Polska i Świat

Polska i Świat

Ilustracją dzielenia Polaków jest brak nazwiska Izabeli Jarugi-Nowackiej na tablicy upamiętniającej pracowników kancelarii premiera - jest za to Przemysław Gosiewski,  Zbigniew Wasserman i  Lech Kaczyński, który w tym budynku nie pracował. Materiał z programu "Polska i Świat".

Lecieli na uroczyste obchody 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Posłowie, urzędnicy, wojskowi i para prezydencka. 96 osób. O 8.41 ich samolot rozbił się na lotnisku Siewiernyj. W poniedziałek przypadała siódma rocznica katastrofy smoleńskiej. Od samego rana trwały uroczystości upamiętniające ofiary 10 kwietnia 2010 roku.

Czy na pokładzie prezydenckiego Tupolewa doszło do eksplozji, której przyczyną był ładunek termo-baryczny - najpierw sugeruje i na koniec pyta podkomisja smoleńska powołana przez Antoniego Macierewicza. Jej członkowie w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej prezentują film, o którym doświadczeni eksperci mówią science-fiction.

Czwarta edycja biegu Wings for Life dokładnie za miesiąc. Do 4 maja można się zapisywać by wziąć w nim udział. O tym, że to bieg przekraczający wszelkie granice, dowodzi historia Adama: 17-latka, który dla wszystkich może być inspiracją.

Opozycja przegrała głosowanie nad wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Ale pozostaje pytanie, czy Grzegorz Schetyna, któremu wielokrotnie zarzucano brak charyzmy, zdał egzamin na lidera opozycji i tym samym na ich wspólnego kandydata na premiera. Oficjalnie poparli go i Nowoczesna, i PSL, ale poza salą sejmową nie kryli rozczarowania jego dzisiejszym przygotowaniem do wyznaczonej dla siebie roli.

Atak w Sztokholmie. Ciężarówka wjechała w tłum ludzi w centrum miasta i wbiła się w ścianę centrum handlowego. Cztery osoby nie żyją, wiele jest rannych. Jedna osoba została zatrzymana. Media podają, że aresztowany twierdzi, że jest związany z atakiem. Władze Szwecji mówią o ataku terrorystycznym.

Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i jego pierwsza decyzja. Deklarował, że na razie nie będzie zmieniał ekspozycji, ale już podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży biletów. Ci, którzy przekazali muzeum swoje pamiątki, czują się niepewnie - do tego stopnia, że zaczynają się zastanawiać, czy ich nie wycofać.

Finał głosowania nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło był do przewidzenia - wniosek odrzucono. Arytmetyka była przewidywalna, dlatego nie o liczby tu chodziło, a o siłę argumentu i emocje. Tych było sporo, a najczęściej odmieniane słowo to "kłamstwo".

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel ma wpływ na setki stanowisk w agencjach rolnych w całej Polsce i w podległych agencjom spółkach. Ale opozycja pyta o jedną, konkretną, która już była symbolem nepotyzmu w czasach rządów PO - PSL.

Za gotowanie trafili przed sąd. Na małżeństwo uwielbiające pichcić, poskarżyli się sąsiedzi. Mieszkańcy jednego z włoskich miasteczek narzekali, że zapachy smażonego tłuszczu z parteru uprzykrzają im życie. Sąd Najwyższy przyznał im rację, uznając, że nękanie sąsiadów zapachami, to "molestowanie zapachowe".

Zaczął się wyścig o pozaziemskie bogactwa. Polskie firmy zawiązały konsorcjum, które ma zajmować się górnictwem kosmicznym. Chodzi o sięganie po planetoidy i ściąganie ich na Ziemię, aby potem otrzymywać z nich rzadkie metale.

Słynna książeczka do głosowania może odejść w niepamięć. Państwowa Komisja Wyborcza, po fali krytyki, że książeczka się nie sprawdziła, postanowiła posłuchać rad i umieścić wszystko na jednej karcie. Karta wygląda jak plakat, ponieważ jest naprawdę spora. Karta jest w trakcie testów prowadzonych przez komisję.

Znały go nasze babki, nie zawsze się sprawdzał, szczególnie wtedy, kiedy kobiety nie chciały być w ciąży, ale metoda, która zeszła na plan dalszy znów wraca do łask. Minister zdrowia promuje  kalendarzyk małżeński i wyda na te promocje nawet trzy miliony złotych. Zwolennicy in vitro są oburzeni, ponieważ odebrano im pieniądze.

Zabrzmi to jak historia dalekiej przyszłości, ale dzieje się już teraz. Naukowcy szukają coraz to nowych medycznych rozwiązań i tak liść szpinaku zamienili w tkankę serca.

Czy szykują się zmiany w L4? Pracodawcy nie wierzą we wszystkie zwolnienia swoich pracowników i proponują, aby za pierwsze trzy dni chorobowego Polacy nie dostawali pieniędzy. To ma być kij na naciągaczy, ale jest też i marchewka: mielibyśmy płacić niższe składki.

Opozycja na reformie sądownictwa nie zostawia suchej nitki, ale gdy dochodzi do sejmowej debaty - sala jest pusta. Dziś opozycja tłumaczy się, że ich obecność niewiele by zmieniła. Marne to tłumaczenie, bo właśnie sala plenarna i zabranie tam głosu to ich sejmowy obowiązek.

Alergicy nie mają łatwo. Ich liczba rośnie cały czas i rosnąć będzie - tak bardzo, że za 15 lat już co drugi Europejczyk może mieć alergię. W przetrwaniu pyłkowego sezonu może pomóc kilka trików.

Koniec z samowolką kierowców zza wschodniej granicy na polskich drogach. Ci spoza Unii w końcu zaczęli płacić za mandaty z fotoradarów. Inspekcja Transportu Drogowego znalazła sposób karania kierowców bez zmiany prawa, które to do tej pory to uniemożliwiało.

Mikrochipy w ręce zamiast karty magnetycznej - to już nie Matrix, a nasza przyszłość. Szwedzka firma już dała pracownikom taką możliwość. W Polsce na razie na takie rozwiązanie zdecydowała się jedna kobieta.