Polska i Świat

Polska i Świat

Sędzia "dobrej zmiany" i wpis o Żydach

Rzecznik dyscyplinarny ani prezes sądu, któremu podlega sędzia Jarosław Dudzicz, nie zostali poinformowani o obraźliwym wpisie sędziego o Żydach. Prokuratura cztery lata temu ustaliła, że internetowy pseudonim należał do sędziego, powołanego później do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Polscy przedsiębiorcy a obietnice PiS

Małe firmy z zaniepokojeniem przyjmują obietnicę złożoną przez Prawo i Sprawiedliwość o podniesieniu płacy minimalnej do czterech tysięcy złotych i to już za cztery lata. Rządząca partia twierdzi, że to słuszny kierunek i tłumaczy, że Polska nie może być tanią siłą roboczą, ale przedsiębiorcy i ekonomiści obawiają się fali bankructw.

Pytania o komisję Macierewicza

W połowie marca przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zwrócili się do komisji obrony z wnioskiem w sprawie działalności i finansowania podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Opozycyjni politycy chcieli zwołania posiedzenia na temat katastrofy smoleńskiej, ale do dziś niczego się nie dowiedzieli.

Nocne sprawozdanie RPO w Sejmie

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w nocy ze środy na czwartek złożył w Sejmie doroczne sprawozdanie o swojej działalności. Niewielu posłów wytrwało na sali do tak późnej pory – ledwie garstka polityków opozycji i żaden z posłów z Prawa i Sprawiedliwości.

Stomatolodzy wracają do szkół

Reporterzy "Polski i Świata" TVN24 sprawdzili, czy dzieci w szkołach będą objęte opieką stomatologiczną. Ustawa właśnie zaczyna obowiązywać, ale jak na razie głównie na papierze. Dla wielu jest nieprecyzyjna, a stomatologów chętnych do pracy brakuje.

Protest Greenpeace w gdańskim porcie

Greenpeace zablokował rozładunek importowanego węgla w gdańskim porcie. Aktywiści sprzeciwiają się jego wykorzystywaniu w Polsce. Mimo tego, że w Unii Europejskiej też nie chcą energetyki opartej na węglu to rząd nie zamierza rezygnować z tego surowca.

Dyskusja w sprawie Ziobry

Na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka dyskutowano na temat wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Na większość pytań i zarzutów w sprawie afery hejterskiej odpowiadali zastępcy ministra.

Przerwane posiedzenie Sejmu. Kontynuacja po wyborach

Na wniosek Prawa i Sprawiedliwości Sejm tej kadencji będzie kontynuował obrady po wyborach. Bezprecedensową decyzję ogłosiła marszałek Elżbieta Witek. Opozycja nie kryła zdziwienia i pytała, co się za tym kryje i dlaczego decyzje mają podejmować nadal posłowie, którzy mogą w wyborach przegrać.

RPO niedopuszczony do głosu

Podczas obrad sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Adam Bodnar jak co roku przedstawił swoje sprawozdanie. Politycy opozycji zadali szereg pytań, ale przewodniczący Stanisław Piotrowicz nie dopuścił Rzecznika Praw Obywatelskich do głosu.

Tajemnicze spotkanie

Opozycja zapytała o tryb, w jakim prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński spotkał się z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Panowie rozmawiali o konsekwencjach związanych z obietnicami wyborczymi PiS. Burza rozpętała się po słowach Jarosława Kaczyńskiego w radiu - pytany o podniesienie płacy minimalnej do czterech tysięcy złotych w 2023 roku powołał się na rozmowę z Adamem Glapińskim, szefem NBP który stwierdził, że taki ruch nie wpłynie źle na gospodarkę.

W karetkach brakuje lekarzy

W karetkach brakuje lekarzy wyspecjalizowanych w ratownictwie medycznym. W Szczecinie Narodowy Fundusz Zdrowia ukarał za to jeden ze szpitali. Braki kadrowe w karetkach to jednak nie tylko kłopot szczeciński, a ogólnopolski.

Austriacki biznesmen idzie do sądu

Pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego nie zgodził się na ugodę w sprawie zwrotu 50 tysięcy złotych, które w kopercie za budowę wież spółki Srebrna miał otrzymać prezes PiS od austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera.

Minimalna płaca i maksymalne zaskoczenie

O planach prezesa Jarosława Kaczyńskiego, by płacę minimalną podwyższać, nic nie wiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Przedsiębiorcy też nie wiedzieli i już policzyli, ile do kampanijnej zapowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości będą musieli dopłacić.

"Życie warte jest rozmowy"

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia samobójstwa są drugą najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku 15-29 lat. Gdy w głowie pojawiają się myśli samobójcze, rozmowa jest kluczowa - przypomina o tym kampania społeczna – "Życie warte jest rozmowy".

Straż graniczna zatrzymała aktywistów

Aktywiści Greenpeace zablokowali wpłynięcie do portu statku z węglem z Mozambiku. W związku z tym zdarzeniem musiała interweniować straż graniczna. Przy okazji protestu w gdańskim porcie, dowiedzieliśmy się, skąd rząd importuje węgiel.

Pytania o sędziów zamieszanych w hejt

Sędziowie-urzędnicy, którzy mieli być zamieszani w hejt wobec innych sędziów wrócą do orzekania? Formalnie żaden z nich nie dostał takiego zakazu. Kolegium Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie apeluje, aby sprawę sędziów zbadał niezależny rzecznik w sądzie okręgowym.

Alarm w służbie zdrowia

Prawie co trzeci aktywny zawodowo lekarz w Polsce ma ponad sześćdziesiąt lat - ostrzega Naczelna Izba Lekarska. Młodzi medycy coraz rzadziej chcą pracować w szpitalach - wolą prywatne placówki albo wyjazd za granicę.

Problemy służby zdrowia i obietnice polityków

W państwowej służbie zdrowia brakuje lekarzy. Młodzi medycy wybierają lepiej płatną prace - lub wyjazd za granicę. Co na to rząd i politycy? Idą wybory, więc wracają polityczne lekarstwa na wszystkie bolączki.

Kto zapłaci za wyborcze obietnice?

Szybki wzrost minimalnej pensji w ciągu czterech lat do czterech tysięcy złotych brutto to jedna z najnowszych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Brzmi atrakcyjnie, ale nie dla wszystkich. Każdy, kto choć trochę interesuje się finansami, wie, kto będzie musiał za to zapłacić - bo wysokość pensji, ceny i koniunktura zależne są od wielu czynników, a nie od decyzji partii.