Polska i Świat

Polska i Świat

"Opcja atomowa" uruchomiona

Komisja Europejska jednak się zdecydowała i sięga po artykuł 7 unijnego traktatu - po raz pierwszy w historii. Frans Timmermans twierdzi, że nie jest to gest wymierzony w Polskę, a ma obronić Polaków przed upolitycznionymi sądami. Prezydent Andrzej Duda unijną decyzją jednak się nie przejął i w dniu jej ogłoszenia ogłosił swoją - że podpisze ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Katalonia podzielona przed wyborami

Na ostatniej prostej przed wyborami do regionalnego parlamentu na prowadzenie wyszła partia Obywatele, która nie chce oderwania Katalonii od Hiszpanii. Sondaże są sensacyjne. Pojawiają się pytania o to: kto wygra, kto ma jakie szanse i czy będzie mógł rządzić samodzielnie?

Uber traci swój koronny argument

Przełomowa decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Ubera. Kontrowersyjny przewoźnik stracił właśnie swój koronny argument. Według Trybunału Uber jest niczym taksówka. Co to oznacza dla Ubera, jego kierowców oraz taksówkarzy?

Zrób sobie selfie. Na kawie

Selfie znamy doskonale, ale o selfieccino mało kto jeszcze słyszał. To nowy trend, a właściwie najnowsza odsłona "małej czarnej".

Następcy i poprzednicy. Odwołani i powołani

Premier Mateusz Morawiecki mebluje swój gabinet. Jest nowy rzecznik, nowy szef kancelarii, ale poprzednicy nie odchodzą. Dostali nowe role, choć nie wszyscy jeszcze wiedzą, jakie konkretnie. Opozycja nie szczędzi słów krytyki i mówi o sztucznym utrzymywaniu stanowisk.

Weta a sprawa polska

Decyzja prezydenta ma zapaść jeszcze przed świętami, prezydencki minister nie zostawił złudzeń. Weta ma nie być, ale autorytety prawnicze i eksperci nie poddają się i dopóki podpisu nie ma, wzywają Andrzeja Dudę do zawetowania ustaw o sądownictwie. Ich głos słyszy zagranica i przyłącza się do apelu. Wszystko dzieje się tuż przed decyzją unijnych ministrów, czy odpalić wobec Polski "opcję atomową", czyli uruchomić artykuł 7 traktatu o Unii Europejskiej.

Wymiana załogi na orbicie

Pojazd kosmiczny Sojuz dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego lot trwał dwa dni, a w skład załogi wchodzą Rosjanin, Amerykanin i Japończyk.

Pytania po katastrofie myśliwca

Po poniedziałkowej katastrofie lotniczej piętrzą się pytania. Dlaczego doszło do katastrofy, czy pilot rozbitego MIG-29 się katapultował? MON jednoznacznie nie odpowiada. Ministerstwo jest za to zadowolone z przebiegu akcji ratunkowej. Pytanie, czy powinno, bo trwała aż kilka godzin.

Przyszłość przeszłej premier

Nie cichną pytania, co będzie robić Beata Szydło. Na razie wiadomo, że była premier została wicepremierem i ma się zajmować polityką społeczną. Czy poparcie społeczne, jakie zgromadziła, zostanie wykorzystane w kampanii wyborczej?

Bezpieczeństwo według Trumpa

"Ameryka jest w grze i Ameryka zwycięży", czyli cztery filary bezpieczeństwa według Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłasza nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, a w niej znika problem ocieplenia klimatu, za to Rosja i Chiny zostały nazwane wprost - rywalami.

Gra o wyborczą stawkę

Szef Państwowej Komisji Wyborczej rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, ale niewiele z tych rozmów na razie wynika. Gra toczy się o dużą stawkę. To ordynacja wyborcza, którą PiS chce zmienić, zaś opozycja i PKW przestrzegają: nowa ustawa jest niebezpieczna dla demokratycznych wyborów.

Senackie komisje o zmianach w Kodeksie wyborczym

Trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu zajęły się pracą nad zmianami w Kodeksie wyborczym oraz ustawach samorządowych. Nowela wprowadza między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zmienia sposób wyboru członków.

Sąd uchyla decyzję prokuratury

Sąd nie zgodził się na umorzenie śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z 16 grudnia ubiegłego roku. To wtedy marszałek Sejmu przeniósł obrady do Sali Kolumnowej, gdzie w okolicznościach budzących wątpliwości, uchwalono ustawę budżetową. Sąd nakazał prokuraturze wznowić śledztwo.

Decyzja prezydenta

To kwestia dni a nie tygodni - mówi Krzysztof Szczerski pytany o to, kiedy prezydent podejmie decyzje w sprawie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Prezydenckie ustawy czekają już tylko na podpis Andrzeja Dudy. Pytanie, czy prezydent zrobi to przed środą, czyli dniem kiedy Komisja Europejska będzie zajmować się tak zwaną opcją atomową dla Polski.

Ograniczenia dla dziennikarzy w Sejmie?

Sejm z bliska, ale z wyraźnym ograniczeniem. Kamery dziennikarzy nie mogą już dotrzeć tam, gdzie było to możliwe wcześniej. A to oznacza jedno: o wiele trudniej pokazać sytuacje, o których wyborcy mają prawo wiedzieć.

Senatorowie przechodzą do PiS

Kolejni politycy zasilają szeregi Prawa i Sprawiedliwości. Jeden to senator niezrzeszony, drugi z Platformy Obywatelskiej. Opozycja nie kryje rozczarowania ich postawą i nazywa ich słabszymi jednostkami. Co ich przekonało, by przejść na drugą stronę politycznej barykady?

Co zdecyduje Komisja Europejska?

Czy Mateusz Morawiecki mógł sprawę groźby użycia przez Komisję Europejską zastosowania artykułu 7 unijnego traktaty rozegrać inaczej? Komisja Europejska daje sobie czas do środy, potem Polsce może grozić - jak mówią politycy opcja atomowa - i wiele za tym przemawia.

Tym razem weta nie będzie?

Nie będzie powtórki z historii - mówi prezydencki minister i tym samym daje jasno do zrozumienia, że tym razem prezydent nie zawetuje ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Prawnicy i eksperci jak mantrę powtarzają, że ustawy są niezgodne z konstytucją, ale ani PiS, ani środowisko prezydenta nie widzą w nich nic złego i odpierają ataki, mówiąc, że wszystko co złe, zniknęło.

"Faceci cierpią bardziej"

Kobieta jakoś sobie radzi, ale kiedy mężczyzna jest przeziębiony - prawie umiera. Szanowne panie, koniec z żartami z tak zwanej męskiej grypy. Kanadyjscy naukowcy mają dowody na to, że chorzy faceci cierpią bardziej.