Polska i Świat

Polska i Świat

Polacy piją coraz więcej

Na świecie spada spożycie alkoholu. Mniej piją Niemcy, Włosi, Francuzi, a także Rosjanie. Inaczej jest jednak w Polsce. Rocznie statystyczny Polak wypija 11 litrów czystego spirytusu na głowę. Spowodowane jest to niską ceną alkoholu, który dostępny jest niemal wszędzie i niemal zawsze.

Kierowca ministra przekroczył prędkość o dwa razy. Dostał pouczenie

Kierowca miał za ciężką nogę, jednak policja potraktowała go ulgowo. Kierowca ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego został zatrzymany przez policję za przekroczenie prędkości o 48 kilometrów na godzinę. Nie został ukarany mandatem, a jedynie pouczeniem.

Rosja świętuje, Tatarzy wyjeżdżają. Pięć lat od aneksji Krymu

Wielka feta na pięciolecie aneksji Krymu. Władze Rosji mówią o "Krymskiej Wiośnie" i zjednoczeniu, Ukraina o bezprawnej okupacji. Władimir Putin sukcesywnie zmienia półwysep w rosyjską bazę wojskową. Jego rdzenni mieszkańcy żyją w ubóstwie i coraz częściej opuszczają swoją ziemię, ponieważ opuścili ich już wszyscy sprzymierzeńcy.

Zdrada i złamane serce przed sądem

Złamanie serca to nie złamanie prawa - uznał Sąd Najwyższy i zmienił wyrok w sprawie niewiernej żony i jej kochanka. Wcześniej sędziowie zdecydowali, że zdradzanemu mężowi oboje powinni wypłacić odszkodowanie.

Powrót Wielkiego Brata

Powrót znanego reality show już niebawem. Losy uczestników zamkniętych w jednym domu będzie można śledzić już od niedzieli w TVN7. Będą zdani tylko na siebie, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, mediów społecznościowych, Internetu. Pierwszy "Big Brother" zrewolucjonizował telewizję, jego uczestnicy stali się gwiazdami, pytanie jak będzie teraz.

Artystka, której sztuka wywołuje kontrowersje

Marina Abramović przyjechała do Torunia, a za nią tysiące ludzi, którzy chcieli spotkać ją i jej prace. Nie zabrakło też tych, którzy przed budynkiem ustawili się nie po to, aby podziwiać, zwiedzać wystawę, ale modlić się przeciwko poddaniu Polski kultowi szatana. Od wystawy odciął się też minister kultury. O współczesnej sztuce, przekraczaniu granic, stawianiu celu - Maria Mikołajewska.

Sztuczna kość z Lublina

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego dają szanse pacjentom na normalne życie - sztuczną kość wszczepiono już siedmiu pacjentom. Materiał nie został odrzucony, a to nadzieja dla lekarzy, że ich wynalazek na stałe przyjmie się w medycynie. Patryk Rabiega.

"Na rynku pracy pielęgniarek nie ma"

Wyśrubowane normy Ministerstwa Zdrowia kontra szpitalna rzeczywistość. Nowe normy miały zwiększyć pielęgniarskie etaty na każde szpitalne łóżko. Problem w tym, że pielęgniarek w Polsce brakuje, dlatego niektóre szpitale nie mogąc spełnić wytycznych zmniejszyły liczbę łóżek. O tym Maciej Cnota.

Ofiary księży rozczarowane po konferencji Episkopatu

Rozczarowanie ofiar księży po konferencji w sprawie pedofili w polskim kościele. Liczyli na więcej niż dane statystyczne. Ale hierarchowie jasno powiedzieli, że diecezje i księża pedofile zostaną anonimowi. Jasno też podkreślali atak na kościół. A takie słowa na pewno przełomu nie zrobią.

Młodzi w obronie klimatu

Młodzi na ulicy w obronie klimatu. Strajk przejdzie przez wiele państw - organizowany będzie też w Polsce. Protestujący są zmobilizowani, świadomi zagrożeń i tego jaką planetę dostaną w spadku po obecnie rządzących.

TK odracza wyrok w sprawie KRS. "Nieprawidłowe zawiadomienie uczestnika"

Trybunał Konstytucyjny kolejny raz odracza wydanie decyzji w sprawie legalności trybu powołania obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Wyrok odroczono do 25 marca. Powodem przesunięcia daty mają być błędy formalne. Opozycja zamiast na wyrok Trybunału, czeka na opinię unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Wielki powrót Wielkiego Brata

Wielki powrót "Big Brothera". Losy uczestników zamkniętych w jednym domu będzie można śledzić od niedzieli w TVN7. Będą zdani tylko na siebie, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, mediów społecznościowych i internetu. Pierwszy "Big Brother" zrewolucjonizował telewizję, a jego uczestnicy stali się gwiazdami.

(Nie)ograniczony spacer

Pies na spacerze musi być na smyczy - uchwalili radni z Miłakowa w województwie warmińsko-mazurskim. Po decyzji sądu administracyjnego przepis ten jednak już nie obowiązuje.

Zdrowa drzemka

Naukowcy przekonują o wyższości popołudniowej drzemki nad jej brakiem. Włosi i Hiszpanie już od dawna z tego korzystają - nie ukrywają, że kilkanaście minut spania daje im nową energię do działania.

20 lat Polski w NATO

Okrągła rocznica - 20 lat Polski w NATO. Prezydent mówi o tym co znaczy braterstwo i wsparcie a amerykanie podkreślają, jak przez lata Polska dawała przykład innym członkom i jak należy wypełniać swoje zobowiązania. O budowanie siły sojuszu północno-atlantyckiego w Polsce - Maciej Warsiński.