dwa lata temu miała wypadek na autostradzie A4. Okazuje się, że w samochodzie uszkodzone były aż trzy opony, a uszkodzenia nie pojawiły się tuż przed wypadkiem. Doszło do nich dużo wcześniej. Do takich ustaleń dotarł portal brd24.pl.

Wojewoda zamknął okolice ambasady Izraela

Wojewoda zamyka ulicę przed ambasadą Izraela. Narodowcy rezygnują z manifestacji. Przed placówka stają barierki i rozpoczyna się spór o to, czy można w taki sposób zakazywać manifestacji. To kolejne echa nowelizacji ustawy o IPN, którą mimo ogromnych kontrowersji forsuje Prawo i Sprawiedliwość.

Ustawa o IPN w Senacie

Dyplomatyczny konflikt polsko-izraelski narasta i przybiera na sile. Izraelski rząd interweniuje i domaga się zmiany przepisów nowej ustawy o IPN. Ustawy, nad którą już w środę będą pracowały senackie komisje. Marszałek Senatu zapowiada, że będą pracowały w swoim tempie, nie czekając na efekt rozmów zespołów polsko - izraelskich. Jest napięcie, są oświadczenia i pytanie, jak bardzo ucierpią na tym relacje polsko-żydowskie starannie wypracowywane od prawie 30 lat.

Polscy zdobywcy gór

Elisabeth Revol opuściła Pakistan, leci do szpitala we Francji i już zapowiada, że do wspinania wróci, ale nie na Nanga Parbat. Francuzka chciała zdobyć ośmiotysięcznik razem z Tomaszem Mackiewiczem - Polakiem, który góry kochał do końca. Tym samym wpisał się na długą listę naszych rodaków, dla których zimowa wspinaczka wysokogórska stała się sensem życia.

Spór o kolejkę na Kasprowy

Trwa spór o kolejkę na Kasprowy. Tatrzański Park Narodowy chce jej demontażu, władze Polskich Kolei Linowych mówią o "absurdzie". Absurd sytuacji dostrzegają też turyści, którzy nie wyobrażają sobie, by kolejka stanęła w środku ferii i sezonu narciarskiego.