Polska i Świat

Polska i Świat

Wniosek o wykluczenie z postępowania prezesa TSUE

Przedstawiciel Zbigniewa Ziobry złożył wniosek o wykluczenie prezesa Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Zdaniem opozycji to przygotowanie gruntu na tłumaczenie niekorzystnego wyroku TSUE. Wnioskiem zaskoczony był nawet przedstawiciel polskiego rządu. Trybunał od wczoraj sprawdza, czy nowa polska Krajowa Rada Sądownictwa, w całości wskazana przez polityków, może być uznana w Europie za niezależną. Wyrok wydadzą najbardziej utytułowani i doświadczeni sędziowie w Europie.

Jak żyje się polskim nauczycielom?

Nauczyciele w Polsce to grupa zawodowa, która ma ogromny wpływ na nasze dzieci i przyszłość tego kraju. Wszyscy zgadzają się z tym, że pensje pedagogów są za niskie. Dlaczego mimo to od lat żadna władza tego nie zmieniła? Maciej Cnota na konkretnych przykładach pokazał, jak żyje się nauczycielom w Polsce.

Ofiara księdza pedofila o swojej tragedii. Księdzu grozi 12 lat więzienia

Po tym, co usłyszał z ust polskiego Episkopatu zdecydował, że o prawdę będzie walczył sam. 21-letni Dariusz Kołodziej jako trzynastolatek był molestowany przez księdza któremu ufał, któremu ufała jego matka. Ale zaufanie do Kościoła wykorzystali też duchowni z diecezji, którzy, prosząc o dyskrecję przed organami ścigania, mieli powoływać się na Biblię. Dariusza i jego mamę już po konferencji, w ich rodzinnej miejscowości odwiedziła Maria Mikołajewska.

Nowa nadzieja demokratów

Na razie ma tylko siedem procent poparcia, ale już pobił rekord. Jeszcze nigdy, żaden polityk na świecie nie zebrał tyle pieniędzy na kampanię. Wschodząca gwiazda demokratów "Beto" O'Rourke zebrał już sześć milionów dolarów, a dziennikarze pytają, czy ma szanse pokonać obecnego prezydenta Donalda Trumpa.

Przekop mierzei droższy niż zakładano?

Przekop Mierzei Wiślanej nie będzie kosztował tyle, ile mówił rząd Prawa i Sprawiedliwości, ale nawet pół miliarda więcej. Ministerstwo Gospodarki twierdziło, że wyda 800 milionów złotych. Teraz urząd morski wylicza, że koszty są znacznie większe i mogą sięgnąć 1,3 miliarda złotych.

Od 8 kwietnia możliwy strajk nauczycieli

Nauczyciele, którzy szykują się na strajk, są zdesperowani. Pokazują, ile zarabiają i pytają, dlaczego rząd rozdaje pieniądze na dzieci, a nie chce zapłacić trochę więcej za wykonywaną przez nich pracę. Coraz więcej szkół decyduje w referendum, że przystąpi do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. W poniedziałek związkowcy mają spotkać się z minister Zalewską.

Pojedynki do europarlamentu

Róża Thun kontra Beata Szydło, Jerzy Buzek kontra Jadwiga Wiśniewska i Marek Belka kontra Witold Waszczykowski - to tylko niektóre z najciekawszych pojedynków Koalicji Europejskiej z Prawem i Sprawiedliwością.

Prokuratura według PiS

Partia rządząca forsowała daleko idące zmiany pod pretekstem przyspieszenia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, okazuje się jednak, że prokuratura po zmianach wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość prowadzi dłużej niektóre śledztwa. Materiał magazynu "Polski i Świata".

TSUE o sprawie polskiej KRS

Czy nowa Krajowa Rada Sądownictwa, której członkowie zostali powołani przez polityków, może stać na straży niezawisłości sądów i sędziów? Na takie pytanie szukał dziś odpowiedzi Unijny Trybunał Sprawiedliwości. We wtorek w Luksemburgu odbyło się wysłuchanie stron. Wstępna opinia zostanie wydana 23 maja.

Spór o sędziów pokoju

Życiowe doświadczenie ma być remedium na przewlekłe procesy sądowe. Będzie to najważniejszy wymóg dla sędziów pokoju, którzy - aby odciążyć profesjonalistów - mają zająć się najbardziej błahymi sprawami. Rusza drugi etap reformy sądownictwa. Pierwszy skończył się polityczną awanturą.

Polityczna walka o głosy

Prawo i Sprawiedliwość coraz głośniej krzyczy o ataku na rodzinę ze strony środowisk LGBT. Opozycja przekonana jest, że wszystko po to, aby w tęczowej kanonadzie nie było słychać głosów niezadowolonych nauczycieli, rolników, a także pytań o minister finansów, która miała krytycznie odnosić się do nowej piątki rządowych obietnic.

Polacy piją coraz więcej

Na świecie spada spożycie alkoholu. Mniej piją Niemcy, Włosi, Francuzi, a także Rosjanie. Inaczej jest jednak w Polsce. Rocznie statystyczny Polak wypija 11 litrów czystego spirytusu na głowę. Spowodowane jest to niską ceną alkoholu, który dostępny jest niemal wszędzie i niemal zawsze.

Kierowca ministra przekroczył prędkość o dwa razy. Dostał pouczenie

Kierowca miał za ciężką nogę, jednak policja potraktowała go ulgowo. Kierowca ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego został zatrzymany przez policję za przekroczenie prędkości o 48 kilometrów na godzinę. Nie został ukarany mandatem, a jedynie pouczeniem.

Rosja świętuje, Tatarzy wyjeżdżają. Pięć lat od aneksji Krymu

Wielka feta na pięciolecie aneksji Krymu. Władze Rosji mówią o "Krymskiej Wiośnie" i zjednoczeniu, Ukraina o bezprawnej okupacji. Władimir Putin sukcesywnie zmienia półwysep w rosyjską bazę wojskową. Jego rdzenni mieszkańcy żyją w ubóstwie i coraz częściej opuszczają swoją ziemię, ponieważ opuścili ich już wszyscy sprzymierzeńcy.

Zdrada i złamane serce przed sądem

Złamanie serca to nie złamanie prawa - uznał Sąd Najwyższy i zmienił wyrok w sprawie niewiernej żony i jej kochanka. Wcześniej sędziowie zdecydowali, że zdradzanemu mężowi oboje powinni wypłacić odszkodowanie.

Powrót Wielkiego Brata

Powrót znanego reality show już niebawem. Losy uczestników zamkniętych w jednym domu będzie można śledzić już od niedzieli w TVN7. Będą zdani tylko na siebie, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, mediów społecznościowych, Internetu. Pierwszy "Big Brother" zrewolucjonizował telewizję, jego uczestnicy stali się gwiazdami, pytanie jak będzie teraz.

Artystka, której sztuka wywołuje kontrowersje

Marina Abramović przyjechała do Torunia, a za nią tysiące ludzi, którzy chcieli spotkać ją i jej prace. Nie zabrakło też tych, którzy przed budynkiem ustawili się nie po to, aby podziwiać, zwiedzać wystawę, ale modlić się przeciwko poddaniu Polski kultowi szatana. Od wystawy odciął się też minister kultury. O współczesnej sztuce, przekraczaniu granic, stawianiu celu - Maria Mikołajewska.

Sztuczna kość z Lublina

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego dają szanse pacjentom na normalne życie - sztuczną kość wszczepiono już siedmiu pacjentom. Materiał nie został odrzucony, a to nadzieja dla lekarzy, że ich wynalazek na stałe przyjmie się w medycynie. Patryk Rabiega.

"Na rynku pracy pielęgniarek nie ma"

Wyśrubowane normy Ministerstwa Zdrowia kontra szpitalna rzeczywistość. Nowe normy miały zwiększyć pielęgniarskie etaty na każde szpitalne łóżko. Problem w tym, że pielęgniarek w Polsce brakuje, dlatego niektóre szpitale nie mogąc spełnić wytycznych zmniejszyły liczbę łóżek. O tym Maciej Cnota.

Ofiary księży rozczarowane po konferencji Episkopatu

Rozczarowanie ofiar księży po konferencji w sprawie pedofili w polskim kościele. Liczyli na więcej niż dane statystyczne. Ale hierarchowie jasno powiedzieli, że diecezje i księża pedofile zostaną anonimowi. Jasno też podkreślali atak na kościół. A takie słowa na pewno przełomu nie zrobią.