Polska i Świat

Polska i Świat

Refundacja profilaktycznej mastektomii

Bardzo ważna decyzja dla kobiet, które są zagrożone rakiem piersi. Profilaktyczna mastektomia będzie w Polsce zabiegiem refundowanym. Decyzja ministerstwa zdrowia jest ważna, dobra, ale nie do końca precyzyjna. O szczegóły zatem z wielką uwagą pyta Anna Wilczyńska.

Pensje jak w banku

W Prawie i Sprawiedliwości niezadowolenie z wystąpienia prezesa Narodowego Banku Polskiego w sprawie pensji. Nie było konkretów, były połajanki. Na ulicy Wiejskiej jest odpowiedź: w sumie trzy projekty ustawy, która wymusi jawność zarobków w NBP. Ale nie tylko to. Określi ona także ich górną granicę.

Pytania o zarobki w Narodowym Banku Polskim

Dwie konferencje Narodowego Banku Polskiego i brak konkretnej odpowiedzi o wysokość zarobków współpracowniczek prezesa Glapińskiego. Prezes zamiast o kwotach mówi o brutalnym pastwieniu się nad dwoma matkami i zasłania się ochroną danych, a krytykom radzi wziąć dwa razy oddech.

Dymisja za ustawę antyprzemocową. Premier odwołał wiceminister

Dymisja za ustawę antyprzemocową. Premier odwołał wiceminister odpowiedzialną za ustawę - ale dla opozycji to nie koniec tematu. Do odpowiedzialności wzywają samą minister Elżbietę Rafalską i wicepremier Beatę Szydło, wskazując, że nie ma takiej możliwości, by dokumenty, które miały wyjść do konsultacji zewnętrznych, nie przeszły przez kierownictwo.

Trump murem za murem

Prezydent Donald Trump idzie w zaparte. Nie dostał zgody na budowę muru z Meksykiem i zamknął prace amerykańskiego rządu. Zmieniać zdania na razie nie zamierza, choć jego decyzja już niesie za sobą wiele konsekwencji, w tym liczne utrudnienia dla wielu zwykłych Amerykanów.

Nauczyciele protestują, władze Łodzi biją na alarm

Są uczniowie, nie ma nauczycieli. W Łodzi szkoły zamieniają się w świetlice, sytuacja jest poważna, bo niedługo i w świetlicach może zabraknąć opiekunów. Nieciekawie jest też w Poznaniu. Nauczyciele żądają rozmowy z minister edukacji, chcą podwyżek, poważnego traktowania, ale na rozejm na razie się nie zanosi.

Dania wybuduje sztuczne wyspy na Bałtyku

Dania wybuduje sztuczne wyspy na Bałtyku. Miejsce ma być europejską doliną krzemową, które zapewni tysiące miejsc pracy. Rząd nie chce budować zakładów przemysłowych na lądzie, ale wielu Duńczykom ten pomysł się nie podoba.

Człowiek a zmiana klimatu

Kolejne przemówienie prezydenta i kolejne, które kłóci się ze stanowiskiem naukowców w sprawie klimatu. Andrzej Duda nie wie, na ile człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Przypomina też historyczne ocieplenia. Naukowcy przemówienie fragment po fragmencie punktują, a opozycja podkreśla, że takie słowa wpisują się w klimatyczną politykę Prawa i Sprawiedliwości.

Dziki na celowniku

Choć nie wiadomo, ile ich jest - akcja zaplanowana jest co do sztuki. Zginie prawie 200 tysięcy dzików. Wyrok śmierci podpisał minister środowiska, tłumacząc się koniecznością walki z afrykańskim pomorem świń. Tyle że taka rzeź nie może być skuteczna - alarmują nie tylko ekolodzy, ale przede wszystkim naukowcy. Jednak ich argumenty zginą w kanonadzie, za którą przyjdzie nam słono zapłacić. Nie tylko w przenośni.

Prezydent o zarobkach w Narodowym Banku Polskim

Prezydent zazdrości, PiS się irytuje, a opozycja zaciera ręce. Prezesowi Narodowemu Banku Polskiego coraz trudniej unikać pytań o zarobki jego podwładnych. I trudno się dziwić, skoro jedna ze współpracowniczek na zarabiać więcej niż 65 tysięcy miesięcznie, choć jej kompetencje i zakres obowiązków owiane są tajemnicą.

Spotkanie Kaczyński - Salvini w Warszawie

Do Polski przyjeżdża na zaproszenie szefa MSWiA, ale spotka się też z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Opozycja nim straszy, bo jest zagorzałym zwolennikiem Władimira Putina i zdecydowanym przeciwnikiem przyjmowania uchodźców. Matteo Salvini to wicepremier Włoch i szef tamtejszego MSW. Polityk o najmocniejszej pozycji w kraju i ambicji, żeby podobną mieć w Europie. I o to właśnie zaczyna walczyć.

Projekt Nowackiej rozdziału Kościoła od państwa

Barbara Nowacka złożyła projekt ustawy o rozdziale Kościoła od państwa. Chce miedzy innymi wyprowadzić religię ze szkół. Pomysł popierają najmłodsi Polacy, ale zgody na to nie ma nawet wśród opozycji. I nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, że najnowsze badania pokazują, że do Kościoła wciąż nam bardzo blisko. Tyle, że nie są to aktualne dane.

Były szef CBA przed komisją śledczą

Paweł Wojtunik, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stanął przed komisją śledczą do spraw VAT-u. Prosił, aby nie mieszać go do polityki i wnioskował o wykluczenie szefa komisji. Posłowie prosili o szczegóły - czy były wytyczne do walki z wyłudzeniami podatku VAT i ile takich śledztw prowadzono.

Holandia wstrzymuje wydanie Polsce 11 podejrzanych

Holandia wstrzymała wydanie Polsce 11 podejrzanych w związku z obawami o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. Sąd w Amsterdamie boi się, że ich "prawo do uczciwego procesu może być zagrożone". To kolejny już kraj, który wstrzymuje ekstradycję i zadaje polskim sędziom pytania. Ministerstwo Sprawiedliwości o ich odpowiedź jest spokojne.

Sędziowie z poparciem państw i unijnych instytucji

W starciu Sąd Najwyższy kontra polski rząd przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu punkt dla sędziów. Bo mają poparcie w sumie czterech unijnych państw oraz dwóch unijnych instytucji. To ważny choć nie przesądzający gest. Rozstrzygnięcie najwcześniej w lutym.

Wyrok Strasburga w sprawie ekshumacji prawomocny

Smoleńskie ekshumacje i zadośćuczynienie. Będzie. Bo jest orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i nie było odwołania ze strony polskiego rządu, a więc to rozstrzygnięcie ostateczne. 16 tysięcy euro za to, że polska prokuratura ekshumowała, choć nie miała zgody rodzin.

Pielęgniarka na wagę złota

Zgodnie z nowymi wytycznymi ministerstwa ma być więcej pielęgniarek na jednego pacjenta. Ale ponieważ chętnych do pracy znaleźć trudno, więc, by rachunek się zgadzał, zamiast więcej pielęgniarek może być mniej łóżek.