Polska i Świat

Polska i Świat

Po niedzielnym meczu polska reprezentacja ma trzy punkty i świetne recenzje. Już słychać o "bandzie Lewandowskiego". Ale i o konkretnych członkach tej bandy. Największe chyba wrażenie robi najmłodszy. Bartosz Kapustka ma 19 lat i już pierwsze - na razie nieoficjalne - propozycje zmiany klubowych barw. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Milik z bramką, Szczęsny z kontuzją, Kapustka objawieniem. Polacy na Euro w pierwszym meczu dali radę i rozbudzili kibicowskie apetyty na więcej. Z Irlandią Północną wygraliśmy jedną bramką. Ta jedna wystarczyła, żeby radość była na pełne gardło. Bynajmniej nie jedno. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Pomoc z dobroci serca, czyli darmowa przychodnia zdrowia dla bezdomnych w Warszawie. Pracują pielęgniarki, lekarze, studenci medycyny. Jedyna ich zapłatą jest wdzięczność pacjentów.

Kanadyjczycy zmieniają swój hymn, by "bardziej u siebie" poczuły się Kanadyjki. Pomysł podoba się Polkom, które wprawdzie do Mazurka Dąbrowskiego zastrzeżeń żadnych nie zgłaszają, ale toczą swój własny bój. O końcówki. O kanadyjskiej i polskiej walce o równouprawnienie w języku.

Lekarze z Kolumbii uratowali żołnierza, który trafił do nich z granatem wbitym w głowę. Medycy przeprowadzili operację na parkingu z powodu obawy, że ładunek eksploduje.

Zaatakował personel, rzucił si z nożem na innych pacjentów - jednocześnie - śmiertelnie raniąc siebie. To wszystko w szpitalu w Zgierzu koło Łodzi. Mężczyzna wpadł w furię bo lekarze nie chcieli go wypuścić do domu. O problemie z bezpieczeństwem w miejscu gdzie powinno być ono gwarantowane.

Komisja Wenecka wydaje opinie w sprawie ustawy o policji. A sejmowa większości bez specjalnej refleksji przyjmuje kolejne przepisy budzące kontrowersje - ustawę antyterrorystyczną. Zamiast wspomnianej refleksji nad tworzonym prawem jest kłótnia i wzajemne oskarżenia.

Skandalicznie niski wyrok za gwałt, poruszający list ofiary i reakcja wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Joe Biden zabiera głos w sprawie studentki zgwałconej na kampusie uniwersyteckim. Mimo dowodów oprawca - 20 letni student - został skazany na zaledwie sześć miesięcy więzienia. Bo sędzia nie chciał "zniszczyć mu życia"

Znamy plany Franciszka na pobyt w Polsce. Papież z prezydentem, papież z młodzieżą, papież w obozie Auschwitz, ale i papież w tramwaju. Podobno Franciszek martwi się, że nie zna języka polskiego. Ale gdy pojawi się w oknie na Franciszkańskiej 3 - to nie będzie miało najmniejszego znaczenia.

W Poznaniu Cisna poznała Bariego. Cisna to miś, a Bari to pies. Para jest zoologiczna, ale i terapeutyczna. Bo Cisna to sierota, która wyraźnie potrzebowała zwierzęcego towarzystwa. Eksperyment już zaczyna działać.

Grzejnik w szybie - wymyślili Polacy, i nawet już zrobili. Rewolucja udała się dzięki grafenowi przeniesionemu z metalu na szkło. Wszystko wymaga precyzji, a także wyobraźni. Chociażby po to, żeby dla wynalazku znaleźć zastosowanie. Lista pomysłów już jest długa. I bardzo życiowa.

Serce w plecaku, czyli jak doczekać na przeszczep. Przykład chłopca z USA pokazuje, że czekać można, nieomal ze spokojem. I to przez wiele lat. Jak to działa i czy tylko za oceanem?

Teatr Żydowski bez sceny, bo deweloper przyszedł z nakazem zamknięcia budynku. Jest podobno niebezpiecznie. I dlatego "Skrzypek na dachu" ląduje na placu. Aktorzy naprędce organizują spektakl w plenerze. I na razie został im tylko plener. Deweloper nie ustępuje. Ale artyści też nie.

Jarosław Kaczyński dziś nie tylko o polityce, ale także o bykach. Bo prezes lubi rodeo, ogląda, a nawet podziwia. Dziś mówi o tym ze szczegółami. Zawodnicy rodeo są twardzi i zdeterminowani, potrafią upaść, a potem się podnieść. Co akurat w polityce też jak znalazł.

W Sejmie Trybunał Konstytucyjny razy trzy. Trzy projekty ustaw i pierwsze czytanie. Do dyskusji wersje rządu, PSL-u i KOD-u. Prawo i Sprawiedliwość chwali samo siebie, że dopuściło do procedowania także projekt obywatelski. Ale w praktyce szanse na przegłosowanie ma tylko wersja rządowa.

Emocje, które z dnia na dzień rosną. Na razie są pozytywne, bo Euro 2016 rusza w piątek, ale potem może być nerwowo. Jednak nawet jeśli tak będzie, to piłka nożna nie raz już udowodniła, że bardziej łączy, niż dzieli. Czy połączy podzieloną Polskę?

Po problemach z gruntami rolnymi jest kolejna niespodzianka dla właścicieli nieruchomości. Tym razem blady strach padł na tych, którzy postawili swoje domy na zalesionych działkach. Pojawiły się pytania, czy państwo będzie mogło przejąć taki grunt i kto może czuć się zagrożony.

Podpisanie tego porozumienia poprzedziła w Sejmie burzliwa dyskusja. Premier Beata Szydło obiecywała zmiany systemowe, a minister zdrowia finansowy zastrzyk w postaci miliona złotych.

Polują na nich jak na zwierzęta, ciała sprzedają. Nie ma litości nawet dla dzieci - albinosi we wschodnioafrykańskim państwie Malawi są zagrożeni. Miejscowe służby nie reagują, bo przesądy i zabobony są silniejsze.

W 45 minut postawili most i przez Wisłę przejechało 70 pojazdów - wszystko to w ramach ćwiczeń Anakonda. Rosję manewry niepokoją, Amerykanie uspokajają. O sporym szczęściu może mówić amerykański żołnierz, który wylądował, bo zachował trzeźwość umysłu.