Polska i Świat

Polska i Świat

Najpierw były listy, pytania i niezbyt wyczerpujące odpowiedzi, teraz doszło do spotkania - z inicjatywy prezydenta. Andrzej Duda spotkał się z Antonim Macierewiczem, a po spotkaniu z rozmowy był zadowolony. Pytanie, czy ze współpracy na linii prezydent - szef MON-u będzie też zadowolony prezes PiS. Jarosław Kaczyński podkreśla dziś, że prezydent jako zwierzchnik Sił Zbrojnych musi być informowany o podjętych decyzjach, a ekstrawagancja Antoniego Macierewicza powinna być ograniczona.

Po szczęśliwym zakończeniu historii pani Ludmiły - która uciekła z dziećmi z ogarniętego wojną Mariupola, przyjechała do Polski, a teraz miałaby ją opuścić -  sprawdzamy, ilu uchodźców z Ukrainy przyjęła Polska. Premier Beata Szydło mówiła nawet o milionie i choć nie sprecyzowała swojej wypowiedzi, to i tak statystyki mówią co innego.

Włochy rozważają wprowadzenie nowego rodzaju zwolnienia z pracy - urlop menstruacyjny. Wolne obejmowałoby trzy dni w miesiącu i mogłyby je wziąć te panie, które nie radzą sobie z bólami miesiączkowymi.

Kolejna kolizja służbowej limuzyny i powracające pytania o zasadność jazdy na tzw. "bombach". Po stłuczce auta Bartosza Kownackiego pytamy, czy urzędnik w randze wiceministra może pędzić przez Warszawę na sygnałach oraz jakie uprawnienia powinien mieć jego kierowca.

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE zaleca odstąpienie od zmian w sądownictwie forsowanych przez PiS. OBWE ostrzega przed działaniami, które uzależniają sędziów od polityków i mogą zaburzyć trójpodział władzy. Zbigniew Ziobro opinię podważa w takim samym tonie, jak wcześniej stanowiska Komisji Weneckiej, Komisji Europejskiej, czy innych międzynarodowych organizacji.

Maja, Karolina, Julia, Natalia i Oliwka. Słynne pięcioraczki przyszły na świat dziewięć lat temu. Walczyły o życie w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, gdzie dziś pojawiły się jako goście. Właśnie skończył się tam remont, a Jurek Owsiak przekazywał kolejny sprzęt, który ratuje życie i daje szczęście do piątej i wyższej potęgi.

Wątpliwości w sprawie wyboru nowego prezesa Energi. Na czele strategicznej dla polskiego sektora energetycznego spółki stanął Daniel Obajtek – członek Prawa i Sprawiedliwości, któremu prokuratura postawiła zarzut dopuszczenia się oszustwa. Chodzi o 700 tysięcy złotych. W trzeciej części cyklu "Betonowy Sufit" Sebastiana Wasilewskiego przedstawiamy historię człowieka, który, dzięki kontaktom w partii, pnie się coraz wyżej. Mimo zarzutów ciążących na nim od lat.

Uczennice gimnazjum w Jastrzębiu-Zdroju nie straciły zimnej krwi i pomogły chorej na padaczkę. Zobaczyły na przystanku leżąca dziewczynę i ruszyły z pomocą - w przeciwieństwie do innych, starszych od nich osób stojących obok. Historia o wiedzy i odwadze, które przydają się w krytycznych sytuacjach.

Nie zgadzają się ze zmianami w edukacji, które forsuje PiS, dlatego znowu zamierzają strajkować. Mowa o nauczycielach, którzy proszą rodziców o wyrozumiałość i nieposyłanie dzieci szkół. Związek Nauczycielstwa Polskiego twierdzi, że udział w strajku miała potwierdzić prawie połowa placówek.

Zagrożona ciąża to już jest wystarczający stres i powód do obaw. Czy teraz kobiety spodziewające się dzieci mają martwić się jeszcze bardziej? W raporcie rządowej agencji pojawiają się alarmujące cięcia wycen świadczeń medycznych związanych z porodem. Co znalazło się w dokumencie?

Nauczyciele nie zgadzają się na reformę edukacji. W piątek nie będą prowadzić lekcji. Jakie są ich postulaty? I czy w piątek będzie miał się kto zająć uczniami?

Rząd nie poprał ich ustawy, więc zwolennicy całkowitego zakazu aborcji biorą sprawy w swoje ręce i ruszają w Polskę. Hasła, miasta i akcje są różne - od konkursów plastycznych dla dzieci po plakaty na oddziałach położniczych i ginekologicznych. Na drodze antyaborcyjnej ofensywy staje jednak partia Razem i organizuje swoją akcję – "Szantaż z dala od szpitala!".

Krystyna Pawłowicz napisała list do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i zarzuciła mu chorobę alkoholową. To jej prywatna inicjatywa, ale posłowie PiS od listu wcale się nie odcinają. Opozycja chwyta się za głowę.

Wizja Jarosława Kaczyńskiego o europejskiej armii upada, a obala ją sam minister obrony narodowej. Chodzi o Eurokorpus - wielonarodową jednostkę szybkiego reagowania. Polacy mogliby odgrywać tam znaczącą rolę, ale Antoni Macierewicz miał inną wizję i ograniczył nasz udział. Opozycja i część generałów nie kryje oburzenia, bo to podważanie wojskowych sojuszy w Europie i polskiego bezpieczeństwa.

BMW, którym jechał wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, tak pędziło na sygnale, że przejechało na czerwonym świetle i uderzyło w volvo. Nikomu nic się nie stało, ale pozostaje pytanie o kulturę jazdy i o to, czy na sygnale można więcej.

Pani Ludmiła w ciągu miesiąca razem z dziećmi miała opuścić Polskę i wrócić na Ukrainę, z której uciekła przed wojną. Bo odmówiono jej przyznania statusu uchodźcy. Po naszej interwencji urzędnicy zmienili zdanie. Kobieta zostaje w Polsce, a jej dzieci nie będą musiały odgrzebywać złych wspomnień o wojnie.

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki w ogniu pytań. Jak widzi polską armię, skoro stwierdził, że śmigłowce dla polskich sił zbrojnych mają "dziesięciorzędne znaczenie”? Ze swoich słów próbuje się tłumaczyć, ale generałów i żołnierzy ciężko już przekonać, bo fakty są takie: MON wbrew zapewnieniom nadal nie kupił śmigłowców i nie wiadomo kiedy to się stanie. Arleta Zalewska.

Młodzi nie garną się do pracy w policji - jest za dużo niebezpieczeństw, a za małe pensje. Ta tendencja może się utrzymać, bo i przywilejów coraz mniej. O karierze w mundurze Łukasz Wieczorek.

Próbowali już wszystkiego, walczyli na własną rękę. W kraju wyczerpali już wszystkie możliwości. Teraz o pomoc proszą Europejski Trybunał Praw Człowieka. Do Strasburga właśnie trafiły cztery skargi par homoseksualnych z Polski, które chcą zalegalizować swój związek. Za chwilę dołączy do nich kolejna. Paulina Chacińska.

Nie mógł opanować grupy, więc uderzył ucznia. Ta historia o tyle bulwersuje, że zrobił to ksiądz podczas rekolekcji i nadal je prowadzi. Duchowny do ciosu się przyznaje i tłumaczy swoje zachowanie. Tyle, że w tym przypadku przeprosiny mogą nie wystarczyć. Maria Mikołajewska.