Polska i Świat

Polska i Świat

Prezydenckie ustawy w Senacie

Gorąca dyskusja w Senacie. Emocje budzą ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej na znak protestu wygłosił przemówienie w masce. Senatorowie partii rządzącej z ustawami w takim kształcie się zgadzają - nie widzą uwag opozycji, autorytetów prawniczych, a nawet opinii Biura Legislacyjnego Sejmu, które uważa, że niektóre poprawki PiS są niezgodne z konstytucją.

Zapowiadana polityka zagraniczna Morawieckiego

W expose premier Morawiecki zwrócił się do Europy. Już wcześniej zapowiadał, że chce nowego otwarcia z Brukselą. Teraz podkreślił, że nie chce dzielenia na Europę gorszą i lepszą. Relacje z Unią Europejską są ważne, bo o Polsce w Brukseli jest głośno i to z kilku powodów: od Puszczy Białowieskiej po sądy.

Cele rządu Mateusza Morawieckiego

70 minut - tyle czasu wystarczyło, by Mateusz Morawiecki w expose nakreślił plany swojego gabinetu. W przemówieniu podkreślił, że jego rząd nie będzie rządem skrajności i pokazał siebie jako polityka nie prawicowego, ale centrowego. Pytanie, czy również samodzielnego i czy z takim planem działania zbuduje swoje zaplecze polityczne.

Spór o Puszczę. Premier po stronie ministra

Kolejne wystąpienie i podtrzymanie swojego zdania. Pełnomocniczka Komisji Europejskiej przekonywała, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie powstrzyma kornika. Z kolei minister środowiska Jan Szyszko mówił, że Puszcza była użytkowana przez człowieka już od dawna. Do dyskusji włączył się nowy premier Mateusz Morawiecki. Jego stanowisko w tej sprawie, zaprezentowane podczas wtorkowego expose, pokrywa się z tym głoszonym przez ministra środowiska.

Morawieckiego "rząd kontynuacji"

Wszyscy dotychczasowi ministrowie nadal są ministrami. Macierewicz, Waszczykowski - bez zmian, choć o zmianach spekulowano bardzo głośno. Personalnie nic nie zmienia się nawet w superresorcie finansów i rozwoju. Choć Mateusz Morawiecki awansował na premiera, nadal pozostaje także podwójnym ministrem.

Minister obrony nie złożył broni

Prezydent w czasie zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego mówił o życzliwości, jakiej doświadczał ze strony rządu Beaty Szydło. Ale jak zaznaczył, były też mankamenty, które teraz powinny zniknąć. Na razie nie zniknął z resortu obrony Antoni Macierewicz, a wydaje się, że to o nim mówił Andrzej Duda.

Jan Szyszko wraca do gry

Ponieważ w rządzie Morawieckiego zostają wszyscy z rządu Szydło - zostaje i on, Jan Szyszko. Minister środowiska jeszcze kilka dni temu nie był pewien, co z nim dalej. Bał się robić plany. Jutro w planach ma zasadniczą potyczkę z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej. To stało się znakiem rozpoznawczym jego ministerialnych rządów.

Europejskie Oscary dla Polaków

Najlepszym filmem animowanym - film z Polski, "Twój Vincent". Malowana historia malarza robi wrażenie i robiła już na etapie realizacji, bo było to gigantyczne artystyczne przedsięwzięcie. Nominowane także do innej ważnej nagrody - Złotych Globów.

Waszczykowski pilnie wezwany, by zostać w rządzie

Witold Waszczykowski w trybie pilnym wezwany w poniedziałek do Warszawy. Szef dyplomacji zmienia plany, skraca wizytę w Brukseli i wraca do kraju. Pilny tryb coś sugerował. Ale i w tym przypadku sugestie czy spekulacje były całkowicie nieuprawnione.

Nowy rząd, nowe otwarcie z Unią?

Nowy premier - i choć stary rząd - to politycy Prawa i Sprawiedliwości liczą na nowe otwarcie w relacjach z Unią Europejską. Do tej pory było bardzo źle, ale na własne życzenie poszczególnych ministrów Beaty Szydło. Czy nowe otwarcie może wyglądać inaczej, skoro ministrowie pozostali ci sami?

"Eksponowane stanowisko" bez teki

Po tym, jak Beata Szydło podała się do dymisji, politycy PiS zapewniali, że teraz była premier zajmie eksponowane stanowisko w rządzie. I zajęła - pełni funkcję wicepremiera. Nieformalnie ma się zajmować sprawami społecznymi, ale formalnie - żadnego własnego ministerstwa nie dostała.

Czego nie może prezydent?

Prezydent przyjmuje dymisję Beaty Szydło, prezydent powołuje Mateusza Morawieckiego. I na tym kończy się rola głowy państwa. Jego wpływ na skład rządu jest - jak się okazuje - żaden. Skoro i w resorcie obrony i na fotelu szefa dyplomacji zmian brak, co zatem może, a czego nie może prezydent?

Górnictwo: teoria i praktyka

Chcą być górnikami, ale dopóki nie są pełnoletni nie mogą zjechać na dół. W Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu dla przyszłych górników przygotowano kopalnię w miniaturze. Jest tu przodek i są chodniki, a także sprzęty pochodzące z pobliskiej, zlikwidowanej już kopalni. O szkole i nietypowych zajęciach - Patryk Rabiega.

Tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi

Lekarze od dawna wiedzieli, że antykoncepcja hormonalna mocno wpływa na organizm kobiet. Potrafi nie tylko zwiększać ryzyko zachorowania na pewne nowotwory, ale też zmniejszać ryzyko zachorowania na inne choroby. Teraz duńscy naukowcy po obserwacji niemal dwóch milionów kobiet przez ponad dekadę, wyciągają kolejne wnioski. O szczegółach Anna Wilczyńska.

Prezydenckie ustawy przeszły przez Sejm

To smutny dzień dla demokracji - mówi opozycja. Ne pomogły ani argumenty, ani awantura. Bitwa o sądy w Sejmie właśnie się skończyła. Było głosowanie - jest oczekiwany wynik i oczekiwany przez PiS kształt prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS z ich poprawkami. Prezydenckie ustawy stają się zatem ustawami partyjnymi, a minister sprawiedliwości ma dużo do powiedzenia. Maciej Warsiński.

Konflikt się zaostrza?

Mamy zmianę premiera, słowa Andrzeja Dudy o współpracy z ministrami i wiadomość, której kancelaria prezydenta się nie spodziewała. Generał Jarosław Kraszewski stracił certyfikaty bezpieczeństwa, gwarantujące mu dostęp do tajemnic krajowych, natowskich i unijnych. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego potwierdziło tę informację. Generał od decyzji będzie się odwoływał, a my pytamy o ciąg dalszy wojny między Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem - Barbara Sobska.

(Nie)oczekiwana zmiana miejsc

Fotel premiera zajmuje Mateusz Morawiecki, Beata Szydło siada na fotelu wicepremiera. Będzie zajmować się sprawami społecznymi. Politycy PiS-u zmianę tłumaczą prosto - pierwsze dwa lata były społeczne, kolejne dwa będą gospodarcze. W tłumaczenia trudno uwierzyć, bo nie tak dawno premier zapewniała, że to ona będzie dokonywała zmian w rządzie. O trudnym dniu i rozstaniu - Arleta Zalewska.

Zmiana premiera. Dlaczego nie Jarosław Kaczyński?

Jednym z kandydatów na premiera był Jarosław Kaczyński. Opozycja od dawna namawia go do przejścia na fotel przedni, bo i tak kieruje rządem z tylnego siedzenia. PiS też mówił o prezesie, choć są i tacy, którzy twierdzą, że to jeszcze nie ten moment.

Dlaczego to Mateusz Morawiecki zostanie premierem?

Jednym z ważniejszych pytań czwartkowego wieczorku było pytanie, dlaczego to właśnie Mateusz Morawiecki zostanie premierem? Poparcie dla Beaty Szydło jest bardzo wysokie, a Morawiecki nie ma partyjnego zaplecza.