Polska i Świat

Polska i Świat

Zachodni świat i Ameryka, a przynajmniej jej połowa, łapią się za głowę. Donald Trump oficjalnie staje po stronie Władimira Putina w wojnie na Ukrainie. Publiczne poparcie Rosji to nie jedyny szokujący występ Trumpa. Miliarder, który postanowił, że będzie prezydentem idzie po władze, nie oszczędzając nikogo

Choroba to nie wyrok, a dom to nie wiezienie - udowodnia Bartek Rzońca. Bartek, który cierpi na zanik mięśni, wyrusza właśnie ze Świnoujścia do Zakopanego. Ma do przejechania 900 km. Na wózku inwalidzkim.

Na czele państwa, które wydaje na zbrojenia najwięcej na świecie może niebawem stanąć Donald Trump. Drugim krajem na tej liście są Chiny, które posiadają najliczniejsze na świecie wojsko. 2 miliony 250 tysięcy chińskich żołnierzy obchodzi właśnie jubileusz armii.

Światowe Dni Młodzieży to już historia, ale - jak mówią biskupi - ziarno zostało zasiane. Poza tym zostało także coś bardziej przyziemnego. Na przykład mieszkańcom Krakowa: pieniądze i świetna promocja miasta.

Życie duchownych składa się z miłości, czyli służby, gdzie nie ma podwójnego życia i własności prywatnych dla własnej wygody - mówił do księży podczas Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek. Co na to polski Kościół? Jak jego przedstawiciele zrozumieli te słowa?

72. rocznica Powstania Warszawskiego w tym roku boli bardziej. Antoni Macierewicz wymusił na powstańcach wspominanie na apelach Lecha Kaczyńskiego, który zginał w katastrofie smoleńskiej. Dodatkowo, starsi i schorowani muszą dzisiaj walczyć o dobre imię swojego dowódcy: jednego z najbardziej zasłużonych powstańców. IPN chce postawić przed sądem 99-letniego generała Ścibora-Rylskiego.

Wojna wokół wojny. A dokładniej wokół Muzeum II Wojny Światowej. Na organizatorów ekspozycji spadła krytyka za to, że nie pokazują rzekomych pozytywnych aspektów konfliktu. Ale kombatanci nic pozytywnego w nim nie widzą. I są do głębi oburzeni.

Polska Walcząca jako filcowa naklejka i flaga-odblask. Trwa symboliczny bój o Powstanie Warszawskie. Zdania na temat tego, gdzie przebiega granica w sposobach upamiętniania, są jednak podzielone nawet wśród samych powstańców.

Pielgrzym naszych czasów. Ten nie tylko modli się, ale i dokładnie rejestruje to, co wokół siebie widzi. A to oznacza, że zawsze ma przy sobie nie tylko różaniec, ale i telefon komórkowy.

Światowe Dni Młodzieży to też pielgrzymi i wypełniony po brzegi Kraków. Organizatorzy musieli stanąć na wysokości zadania, bo zapewnienie choćby noclegu tysiącom wiernych to nie lada wyzwanie organizacyjne. Jak wygląda dzień pielgrzyma?

Pytanie: czy rakiem można się zarazić? Brytyjscy naukowcy na razie zaobserwowali to u zwierząt i dlatego dzielą się wynikami swoich badań. Ale jednocześnie uspakajają - nie róbmy prostych porównań i nie włączajmy w to ludzi.

Polski tłumacz źle przekazał papieskie słowa - zamiast zachęty do hałasowania, powiedział pielgrzymom, aby zachowali ciszę. Jak tłumaczą organizatorzy, został zaskoczony przez papieża mówieniem po włosku, a nie po hiszpańsku. Nie tylko te słowa papieskie nie są jasne do zrozumienia.

Na Światowych Dniach Młodzieży pracują liczne służby - 38 tys. funkcjonariuszy bezpieczeństwa oraz personel medyczny. Wszyscy dbają o to, aby nikomu nic się nie stało - stosując m.in. wyrywkowe kontrole bagaży, czy też specjalne karetki dla VIP-ów.

Młodzi ludzie słuchali dziś papieża Franciszka na krakowskich Błoniach, gdzie przemawiał do uczestników Światowych Dni Młodzieży. - Jezus jest tutaj z nami, to niesamowite, że nie jesteś sam - mówią.

Trwają Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Podczas drugiego dnia swojej wizyty w Polsce papież Franciszek między innymi odwiedził ciężko chorego kardynała Macharskiego, odprawił mszę w Częstochowie, spotkał się z niepełnosprawnymi i przemówił do młodych na krakowskich Błoniach.

Uroczyste powitanie, rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą i spotkanie z biskupami - tak wyglądał pierwszy dzień pielgrzymki Franciszka do Polski. To historyczna wizyta, podczas której papież po raz pierwszy odwiedza ojczyznę swojego poprzednika - św. Jana Pawła II.

To chyba najsłynniejsze okno w Polsce i najsłynniejszy adres w Krakowie - Franciszkańska 3. Wszystko dzięki papieżowi Janowi Pawłowi II. To właśnie on wiele lat temu zapoczątkował tradycję spotykania się w tym miejscu z pielgrzymami, kontynuowaną później przez jego następców.

Atak hakerski i ujawnienie e-maili kierownictwa Demokratów poważnie uderzają w Hilary Clinton. Zwolennicy Berniego Sandersa nie chcą jej poprzeć i wyrażają to buczeniem podczas konwencji wyborczej. Czy Clinton może pomóc przemówienie Michelle Obamy oraz informacja, że hakerzy mogą pracować dla Kremla?