Polska i Świat

Polska i Świat

W centrum Katowic zawisły zdjęcia europosłów na szubienicach. Wszystko nagrały kamery monitoringu. Demonstranci nie zasłaniali twarzy, wypowiadali się w mediach. Wiadomo, kto wieszał. Oliwy do ognia dodaje radny PiS, który nie potępia tego zachowania, a wręcz zachęca do powieszenia całej PO.

Zaczęło się awanturą na komisji sprawiedliwości, do której skierowano prezydenckie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Komisji ważnej, bo właśnie tam posłowie po raz pierwszy dowiedzieli się o uzgodnieniach prezydenta z prezesem PiS. Opozycja miała wiele uwag do poprawek, ale nie miała prawa ich zgłosić - zgłosi za to zawiadomienie do prokuratury. Poprawki Prawa i Sprawiedliwości znalazły się w ustawie, a ta została przyjęta. Jak bardzo polityka wkroczy do sądów?

Wielka Brytania wyciąga rękę do bezdomnych i stawia pierwsze automaty z jedzeniem. Wystarczy mieć kartę, by nie być głodnym. W Polsce mamy lodówki z jedzeniem i wiele ciekawych, czasami spontanicznych akcji, by pomóc tym, którzy tej pomocy szczególnie teraz - jesienią i zimą – potrzebują.

Harvestery wyjechały, ale ciężki sprzęt nadal pozostał - wskazują ekolodzy i pytają, po co, skoro wycinka w Puszczy Białowieskiej jest zabroniona? Minister słowa "wycinka" unika jak ognia - zamienia je na "ścinkę", ale ekolodzy się nie poddają się i pytają wprost: co z wywozem drewna?

Nakaz wiązania włosów, niezbyt krótkie spódniczki, paznokcie w niejaskrawych kolorach, delikatny makijaż. To pomysły na nowe zasady w podstawówkach. Po wchłonięciu gimnazjów, do 30 listopada nauczyciele szkół podstawowych muszą wymyślić nowe statuty dla powiększonych placówek. Wiele punktów regulaminów wzbudza kontrowersje, bo jak namówić nastolatki do wiązania włosów, czy do zmycia makijażu.

Sfora psów rozszarpuje jelenia, a obserwujący to wszystko myśliwy nie reaguje. Takie sceny miały się rozegrać w Złotnikach koło Poznania. Zwierzę uciekało przed polującymi w lesie myśliwymi. Patryk Rabiega pyta, jak na takie okrucieństwo jest przygotowane polskie prawo.

Zastraszanie, seks z podopiecznymi, a nawet gwałt - takie zachowania ma ujawniać kontrola przeprowadzona w Polskim Związku Kolarskim. Były wiceprezes mówi o porażającej skali, a obecny prezes przyznaje, że mówiło się o tym od dziesięciu lat. Ministerstwo wzywa zarząd związku do natychmiastowej dymisji.

Katarzyna Lubnauer ma pomysł na Ryszarda Petru. Odsunięty od władzy twórca Nowoczesnej miałby teraz pokierować "Radą Mędrców" swojej partii. Propozycja nowej szefowej podcina lawinę komentarzy, a Michał Chlebowski pyta działaczy Nowoczesnej, jak mocno zaskoczyła ich zmiana lidera.

Trzech prezesów sądów z Krakowa traci stanowiska. CBA zatrzymuje byłych i obecnych dyrektorów sądów z Małopolski i Dolnego Śląska. Ministerstwo Sprawiedliwości mówi o szeroko zakrojonym śledztwie, a opozycja pyta, czy wymiana władz krakowskich sądów może mieć związek z tocząca się od lat sprawą śmierci ojca ministra Ziobry.

Kolejny zastrzyk gotówki dla ojca Rydzyka. Tym razem jego szkoła i fundacja mają przeciwdziałać przestępczości i to za bardzo dużą kwotę. Decyzję podjął minister sprawiedliwości. Jakie jest uzasadnienie i dlaczego na takie samo wsparcie nie mogło liczyć Centrum Praw Kobiet, czy fundacja Dajemy Dzieciom Siłę?

30 lat Społecznego Towarzystwa Oświatowego - szkoła wygląda inaczej niż ta, do której przywykliśmy. Nie ma dzwonków, są tablety - jednym słowem prawdziwy XXI wiek.

Kolejne polityczne emocje - tym razem związane ze zmianami w kodeksie wyborczym, którymi zajmie się komisja nadzwyczajna - tak postanowił Sejm. Opozycja boi się upolitycznienia nowych komisarzy, PKW dodaje do tego jeszcze chaos, a wszystko dzieje się na rok przed wyborami samorządowymi, które pod względem organizacyjnym i tak do łatwych nie należą.

Platforma składa wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Wniosek jest bez szans, ale to sygnał, że opozycja chce wymiany wszystkich ministrów. Rekonstrukcję rządu zapowiadał PiS, ale na zapowiedziach na razie się skończyło. Dalej nie znamy daty i nazwisk, są za to coraz większe polityczne emocje - dotyczące głównie sądowych ustaw.

Czy żołnierze będą polować na dziki? Jest pismo i lawina komentarzy. MON mówi o sondowaniu sytuacji, opozycja o kpinie. Jedno jest pewne, pismo poszło, żołnierze na walkę z dzikami dostaliby specjalne urlopy. Wszystko przez epidemię afrykańskiego pomoru świń.

Szefowie MSWiA bohaterami policyjnego kalendarza. Na zdjęciach Mariusz Błaszczak i Jarosław Zieliński. Policjanci komentują, że to dalszy ciąg "zjawiska konfetti" w polskiej policji. Opozycja idzie jeszcze dalej i mówi o podlizywaniu się władzy i obciachu.

Pojawia się pytanie, czy internet w Stanach Zjednoczonych będzie ocenzurowany? Jak na razie jest pomysł. Pytanie, komu na tym zależy.

Alarmujący raport NIK w sprawie wydatków na ochronę zdrowia. Zwiększono finansowanie, ale co z tego skoro kolejki się nie zmniejszyły, a wydłużyły, a Polska nadal jest w ogonie krajów europejskich pod względem finansowania służby zdrowia. Jak długo czeka się do specjalistów, gdzie jest najgorzej? Anna Wilczyńska.

W magazynie "Polska i Świat" wracamy do kłopotów Doroty Rabczewskiej. Piosenkarka ma już zarzuty, kuratora i zakaz opuszczania kraju. Ale ponieważ dowody obciążające są miażdżące to nie wykluczone, że zmieni się kwalifikacja czynu, a idzie za tym wyższa kara. Miłością Dody i jej byłego partnera żyła kiedyś cała Polska. Teraz żyje smutnym finałem związku z gangsterami w tle.

To, o czym mówiło się od dawna, ale w praktyce nie wychodziło, w końcu stało się faktem. Opozycja jednoczy swoje siły, zarzuca podziały i wystawia wspólnego kandydata do boju o fotel prezydenta Warszawy. PO i Nowoczesną będzie reprezentować Rafał Trzaskowski. Paweł Rabiej będzie walczyć o fotel wiceprezydenta.