Polska i Świat

Polska i Świat

Pytania o zabezpieczenie imprezy w Gdańsku

Wiele pytań dotyczy zabezpieczenia niedzielnej imprezy. Jak ustaliła reporterka TVN24, ochrona finału WOŚP w Gdańsku miała kosztować 13 tysięcy złotych brutto. To oznaczałoby, że pracownicy ochrony pracowali za minimalną stawkę. Czy tyle wystarczy, by zabezpieczyć imprezę dla kilku tysięcy osób? Eksperci mówią o powszechnej praktyce - nie ochrony, a iluzji ochrony.

Co wiemy o napastniku Stefanie W.?

Co wiemy o Stefanie W., który w grudniu 2018 roku wyszedł z więzienia? Jak przebiegała jego resocjalizacja, czy sprawiał w więzieniu problemy, jak był nadzorowany i diagnozowany? Informacje na temat mężczyzny, który śmiertelnie pchnął nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, ustalał Maciej Warsiński.

Trzymiesięczny areszt dla sprawcy ataku na prezydenta Gdańska

Mówił dużo, ale nie o tym, co stało się wczoraj. Opowiadał o wydarzeniach, które odnosiły się do historii jego życia - relacjonował obrońca nożownika, który zaatakował prezydenta Gdańska. Śledczy przesłuchali Stefana W., 27-letniego mężczyznę, który śmiertelnie ranił nożem Pawła Adamowicza. Mężczyzna nie przyznał się do zabójstwa. Grozi mu dożywocie, dziś został aresztowany na trzy miesiące.

Rekord WOŚP w cieniu tragedii

To były skrajnie trudne godziny dla wszystkich. Nie sposób jest przejść od wielkiej euforii i radości, którą niósł kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do głębokiego smutku spowodowanego śmiercią prezydenta Gdańska. I choć dziś nie umiemy cieszyć się z kolejnego sukcesu nas wszystkich, z kolejnego rekordu Orkiestry, bo na jej koncie są ponad 92 miliony złotych, to długa jej historia i idea przetrwa te trudne dni. I będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej.

Zabezpieczenie imprezy. Nie ma wielu odpowiedzi

Po tragedii w Gdańsku padają pytania o zabezpieczenie imprezy. Dlaczego uzbrojony napastnik pojawił się na scenie? Dlaczego, kilkadziesiąt sekund po ataku, nie było żadnej reakcji służb? Czy powinna być tam policja? Wielu odpowiedzi nie ma, dlatego prokuratura wszczęła odrębne śledztwo w sprawie prawidłowości organizacji i zabezpieczenia gdańskiego Finału WOŚP.

Prezydent: dzień pogrzebu Adamowicza dniem żałoby narodowej

Gdy jeszcze wszyscy liczyli na cud, modlili się lub trzymali kciuki w nadziei, że uda się uratować życie Pawła Adamowicza, prezydent zaproponował organizację w Gdańsku marszu przeciw przemocy i nienawiści. W tej sprawie zaprosił do siebie szefów wszystkich partii politycznych. Jednak po informacji o śmierci prezydenta Gdańska zrezygnował z tego pomysłu.

Gdańszczanie opłakują prezydenta Adamowicza

Wielokrotnie mówił, że Gdańsk jest jego miłością. Chyba odwzajemnioną, bo mieszkańcy przez 20 lat pozwalali mu sprawować urząd prezydenta. Wczoraj, mimo szoku, tłumnie ruszyli oddać krew potrzebną do ratowania Pawła Adamowicza. Dziś po informacji o jego śmierci zgromadzili się na starówce. I przyjmują kondolencje - nie tylko z Polski, ale i ze świata.

Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, miał 53 lata

To miał być wieczór radości. Wielkie święto w całej Polsce. Zbliżała się dwudziesta - moment wyjątkowo ważny dla wszystkich, którzy brali udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Tysiące ludzi zebrało się w najważniejszych punktach wielu miast i miasteczek, aby obserwować "Światełko do Nieba". Niewielu z tych zgromadzonych w Gdańsku zorientowało się, że patrzą na rozgrywający się na scenie dramat.

Galopem po wiedzę

Siedmioletnia dziewczynka mieszka w Kolumbii. Lubi czytać. By dostać się do biblioteki, podróżuje konno.

27. Finał WOŚP już w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Transmisje z tego wydarzenia będzie można oglądać od bladego świtu do północy na antenie TVN i TVN24 oraz w tvn24.pl.

Prezes ZNP: będzie strajk nauczycieli

Strajk nauczycieli to już kwestia czasu. Kolejne związki zawodowe wchodzą w spory zbiorowe. Jak zapowiada szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczyciele mogą nie przyjść do szkół w czasie najważniejszych egzaminów - m.in. matur. W wielu szkołach już dziś większość pedagogów poszła na L4, działają tylko świetlice.

Francja i Niemcy zacieśniają współpracę

Niemiecko-francuska odpowiedź na wzrost populizmu w Europie. Berlin i Paryż podpiszą największą dwustronną umowę o współpracy od lat 60. Współpraca wojska i służb bezpieczeństwa to tylko jeden z jej elementów. Ma powstać też wspólna sieć energetyczna na granicy.

Sędzia SN pozwał Sąd Najwyższy, aby móc orzekać

Sędziowie Sądu Najwyższego, których powołano po zmianach przeforsowanych przez PiS, nie są dopuszczani do orzekania, bo nie ma pewności czy zostali wybrani legalnie. Jeden z nich, Kamil Zaradkiewicz, protestuje i pozywa Sąd Najwyższy.

Tajemniczy sygnał spoza naszej galaktyki

Do Ziemi dotarł tajemniczy sygnał spoza naszej galaktyki. Falom radiowym zajęło to 1,5 miliarda lat świetlnych. Dla naukowców są wielką niewiadomą, dla fanów teorii spiskowych wiadomością od obcej cywilizacji. Jedno jest pewne mamy do rozwiązania kolejną kosmiczną zagadkę.

Spór o odstrzał dzików

Nie będzie strzelania do ciężarnych loch. Nigdy nie było takiego zalecenia - zapewnia Ministerstwo Środowiska. Zbiorowe polowania już w ten weekend. Ich celem jest wybicie 30 tysięcy dzików do końca sezonu łowieckiego, czyli do końca marca.

Pytania o zarobki w NBP

Prawo i Sprawiedliwość zmienia stanowisko w sprawie ujawnienia wynagrodzeń w Narodowym Banku Polski. Po tym, jak zamierzało poprzeć projekt opozycji, który zakładał pełną jawność, teraz słyszymy, że ujawnione zostaną tylko zarobki zarządu. A to oznacza, że kontrowersyjne wynagrodzenia współpracowniczek Adama Glapińskiego mogą pozostać tajemnicą.

Oś Rzym - Warszawa

Była kontrowersyjna wizyta, są mocne komentarze. Szef włoskich populistów po rozmowie z prezesem Prawa i Sprawiedliwości zapowiada przebudowę Unii Europejskiej. Marzy o sojuszu Rzymu z Warszawą, mówi o osi i budzi skojarzenia z demonami z przeszłości. O to, czy kogoś nad Wisłą przekona, pyta Jacek Tacik.

Niedziela z wielkim sercem

Najbliższa niedziela to niedziela bez handlu. Ale za to niedziela z sercem. Bo to już 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. By pomóc, można oczywiście wrzucić pieniądze do puszki. Ale można też inaczej i o tym "inaczej" - Łukasz Wieczorek.

Amazonia pod topór

Nowy prezydent Brazylii wprowadza nowe porządki w Puszczy Amazońskiej. Będzie można wycinać drzewa do woli i w interesie ministerstwa rolnictwa. Tych interesów jest dużo, puszczy za to coraz mniej, a to zła informacja dla całego świata.

Korepetycje ze zmian klimatu

Człowiek kontra klimat. Dla polskiego prezydenta to "kontra" niejasna i niepewna. Dla naukowców, taka niepewność jest nie do pomyślenia. Więc poproszeni przez Sebastiana Wasilewskiego o komentarz spieszą z korepetycjami. Dla tych wszystkich, którzy wątpią, że z klimatem dzieje się źle. I, że to nasza wina.