Polska i Świat

Polska i Świat

Drugie zawiadomienie do prokuratury w sprawie KNF

Afera korupcyjna rozwija się. Pod lupą są kolejni jej bohaterowie - między innymi Zdzisław Sokal, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a przede wszystkim doradca prezydenta, który jest przedstawicielem głowy państwa w Komisji Nadzoru Finansowego. Zdzisław Sokal dymisji nie składa, od sprawy się odcina, ale publikacje "Gazety Wyborczej" sugerują co innego. Chodzi o "plan Zdzisława".

Dymisja szefa KNF i śledztwo

Polityczne trzęsienie ziemi. Jest dymisja, taśmy i śledztwo. Z Komisji Nadzoru Finansowego odchodzi jej przewodniczący Marek Chrzanowski. Premier dymisję przyjmuje, ale to nie kończy sprawy, to dopiero początek. Oskarżenie jest poważne, bo właściciel Getin Noble Bank oskarża szefa KNF o złożenie korupcyjnej propozycji. Przychylność miała kosztować 40 milionów złotych.

Ziobro wszczyna śledztwo. Opozycja domaga się komisji śledczej

Politycznych komentarzy w sprawie KNF nie brakuje, choć wydarzenia przebiegają dynamicznie. Jeszcze we wtorek rano szef Komisji Nadzoru Finansowego nie mówił o dymisji, później zdanie zmienił. Nawet taki ruch nie wyciszy afery - mówi opozycja, która chce komisji śledczej. PiS temat komisji ucina, twierdząc, że nie ma sensu jej powoływać, skoro działają takie organy państwa, jak prokuratura i służby.

Powyborcze koalicje

Bezpartyjni samorządowcy na Śląsku dogadali się z PiS. Koalicja została zawiązana, a to oznacza, że to Prawo i Sprawiedliwość będzie rządziło w mateczniku Grzegorza Schetyny.

W Warszawie szybciej, ale z pomiarem

Będzie można jeździć szybciej, ale w zamian powstanie odcinkowy pomiar prędkości i to w centrum miasta. To nowy pomysł drogowców z Warszawy. Wszystko po prawie dwuletnim badaniu prędkości w całej stolicy. Wynika z niego, że kierowcy jeżdżą tak szybko, że ponad 200 tysięcy rocznie straciłoby prawo jazdy od ręki.

Grypa atakuje Polaków

Grypa przypomniała o sobie. Atakuje coraz bardziej, jest podstępna. Wiele osób myli ją ze zwykłym przeziębieniem, a to niebezpieczne. Grypa nieleczona odpowiednio może zaatakować podwójnie. Lekarze namawiają do szczepień i ostrzegają, że prawdziwy atak grypowy dopiero przed nami.

Obywatel non grata

Polskie urzędy nie uznają dokumentów dzieci par jednopłciowych urodzonych za granicą. Sprawa jest poważna, bo w przypadku przeprowadzki do Polski dziecka w Polsce - według dokumentów - nie ma. Urzędnicy powołują się na konstytucję, a Naczelny Sąd Administracyjny na dobro dziecka.

Dzień wolny po święcie

Kończy się wydłużony w ostatniej chwili weekend, bo rzutem na taśmę dostaliśmy rocznicowy prezent w postaci wolnego następnego dnia po Święcie Niepodległości. I choć wielu cieszyło się, że dziś poniedziałek inny niż wszystkie i nie trzeba o poranku walczyć z budzikiem, to są tacy, którzy przestrzegają, że za ten luksus musimy zapłacić.

Dwa zdjęcia w jednym. Symboliczny obraz Warszawy

Niesamowitych zdjęć wczoraj zrobiono wiele. Jedne pokazują biało-czerwoną radość, inne każą pytać o te momenty, które nigdy nie powinny się wydarzyć. Jedno jednak jest wyjątkowe. Zwraca uwagę, ale nie daje jednoznacznej odpowiedzi, jaką treść chciała przekazać nim autorka.

Rozwiązany marsz we Wrocławiu

Niestety, w tej beczce biało-czerwonego miodu była łyżka brunatnego dziegciu. Przez Wrocław przechodził Marsz Polski Niepodległej - który w praktyce, jak mówił jeden z organizatorów, były ksiądz - był marszem ludzkich panów. Nad głowami maszerujących leciały nienawistne słowa, zapalone race i potłuczone butelki. Władze miasta zdecydowały się w końcu rozwiązać zgromadzenie.

Szef MSWiA: Ponad 250 tysięcy Polaków na marszu w Warszawie. Było kilka incydentów

Ćwierć miliona osób przeszło przez Warszawę. Marsz zorganizowano w ostatniej chwili, a mimo tego, okazał się frekwencyjnym sukcesem. I gigantyczną operacją służb, które zrobiły wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie ze strony skrajnej części środowiska narodowego. Pozostaje jedynie pytanie o cenę, jaką przyjdzie zapłacić za układanie się z narodowcami.

Pora na odblaski. Za ich brak grożą mandaty

Od ponad czterech lat każdy, kto porusza się poza terenem zabudowanym po zmroku, powinien mieć na sobie elementy odblaskowe. Najczęściej jednak z egipskich ciemności wyłaniamy się w ostatniej chwili i zdarza się, że to właśnie nasza ostatnia chwila.

Warszawa: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zamknięcia placu Piłsudskiego

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła  śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień Mariusza Błaszczaka. Chodzi o ustanowienie placu Piłsudskiego obszarem zamkniętym. Powodem miała być obronność i bezpieczeństwo państwa. Tymczasem takich przesłanek, według wstępnych ustaleń, nie było. Warszawski ratusz sugeruje, że potrzebne to było, aby ustawić tam pomniki: ofiar smoleńskiej katastrofy i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Atak smogu w całej Polsce

Brudną wodę wylejemy, zamiast ją pić. Nieświeże jedzenie wyrzucimy, bo nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby je zjadać. Z powietrzem, nawet najgorszej jakości, jest inaczej - nie powstrzymamy się od oddychania - to jasne, gorzej, że nie potrafimy się powstrzymać od zatruwania samych siebie. O poranku udało nam się odnieść "sukces" - spaskudziliśmy powietrze tak, że było najgorsze w całej Europie.

ZUS i sztuka przesłuchania

Osoby niewinne nie mają powodu do niepokoju. Ci, którzy chcą oszukiwać na składkach lub zwolnieniach - powinni zacząć się bać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych szkoli swoich pracowników z techniki przesłuchań. Oszustów zdradzi mowa ciała, kontrolerom pomoże wiedza o technikach obronnych przesłuchiwanego. Co zaskakujące, wiedzy o takich szkoleniach w ZUS-ie nie mają politycy.

Zamieszanie z marszem 11 listopada

Rządzący są pełni optymizmu i nadziei, że 11 listopada będzie pięknym świętem. I ta nadzieja musi nam na razie wystarczyć, bo wciąż trwa sądowy spór o marsz narodowców - stąd nie wiadomo, jak będzie wyglądał ten państwowy. Wiadomo jednak, że nie pojawi się na nim opozycja.

Marsz dzieli, nim ruszył

Wczoraj zdelegalizowany, dziś znów legalny. Organizatorzy marszu narodowców wygrywają w sądzie, ale to ciągle nieostateczne rozstrzygniecie. Nie czekając na nie prezydent i premier zapraszają 11 listopada pod flagę biało-czerwoną wszystkich. Pytanie, czy narodowców takie zaproszenie w ogóle interesuje.

Odchodzący ludzie prezydenta

Kolejny człowiek amerykańskiego prezydenta odchodzi. Prokurator generalny Jeff Sessions podaje się do dymisji i nie kryje, że ma to związek z coraz gorszymi relacjami z Donaldem Trumpem. W tle jest kampania prezydencka i możliwe rosyjskie na nią wpływy. Wątek ciągle nie do końca wyjaśniony i ciągle problematyczny dla samego Trumpa.

Wyzwanie dla mundurowych

Brutalne incydenty przemocy to wyzwanie dla polskiej policji. Policji w ostatnich dniach wyjątkowo mało licznej, bo chorującej. Mało ludzi i mało czasu, by przejąć całą odpowiedzialność za bezpieczeństwo m.in. podczas Marszu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Jaki jest plan? Pyta Maciej Warsiński.