Polska i Świat

Polska i Świat

"Eksponowane stanowisko" bez teki

Po tym, jak Beata Szydło podała się do dymisji, politycy PiS zapewniali, że teraz była premier zajmie eksponowane stanowisko w rządzie. I zajęła - pełni funkcję wicepremiera. Nieformalnie ma się zajmować sprawami społecznymi, ale formalnie - żadnego własnego ministerstwa nie dostała.

Czego nie może prezydent?

Prezydent przyjmuje dymisję Beaty Szydło, prezydent powołuje Mateusza Morawieckiego. I na tym kończy się rola głowy państwa. Jego wpływ na skład rządu jest - jak się okazuje - żaden. Skoro i w resorcie obrony i na fotelu szefa dyplomacji zmian brak, co zatem może, a czego nie może prezydent?

Górnictwo: teoria i praktyka

Chcą być górnikami, ale dopóki nie są pełnoletni nie mogą zjechać na dół. W Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu dla przyszłych górników przygotowano kopalnię w miniaturze. Jest tu przodek i są chodniki, a także sprzęty pochodzące z pobliskiej, zlikwidowanej już kopalni. O szkole i nietypowych zajęciach - Patryk Rabiega.

Tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi

Lekarze od dawna wiedzieli, że antykoncepcja hormonalna mocno wpływa na organizm kobiet. Potrafi nie tylko zwiększać ryzyko zachorowania na pewne nowotwory, ale też zmniejszać ryzyko zachorowania na inne choroby. Teraz duńscy naukowcy po obserwacji niemal dwóch milionów kobiet przez ponad dekadę, wyciągają kolejne wnioski. O szczegółach Anna Wilczyńska.

Prezydenckie ustawy przeszły przez Sejm

To smutny dzień dla demokracji - mówi opozycja. Ne pomogły ani argumenty, ani awantura. Bitwa o sądy w Sejmie właśnie się skończyła. Było głosowanie - jest oczekiwany wynik i oczekiwany przez PiS kształt prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS z ich poprawkami. Prezydenckie ustawy stają się zatem ustawami partyjnymi, a minister sprawiedliwości ma dużo do powiedzenia. Maciej Warsiński.

Konflikt się zaostrza?

Mamy zmianę premiera, słowa Andrzeja Dudy o współpracy z ministrami i wiadomość, której kancelaria prezydenta się nie spodziewała. Generał Jarosław Kraszewski stracił certyfikaty bezpieczeństwa, gwarantujące mu dostęp do tajemnic krajowych, natowskich i unijnych. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego potwierdziło tę informację. Generał od decyzji będzie się odwoływał, a my pytamy o ciąg dalszy wojny między Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem - Barbara Sobska.

(Nie)oczekiwana zmiana miejsc

Fotel premiera zajmuje Mateusz Morawiecki, Beata Szydło siada na fotelu wicepremiera. Będzie zajmować się sprawami społecznymi. Politycy PiS-u zmianę tłumaczą prosto - pierwsze dwa lata były społeczne, kolejne dwa będą gospodarcze. W tłumaczenia trudno uwierzyć, bo nie tak dawno premier zapewniała, że to ona będzie dokonywała zmian w rządzie. O trudnym dniu i rozstaniu - Arleta Zalewska.

Zmiana premiera. Dlaczego nie Jarosław Kaczyński?

Jednym z kandydatów na premiera był Jarosław Kaczyński. Opozycja od dawna namawia go do przejścia na fotel przedni, bo i tak kieruje rządem z tylnego siedzenia. PiS też mówił o prezesie, choć są i tacy, którzy twierdzą, że to jeszcze nie ten moment.

Mateusz Morawiecki kandydatem na premiera

Czwartek to ważny polityczny dzień. Od godz. 18 komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości dyskutował nad zmianami. Dyskusja toczyła się na najwyższym szczeblu partyjnym. O tym, że wicepremier Mateusz Morawiecki miałby zastąpić premier Szydło mówiło się w polityce od dawna, ale teraz stało się to faktem.

Morawiecki za Szydło

Wiele zwrotów akcji i wiele sprzecznych informacji. Tak wyglądał czwartek. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki najpierw mówił, że decyzje o zmianach poznamy dziś, potem, że w przyszłym tygodniu, a następnie wrócił do pierwotnej wersji. Dzień premier Szydło do łatwych nie należał - najpierw w Sejmie debata i głosowanie nad wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności dla jej rządu, potem wizyta u prezydenta i dwa spotkania na Nowogrodzkiej w siedzibie PiS, a na koniec decyzja o rezygnacji.

Walka o sądy w cieniu rekonstrukcji

W cieniu rekonstrukcji trwa walka o sądy. Walka, która dla opozycji wydaje się być przegrana, bo prezydencki minister przyjmuje poprawki do prezydenckiej ustawy. W Sejmie była kolejna nocna komisja i kolejne oburzenie, jak można pracować w tak szalonym tempie.

Nowy zarzut dla generała Noska

Jest nowy zarzut dla generała Noska - dowiedział się portal tvn24.pl. To "Przestępstwo przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej". Chodzi o nielegalną współpracę z rosyjskimi szpiegami. Były szef SKW, generał Janusz Nosek do winy się nie przyznaje i twierdzi, że to polityczna sprawa.

Wolność religii a tolerancja. Sprawa przed Sądem Najwyższym USA

Kolejne kraje pozwalają na małżeństwa homoseksualne. W Australii radości nie kryje jeden z polityków, który na oczach wielu oświadcza się swojemu parterowi. Nie wszyscy mają powody do radości. W Stanach Zjednoczonych mimo prawa obowiązującego od lat, nie wszyscy takie małżeństwa akceptują, a sprawa zaszła aż do Sądu Najwyższego. 

Trump przenosi ambasadę do Jerozolimy

Donald Trump chce przenieść ambasadę Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy. Obiecywał to już w kampanii wyborczej, teraz podjął decyzję i spotkał się ze sprzeciwem. Sojusznicy USA boją się napięcia w tym regionie, to przekroczenie czerwonej linii. To może być brzemienna w skutkach decyzja.

Putin ponownie wystartuje w wyborach

Tego można było się spodziewać i jest oficjalne potwierdzenie. Władimir Putin wystartuje w kolejnych wyborach prezydenckich, o czym poinformował sam na spotkaniu z robotnikami. Taka informacja już wcześniej się pojawiała, jednak rosyjska agencja poszła o krok dalej, przesądzając już o wyniku wyborów. Podała, że nowy prezydent spotka się z premierem Japonii.

Polscy smogowi rekordziści

Powietrze w niektórych polskich miastach jest tak zanieczyszczone, że dzieci coraz częściej chorują. Statystyki niepokoją coraz bardziej, bo wynika z nich, że 62 proc. przedszkoli funkcjonuje w miejscach gdzie przez nawet 35 dni powietrze jest mocno zanieczyszczone.

Oświadczenia z przynależności do organizacji? Jest projekt

Nawet milion Polaków może mieć problem. Chodzi o przygotowywaną ustawę o jawności życia publicznego. Osoby te będą musiały ujawnić w oświadczeniach majątkowych, do jakich organizacji i stowarzyszeń należą. Ma to zapobiec korupcji - przekonują pomysłodawcy. Organizacje społeczne i eksperci grzmią - spowiadanie się z członkostwa w stowarzyszeniach narusza prywatność i zabija aktywność.

Projekty ustaw prezydenta skierowane do komisji

W Sejmie kolejna burzliwa debata o Sądzie Najwyższym i KRS. Opozycja nie kryje rozczarowania. Prezydencki minister rozwiał nadzieje i powiedział wprost, że nie będzie wycofania projektów. To oznacza, że jeśli prezydent ustawę podpisze, sądy czeka rewolucja.