Polska i Świat

Polska i Świat

Dron w walce ze smogiem

Problemem jest nie tyle walka z węglem, co ze skutkami jego spalania. Politycy planują jak działać długoterminowo, w międzyczasie smog dusi i zabija, a my niewiele sobie z tą wiedzą robimy. Palimy czymkolwiek i w czym popadnie. Na szczęście jest coraz więcej sposobów, aby sprawdzić, co przeminęło z wiatrem.

Macron chce pozbyć się węgla

Emmanuel Macron przelicytowuje swojego poprzednika i podaje nowa datę. Rok 2021 ma być terminem, w którym Francuzi ostatecznie pożegnają się z węglem. Francois Hollande chciał, aby stało się to dwa lata później, ale niezależnie od daty warto pamiętać, że to, co planują politycy znad Sekwany, nad Wisłą nie wydarzy się jeszcze długo. Dlaczego?

Prezes PZKol zrezygnował

Do winy się nie poczuwa, ale rezygnuje - jak mówi - dla dobra kolarstwa. Tyle, że w kolarstwie dobrze się nie dzieje. Cieniem kładzie się wciąż niewyjaśniona afera obyczajowa, ale także olbrzymie zadłużenie związku. Minister sportu rezygnacji Dariusza Banaszka domagał się już kilka miesięcy temu, prezes Polskiego Związku Kolarskiego posłuchał dopiero dziś.

Nowy minister, stare wyzwania

Informatyzacja, efektywność, innowacyjność - to słowa, którymi minister zdrowia opisywał swoje priorytety. Łukasz Szumowski wymieniał ich wiele, lekarze twierdzą, że zabrakło jednego. To "pieniądze". Te dla nich i te przeznaczane na ochronę zdrowia. Plan ambitny, konkretów niewiele.

Hasła, które wywołały oburzenie

"To margines" - mówią organizatorzy Marszu Niepodległości o tych, którzy pod biało-czerwonymi flagami wypisywali brunatne hasła. "Nigdy nie powinni tam się znaleźć" - odpowiadają przeciwnicy i pytają, czy uda się tego uniknąć w setną rocznicę niepodległości Polski. Bo marsz odbędzie się na pewno.

Walka o zdrowie i kobiecość

Najpierw muszą zmierzyć się z diagnozą, potem z trudną decyzją o usunięciu piersi, a jakby tego było mało - z bezdusznymi przepisami, które dziś każą płacić za profilaktyczną mastektomię. Materiał o walce o życie, kobiecość i zdrowym rozsądku.

"Zero tolerancji dla takich zachowań"

Tolerancji dla takich postaw nie ma, ale... neonazizmu również nie. Szef MSWiA zapewniał w Sejmie, że wstrząsające zdjęcia pokazane przez dziennikarzy „Superwizjera” TVN nie dowodzą, że dzieje się coś złego, błędem jest wiązanie takich postaw z prawicą, a winę za nie ponosi opozycja.

Edukacyjny odlot. Brak Darwina w podręcznikach

"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko" - wieszcz polski, ale myśl uniwersalna. Słowa Adama Mickiewicza w szkolne życie młodych hindusów wcielił tamtejszy minister edukacji, który do ustaleń naukowców podchodzi bardziej niż sceptycznie i z podręczników wykreśla teorię ewolucji.

Pierwsze w historii klony naczelnych

Po latach prób i błędów wreszcie się udało - w Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju na świat przyszły dwa klony makaka jawajskiego. Naukowcy czekali na to dwie dekady, od momentu, kiedy pierwszy raz udało się sklonować ssaka. Owca Dolly przeszła do historii, naukowcy, którym udało się ten sukces powtórzyć na naczelnym - też pewnie do niej przejdą. Pytanie, komu przejdzie ochota na sklonowanie człowieka. I kiedy.

Wypłata od Unii

Ile pieniędzy dostanie Polska od Unii Europejskiej? Odpowiedź poznamy na przełomie maja i czerwca, wcześniej jednak okaże się, jakie kryteria zostaną przyjęte w podziale unijnych środków. Materiał o cenie prawa i finansowym wymiarze wymiaru sprawiedliwości.

Uspokajające kamizelki

W niemieckich szkołach są coraz popularniejsze, chociaż niektórym kojarzą się z kaftanami bezpieczeństwa. Kamizelki obciążeniowe - bo to o nich mowa - mają pomóc nadruchliwym dzieciom w koncentracji. Terapeuci jednak ostrzegają: kamizelki to nie uniwersalny „uspokajacz dzieci”, a tylko część rehabilitacji, która powinna być prowadzona pod okiem specjalisty.

Skandal na gali charytatywnej

Zaproszenia nie dostaną nigdy. Ich obecność służy tylko rozrywce mężczyzn odnoszących sukcesy. To oni bawią się na corocznej gali charytatywnej. To Klub Prezesów, czyli spotkanie elity brytyjskiego biznesu. Ekskluzywny jest klub, ekskluzywny hotel w którym trwa zabawa tylko zachowaniu mężczyzn do tej klasy daleko.

Młodych kierowców czekają zmiany

Dodatkowe, płatne kursy już po otrzymaniu prawa jazdy. I ekstra ograniczenia prędkości dla kierowców z zielonym listkiem. Tak będzie już niebawem na polskich drogach. Dlatego kto tylko może, chce zdać egzamin teraz, gdy jest jeszcze po staremu.

Zmiany po myśli myśliwych

Mimo że protestów było dużo, mimo że poprawek miało być sporo, to nowelizacja ustawy daleka jest od zapowiadanego kompromisu. W Sejmie zaskoczenie, poza Sejmem oburzenie. Dlaczego dokładnie?

Nowe oblicze KRS

15 miejsc - 11 kandydatów. Kim są? Nie wiadomo. Jest podejrzenie, że do nowej Krajowej Rady Sądownictwa trafią sędziowie oddelegowani tam przez samego ministra Zbigniewa Ziobrę. Środowisko sędziowskie politycznym zmianom w Radzie jest przeciwne. Sejmowa opozycja też. Więc stąd kandydatów raczej nie będzie.

Jaki los czeka ONR?

Czy w tym wystąpieniu znajdzie się uwaga na temat działalności Obozu Narodowo-Radykalnego? O możliwej delegalizacji ONR-u mówił niedawno w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Nie ma do tego podstaw - słychać dziś od najbardziej zainteresowanych. Skąd zatem takie wątpliwości?

Ekstremizm w granicach prawa

ABW zatrzymała, prokuratura wypuściła trzech uczestników urodzin Hitlera. Dostali jedynie dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Co z podejrzeniami w sprawie festiwalu Orle Gniazdo, co z wątpliwościami względem Marszu Niepodległości? Szef policji już zapowiada, że prawo raczej wiąże mu ręce.

Diagnoza poporodowa

Ból, bezsenność, a nawet myśli samobójcze. Nie takich odczuć chcą młode matki tuż po urodzeniu dziecka. A jednak bywa, że właśnie to czują. To depresja poporodowa. Tym trudniejsza do przezwyciężenia, że otoczenie zwykle nie rozumie tak złego nastroju w tak dobrym momencie życia. Kluczowa zatem jest diagnoza.

Politycy woleli widzieć patriotyczny piknik

Oburzeni, ale czy wiarygodni? Są pytania, bo jest wspomnienie chociażby ostatniego Marszu Niepodległości. Palone tam race były najmniejszym problemem. Ksenofobiczne i rasistowskie hasła - to na nie zwracano uwagę największą. Choć nie było to łatwe. Bo politycy, ministrowie, woleli na ulicach widzieć jedynie patriotyczny piknik, a nie zagrożenie.

Stado żubrów i ona jedna

Stado żubrów i ona jedna. Jedyna taka krowa, która dzikość puszczy wybrała zamiast ciepła obory. Zimę postanowiła spędzić w plenerze. I pędzi tak po zaśnieżonych polach już od kilku tygodni. Ludzie patrzą i zastanawiają się - dlaczego? (Polska Świat)