Polska i Świat

Polska i Świat

Zakopane nielegalnie pobierało opłatę klimatyczną

Zakopane bezpodstawnie pobierało opłatę miejscową. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok pierwszej instancji. Pan Bogusław wygrał, ale wcale to nie oznacza, że opłata klimatyczna nie będzie pobierana bo zmieniała się uchwała i jakość powietrza.

Koszty miesięcznic smoleńskich

Posłowie Platformy Obywatelskiej pytają jaki jest rachunek za miesięcznice smoleńskie. Odpowiedź już dostali: koszty mogą zdziwić, bo z roku na rok marsz na Krakowskim Przedmieściu pod specjalnym nadzorem coraz bardziej drożał.

Niedoceniani nauczyciele

W Polsce podwyżek dla nauczycieli chciałoby tylko 39% badanych, w Niemczech 76%. Brytyjska fundacja zapytała ponad 27 tysięcy rodziców z 29 państw świata, na co w edukacji chcieliby przeznaczyć dodatkowe fundusze. W kwestii podwyżek wypadamy blado, ledwo wyprzedzamy Meksyk, Indonezję. Pytanie czy tak słabo cenimy nauczycieli?

Zmiany w prawie łowieckim

Myśliwi dopięli swego. Chcieli, by w polowaniu mogli uczestniczyć niepełnoletni i od senatorów komisji Rolnictwa i Środowiska dostali zielone światło. Organizacje broniące praw zwierząt takiej zmianie mówią zdecydowanie nie, popiera ich w tym rzecznik praw dziecka. Na tym jednak nie koniec - zmian jest więcej.

Bój o Warszawę

Na kogo w boju o Warszawę postawi PiS? Lista staje się coraz krótsza. Z walki wycofał się Stanisław Karczewski, a do walki stają Patryk Jaki i Michał Dworczyk. Te dwa nazwiska cały czas są w grze. Kto ma większe szanse?

Pierwszy medal na paraolimpiadzie

Zjechał po brąz na jednej narcie, czyli pierwszy polski medal Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu. Na ten moment czekaliśmy osiem lat i mamy wreszcie medal. Po brąz w slalomie gigancie sięgnął Igor Sikorski. Pojechał tak jak sobie założył i stanął na podium.

Oszustwo na egzaminie

Mężczyzna, który oszukiwał na egzaminie na prawo jazdy. Nie tylko nie zdał, ale na dodatek najbliższe 3 lata może spędzić w więzieniu. 64-latek wpadł podczas egzaminu teoretycznego. Chciał go zdać używając do tego kamery i nadajnika.

Warszawa Główna będzie przebudowana

Dawno, dawno temu był najważniejszym dworcem w stolicy. Potem jego ranga malała, a dziś to ruina. Za 80 mln zł przywrócą go do życia. Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na przebudowę stacji Warszawa Główna.

Obronił Hindusa, poleci do Indii

Wrocławianin, który stanął w obronie Hindusa, w nagrodę poleci do Indii. Bilet lotniczy wręczył mu konsul honorowy Indii. Gdyby nie interwencja młodego Polaka, styczniowa awantura na jednym z przystanków mogłaby zakończyć się tragedią. On sam twierdzi, że nie czuje się bohaterem, zrobił to, co każdy powinien.

Irlandia wstrzymuje ekstradycję Polaka

Irlandzki sąd chce oceny polskiej praworządności. Irlandia wstrzymuje ekstradycję Polaka podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, bo ma wątpliwości, czy może on liczyć w Polsce na sprawiedliwy proces. Decyzja o ewentualnej ekstradycji zapadnie dopiero wtedy, kiedy na zapytanie o stan sądownictwa w Polsce odpowie Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Koszt wyborczy

Czy będzie kłopot z wyborami samorządowymi? Krajowe Biuro Wyborcze nie jest pełne optymizmu. Czasu jest coraz mniej, a wiele rzeczy, które już dawno powinny być określone i załatwione wciąż nie są gotowe. Problem dotyczy nie tylko zakupu kamer, monitoringu w lokalach wyborczych, ale i brakujących urzędników, którzy mieli nad wszystkim czuwać.

500 plus do zwrotu

Pobierali pieniądze z programu 500 plus, chociaż im się nie należało. W Krakowie pieniądze będzie musiało zwrócić 900 rodzin, we Wrocławiu pół tysiąca. W skali kraju to nie jest duży procent, ale rząd przypomina, że nielegalnie pobrane świadczenia trzeba będzie oddać - i na samym zwrocie może się nie skończyć.

Dymisje wiceministrów

17 wiceministrów straciło stanowiska. Ich odejście ma usprawnić pracę rządu. Jak mówi rzeczniczka premiera, to początek wprowadzania nowego modelu zarządzania. Opozycja już mówi, że to nie redukcja, tylko zmiana stanowisk. Pojawia się pytanie, czy chodzi o oszczędności, czy tyko zmianę stanowisk.

Pokręcone prawo na rondzie

Przed wjazdem na rondo nie trzeba włączać lewego kierunkowskazu. To orzeczenie sądu administracyjnego z Lublina. Sędzia zajął się sprawą po skardze na egzaminatora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Ten nie zaliczył egzaminu na prawo jazdy po tym, gdy zdający, skręcając na rondzie w lewo, nie zasygnalizował tego kierunkowskazem.

Nietypowa terapia alkoholików

Nowy, kontrowersyjny sposób na leczenie alkoholików. Niemiecki Caritas otworzył ośrodek, w którym podaje się alkohol, ale w ustalonych dawkach. Specjaliści nie kryją zaskoczenia.

Czekając na publikację

Mija druga rocznica wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który do dziś nie został opublikowany. I na razie, nawet po zmianie premiera, publikacji nie będzie. Politycy PiS unikają tematu jak ognia, ale grupa demonstrujących przed Kancelarią Premiera o temacie nie zapomina. Wśród nich były szef Trybunału Andrzej Rzepliński.

Śledztwo w sprawie klapsa

Nauczycielka uderzyła siedmiolatkę. Klaps miał być sposobem na rozwiązanie konfliktu między uczennicami, a wywołał kolejny - między szkołą a matką dziewczynki. Sprawą ze szkoły podstawowej w Łapach na Podlasiu zajmuje się prokuratura.

Mglista walka ze smogiem

Smogowy problem i rozbieżności - diabeł tkwi w szczegółach. Mimo głośnych zapowiedzi poprawy jakości powietrza, eksperci są rozczarowani proponowanymi przez Ministerstwo Energii przepisami. Twierdzą, że niewiele one zmienią, a na pewno nie zmniejszą smogu, bo normy jakości dla węgla są zbyt liberalne.