Polska i Świat

Polska i Świat

Mówił o prezes Gersdorf? Kontrowersje wokół słów prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podczas sędziowskich nominacji mówi o poniżaniu w Sądzie Najwyższym i apeluje do nominowanych by "to wytrzymali". Słowa te wprost odniosła do siebie pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf. O znaczenie wypowiedzi prezydenta pyta rzecznik SN i prosi kancelarię prezydenta o wyjaśnienie zarzutów postawionych sędziom tego sądu.

Ksiądz Sawicz przerywa milczenie

Mój klient jest zdumiony skalą manipulacji. Jest też oburzony tym, że jego prywatność została naruszona - mówi pełnomocnik Rafała Sawicza i przekazuje oświadczenie księdza. W ostatnich dniach o księdzu Sawiczu zrobiło się głośno po publikacji "Gazety Wyborczej" opisującej zeznania Geralda Birgfellnera. Według austriackiego biznesmena Jarosław Kaczyński nakłonił go do wręczenia 50 tysięcy złotych, które miały trafić do księdza zasiadającego w radzie Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, właściciela spółki Srebrna.

NBP opublikował informacje o wysokości wynagrodzeń

Narodowy Bank Polski ujawnia zarobki. Martyna Wojciechowska najlepiej opłacanym dyrektorem i to znacznie lepiej niż pozostali dyrektorzy odpowiadający za kluczowe piony w banku, ale niebędący bliskimi współpracownikami prezesa. Sprawa wyszła na jaw, bo do ujawnienia zarobków zmusiła bank specjalna ustawa - ta sama ma zresztą te zarobki ograniczyć.

Prezydent wbrew wyrokowi NSA powołuje nowych sędziów do Sądu Najwyższego

Prezydent nie czeka na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i powołuje nowych sędziów. Tomasz Przesławski został prezesem nowej Izby Dyscyplinarnej, a Joanna Lemańska na szefową Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Przy okazji nominacji Andrzej Duda mówił ostro o poniżaniu w Sądzie Najwyższym, a nowo powołanych prosi, żeby to wytrzymali, czym zbudził reakcję sędziów, którzy czekają na wyrok TSUE. Michał Tracz.

Lekcja otwartości i oskarżenia po niej

Algierczycy wyjechali z Dobczyc, a dyrektorka szkoły podstawowej staje przed komisją dyscyplinarną za narażenie uczniów na niebezpieczeństwo. W obronie dyrektorki stanęli niektórzy rodzice i tłumaczą, że takie zajęcia prowadzone są w szkole od lat. Paulina Chacińska.

Co z pieniędzmi dla nauczycieli?

Pieniądze na spełnienie wyborczych obietnic znalazły się, ale na znaczące podwyżki dla nauczycieli już nie. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Strajk nauczycieli w czasie egzaminów maturalnych to coraz bardziej prawdopodobny scenariusz. Od miesięcy słyszą o dobrej sytuacji gospodarczej w Polsce i od miesięcy nie mogą dojść do porozumienia z minister Zalewską. Ta przekonuje, że sytuacja w oświacie poprawia się, ale nauczyciele tego nie widzą. Zmian nie odczuwa ich portfel. Michał Chlebowski.

Czy rząd będzie stać na jego obietnice?

Wyborcza obietnica, a w tle duże pieniądze i pytanie, czy polski rząd będzie na to stać. Prawo i Sprawiedliwość rozszerza program 500 plus o pierwsze dziecko, choć jeszcze nie tak dawno minister Rafalska mówiła, że program budżetu tego nie wytrzyma. Teraz rząd zdanie zmienia. Pieniądze już są i starczy ich też na "trzynastki" dla emerytów. Opozycja pyta zatem skąd i kosztem kogo. Barbara Sobska.

Dezercje w wenezuelskiej policji politycznej

Tylko w ostatnich starciach w Wenezueli zginęły trzy osoby. Niektóre źródła mówią o 25 ofiarach. Kilkaset osób zostało rannych. Miejscowe władze oskarżają wojsko o strzelanie do bezbronnych cywili. Nicolas Maduro nadal nie zamierza ustąpić, chociaż do Kolumbii uciekło około 150 funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa.

Pomnik księdza Jankowskiego wrócił na cokół

Pomnik księdza Henryka Jankowskiego znowu stoi na cokole. Ustawili go stoczniowcy na czele z radnym PiS, Karolem Guzikiewiczem. Zdaniem władz miasta stało się to "ze złamaniem prawa i przy biernej postawie policji".

Odra atakuje na Ukrainie

Na Ukrainie z powodu powikłań po Odrze od początku roku zmarło już dziewięć osób. Tamtejszy resort zdrowia apeluje o szczepienie się przeciwko tej chorobie i publikuje dane o liczbie zachorowań.

PiS znajduje pieniądze, których nie miał dla niepełnosprawnych

Pielęgniarki, nauczyciele czy opiekunowie osób niepełnosprawnych słyszą od rządu, że nie ma dla nich pieniędzy. Tymczasem, tuż przed wyborami, rządzący ogłaszają, że wydadzą miliardy na realizacje obietnic wyborczych. Osoby niepełnosprawne i ich rodziny czują się oszukane. Już zapowiadają protest w Warszawie.

PiS: nowe 500+ i "trzynastka" dla emerytów

Nawet 40 miliardów mogą kosztować w skali roku najnowsze obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. W obecnym budżecie nie ma o nich słowa, więc pojawia się pytanie, kiedy i w jaki sposób PiS zamierza wypłacać świadczenia.

Kierowca Macierewicza bez przeszkolenia i bez uprawnień w dniu wypadku

- To podwójny skandal - mówi opozycja, kiedy na jaw wychodzą informacje, że kierowca ministra Antoniego Macierewicza w dniu wypadku wracającej z Torunia rządowej kolumny, nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, o czym informuje Onet. Prokuratura o tym wiedziała, ale mimo to sprawę umorzyła. Michał Tracz.

Nowoczesna do wyborów nie pójdzie sama

Nowoczesna dołącza do Koalicji Europejskiej. Klub Katarzyny Lubnauer odłożył na bok konflikt z posłami, którzy opuścili partię i stawia na współpracę, bo twierdzi że tylko szeroka koalicja może wygrać z PiS-em. Teraz czas na decyzję PSL. Barbara Sobska.

Kontrowersyjna nominacja

Założyciel "Ordo Iuris" z nominacją do Sądu Najwyższego. Powołał go prezydent Andrzej Duda. Nominacja Aleksandra Stępkowskiego już wcześniej wzbudzała kontrowersje, gdy wyszło na jaw, że ma podwójne obywatelstwo, co było niezgodne z ustawą o Sądzie Najwyższym. O nowo powołanym sędzim i zastrzeżeniach opozycji Dawid Rydzek.

Najszybsze dziecko świata?

Światowe media spekulują, że siedmioletni Rudolph Ingram to nowy Usain Bolt. Chłopiec z Florydy został okrzyknięty najszybszym dzieckiem świata. Zachwyca się nim nawet gwiazdor NBA, LeBron James.

Drony na wojnie ze smogiem

Specjalny dron wkracza do walki ze smogiem - na razie jest w fazie testowej, ale już cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest inny niż te, o których do tej pory słyszeliśmy. Pokazuje nie tylko gdzie tworzy się smog, ale też gdzie przemieszcza się trujące, zanieczyszczone powietrze.

Pytania o terapię konwersyjną

Nowoczesna składa projekt ustawy o zakazie stosowania terapii konwersyjnych. Niektóre kraje Europy nad podobnymi ustawami już w swoich krajach pracują. Malta zakaz takiej terapii już wprowadziła.

Koniec kłótni Polaków z Duńczykami o Bałtyk

Polska i Dania kończą walkę o kawałek morza. Przez długi czas oba kraje nie potrafiły porozumieć się, która strefa należy do kogo. W końcu decyzje zapadły. Opozycja pyta, czy słusznie, skoro oddaliśmy Duńczykom aż 80 procent spornego terytorium.

Ziobro obroniony

Zbigniew Ziobro obroniony - wniosek o wotum nieufności wobec ministra przepadł. Wynik głosowania był do przewidzenia, ale nie o wynik chodziło opozycji. Chciała przypomnieć dokonania ministra i tego, czego nie zrobił - dlatego debata momentami była burzliwa.