Polska i Świat

Polska i Świat

Ustawa o IPN czeka na podpis prezydenta

Premier powołuje zespół, występuje z orędziem, ale Senat robi swoje i teraz ustawa o IPN czeka już tylko na podpis prezydenta. Andrzej Duda w środę apelował o tonowanie nastrojów, ale raczej z pozycji kogoś, kto nie ma wątpliwości, że przyjmując ustawę o IPN parlament zrobił dobrze. Innego zdania była w środę senator Anna Maria Anders. Mówiła o dyplomatycznej katastrofie, ale ostatecznie zagłosowała tak jak chciała partia. Arleta Zalewska.

Kolejne spotkanie ministra zdrowia z rezydentami

Są bliżej, ale na tyle daleko, że potrzebny jest ciąg dalszy rozmów. Lekarze rezydenci po spotkaniu z nowym ministrem zdrowia. Jest nowe otwarcie, ale problemy po staremu. Z kolejnych szpitali odchodzą kolejni lekarze. Na znak protestu. Michał Chlebowski.

Nowe statystyki w sprawie aborcji

Jest ich coraz więcej i faktycznie wiele z powodu stwierdzenia u płodu zespołu Downa. Ale prawda o aborcjach w Polsce mimo wszystko jest inna niż ta przedstawiana przez środowiska pro life i kościół. Przerwanie ciąży z powodu stwierdzonego zespół Downa to nie 90, a 21 procent aborcji. Są najnowsze statystyki. A czy nowe wnioski, o tym Maria Mikołajewska.

Służba Ochrony Państwa zastąpiła BOR

Był BOR - jest SOP. Od dziś Biuro Ochrony Rządu zostało zastąpione przez Służbę Ochrony Państwa. Nowa formacja, nowe logo, ale najwięcej kontrowersji budzi nowy zakres kompetencji. Są też pytania o faktyczne powody powstania SOP-u. Zdaniem opozycji - po wypadkach z udziałem premier i prezydenta - są głównie wizerunkowe. Dawid Rydzek. 

Rzeźby na ulicach polskich miast

Wrocław będzie miał Arlekina. Łódź chce mieć jednorożca. Arlekin wyjdzie spod ręki znanego Włocha. Jednorożec będzie z Japonii. Na ulicach polskich miast coraz bardziej awangardowo i światowo. Pytanie co na to sama ulica? Czy mieszkańcy tych miast takie rzeźby faktycznie chcą i docenią. Łukasz Wieczorek

Sposób na niedopałki

Cztery i pół biliona niedopałków papierosów każdego roku ląduje na ziemi. W Holandii - zdecydowano się na eksperymentalny projekt. Niedopałki mają sprzątać wrony.

Spór wokół noweli o IPN

To już nie jest tyko spór. To zapowiedź prawnej batalii. Deputowani Knesetu chcą, aby pomniejszanie roli pomocników Niemców w Holocauście uznać za takie samo przestępstwo jak zaprzeczanie Zagładzie. To reakcja na nowelizację ustawy o IPN.

Fatalne dane z dróg

Niebezpieczny styczeń na drogach. Fatalne drogowe statystyki. Komenda Główna Policji donosi, że w pierwszym miesiącu tego roku jest o 30% więcej ofiar śmiertelnych i o 15% więcej złapanych pijanych na drogach.

Alarmująca ekspertyza

Alarmująca ekspertyza o stanie technicznym kół w prezydenckiej limuzynie, która dwa lata temu miała wypadek na autostradzie A4. Okazuje się, że w samochodzie uszkodzone były aż trzy opony, a uszkodzenia nie pojawiły się tuż przed wypadkiem. Doszło do nich dużo wcześniej. Do takich ustaleń dotarł portal brd24.pl.

Wojewoda zamknął okolice ambasady Izraela

Wojewoda zamyka ulicę przed ambasadą Izraela. Narodowcy rezygnują z manifestacji. Przed placówka stają barierki i rozpoczyna się spór o to, czy można w taki sposób zakazywać manifestacji. To kolejne echa nowelizacji ustawy o IPN, którą mimo ogromnych kontrowersji forsuje Prawo i Sprawiedliwość.

Ustawa o IPN w Senacie

Dyplomatyczny konflikt polsko-izraelski narasta i przybiera na sile. Izraelski rząd interweniuje i domaga się zmiany przepisów nowej ustawy o IPN. Ustawy, nad którą już w środę będą pracowały senackie komisje. Marszałek Senatu zapowiada, że będą pracowały w swoim tempie, nie czekając na efekt rozmów zespołów polsko - izraelskich. Jest napięcie, są oświadczenia i pytanie, jak bardzo ucierpią na tym relacje polsko-żydowskie starannie wypracowywane od prawie 30 lat.

Polscy zdobywcy gór

Elisabeth Revol opuściła Pakistan, leci do szpitala we Francji i już zapowiada, że do wspinania wróci, ale nie na Nanga Parbat. Francuzka chciała zdobyć ośmiotysięcznik razem z Tomaszem Mackiewiczem - Polakiem, który góry kochał do końca. Tym samym wpisał się na długą listę naszych rodaków, dla których zimowa wspinaczka wysokogórska stała się sensem życia.

Spór o kolejkę na Kasprowy

Trwa spór o kolejkę na Kasprowy. Tatrzański Park Narodowy chce jej demontażu, władze Polskich Kolei Linowych mówią o "absurdzie". Absurd sytuacji dostrzegają też turyści, którzy nie wyobrażają sobie, by kolejka stanęła w środku ferii i sezonu narciarskiego.

Autobus spóźniony 70 lat

Przedstawiamy niezwykły autobus. Niezwykły, bo na przystanek przyjechał z prawie 70-letnim opóźnieniem. To wszystko w Warszawie, na tak zwanym Zielonym Ursynowie. O puszczeniu tam autobusów mówiło się już w połowie zeszłego wieku. Autobus ruszył, a mieszkańcy przygotowali imprezę. Reżyseria jak u Barei.

Problem z fiolkami na próbki moczu

Miały być nowe i lepsze, ale Światowa Agencja Antydopingowa chwilę przed igrzyskami alarmuje. Dopatrzyła się problemów z fiolkami na próbki moczu. Jak się okazuje, mogą być one podatne na ręczne otwieranie po zamrożeniu, co może sprzyjać ich podmianie.

Spór wokół noweli o IPN

Kryzys dyplomatyczny trwa. Choć strona izraelska łagodzi ton i tweetem rzecznika MSZ podkreśla, że nigdy nie było polskich obozów śmierci, to usłyszeliśmy wiele inny głosów, które w tonie łagodne nie są, a w treści - nie do przyjęcia. Ostro reaguje prezydent, premier tłumaczy oczywistą prawdę historyczną, a opozycja - wśród powodzi słów - wydaje się zapominać o tych dwóch najważniejszych. To "racja stanu".

Chcą ominąć zakaz handlu

Zostało pięć tygodni, aby przygotować się do uchwalonego przez Sejm zakazu handlu w większość niedziel. We wtorek ustawę podpisze prezydent, a już teraz wiele sieci handlowych zastanawia się, jak prawo ominąć. Bo o ile nie wolno będzie prowadzić sprzedaży, to nikt nikomu nie może zabronić otwarcia sklepu. A to otwiera także nowe możliwości dla zdeterminowanych handlowców.

Fotoradar do muzeum

Miały poprawiać bezpieczeństwo, a poprawiały głównie stan samorządowych budżetów. Wszechobecne fotoradary straży miejskich i gminnych zniknęły z ulic dwa lata temu. Nieliczne przejęła Inspekcja Transportu Drogowego, część urządzeń do dziś niszczeje na poboczach gustownie opakowana w ciemną folię, ale są też takie, które rozpoczęły nowe życie.

Urzędnicy uznali małżeństwo gejów. Przez lukę w prawie

Choć wiedzieli, że w ojczystym kraju pobrać się nie mogą - żądają, aby państwo uznało ich ślub. Dwaj Rosjanie przysięgę małżeńską złożyli w Kopenhadze. W Moskwie - korzystając z luki w prawie - zarejestrowali swój związek i na tym ich sukcesy w walce o równość się skończyły. Urzędnicy mówią o pomyłce, mężczyźni o szykanach, a o happy endzie nie mówi nikt.

Kłopotliwa wszawica

Może zdarzyć się każdemu, szczególnie teraz, gdy nasze dzieci wracają z zimowisk. Naszym zadaniem jest uważne sprawdzenie, czy oprócz pamiątek z zimowego odpoczynku nie przywiozły ze sobą niemiłej niespodzianki, wszawicy. Ta, kkiedyś częsta, później opanowana, wciąż jest jednak pewnym problemem.