Polska i Świat

Polska i Świat

Odmówił składania zeznań, nie przyznaje się do winy, sprawę uznaje za polityczną. Generał Piotr Pytel zeznawał dziś w prokuraturze. Chodzi o sprawę sprzed siedmiu lat, o zawarcie umowy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską FSB, bez wiedzy premiera. Donald Tusk już w kwietniu zeznawał, dziś stoi murem za generałem. Opozycja też nie ma wątpliwości, że generał płaci za krytykowanie Antoniego Macierewicza.

Andrzej Duda w orędziu mówi o silnej armii. Dla niektórych może to być banał, ale w kontekście napięcia na linii prezydent-minister obrony to wyraźny sygnał, w którą stronę powinno iść wojsko. Antoni Macierewicz wyciąga rękę w kierunku prezydenta i proponuje zmiany w systemie dowodzenia. A wszystko dzieje się wtedy, kiedy na Nowogrodzkiej mówią o rekonstrukcji.

Czy Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło? Temat rekonstrukcji z wyraźną zmianą odżył na nowo, kiedy na stole pojawiła się propozycja wymiany premiera. To, że taka propozycja padła, oficjalnie potwierdza rzeczniczka PiS.

Podczas gdy szef PiS daje zielone światło dla zakazu hodowania zwierząt na futra, minister środowiska jest zdecydowanie innego zdania. Według niego futra zwierząt są "dobrym produktem". Czy to oznacza wojnę na linii Szyszko-Kaczyński?

Najpierw został zatrzymany przez ukraińską policję, potem uwolnili go jego zwolennicy. Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji, chce uwolnić Ukrainę spod rządów Petra Poroszenki i wzywa ludzi na Majdan. Do rewolucji.

Na ten moment członkowie komisji weryfikacyjnej czekali od dawna. Na posiedzeniu komisji stawił się mąż prezydent Warszawy, Andrzej Waltz. Hanna Gronkiewicz-Waltz nadal konsekwentnie odmawia przyjścia. Chodzi o kamienicę przy ulicy Noakowskiego 16, do której Andrzej Waltz nabył część praw po śmierci swojego wuja. A wraz z nią - jak się teraz okazuje - szereg kłopotów.

W Sejmie dzieją się bardzo ważne rzeczy, których nie tracimy z pola widzenia - bo zmiany, punkt po punkcie przegłosowywane przez Prawo i Sprawiedliwość - dotyczą istotnych spraw: ordynacji wyborczej i Sądu Najwyższego. Spraw, które powoli są na ukończeniu.

Niemieccy piloci odmawiają lotów z deportowanymi imigrantami. Informacje ujawniają sami Niemcy, i podają, że z powodu sprzeciwu pilotów wstrzymano już 222 loty z Afgańczykami. Sprawa budzi kontrowersje, podobnie jak program dobrowolnych powrotów, które niemiecki rząd chce finansować.

Są pierwsze zarzuty dla jednego z bandytów, którzy próbowali okraść bankomat pod Wrocławiem. Podczas akcji policji zginął jeden z funkcjonariuszy, trzech innych zostało rannych. Jeden z bandytów, który został złapany na gorącym uczynku, zaczął strzelać z kałasznikowa.

Wspierają ją koledzy z okręgu. Zebranie sędziów wyraziło sprzeciw wobec działań ministra sprawiedliwości. Odwołana ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie Beata Morawiec zamierza walczyć o swoje dobre imię przed sadem. A Maciej Warsiński pyta, dlaczego w oficjalnym odwołaniu nie ma powodów dymisji.

Głodówka nie pomogła, więc lekarze rezydenci zapowiadają odejścia z pracy. Nie chcą już dyżurować po kilkanaście godzin na dobę. Niektóre placówki od stycznia będą musiały w związku z tym ograniczyć lub zupełnie wstrzymać przyjmowanie chorych.

Mija 25 lat od wysłania pierwszego SMS-a. Te ćwierć wieku - w pojedynczych słowach i zdaniach, wysyłanych na odległość - zmieniło nas bezpowrotnie.

Tatrzański Park Narodowy kontra PTTK. Rykoszetem dostają dzierżawcy schronisk. Skomplikowana sytuacja gruntów, na których stoją obiekty sprawia, że pojawiły się pytania o to, jak dalej mają działać niektóre z nich.

Rosja, Azja i Europa Wschodnia – jedyne miejsca na świecie, gdzie odnotowano znaczny wzrost nowych zakażeń wirusem HIV. Głównymi przyczynami jest strach. Strach przed badaniami lub na przykład przed ujawnieniem światu, że jest się homoseksualistą.

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się jako świadek przed komisją badającą reprywatyzację w Warszawie. W poniedziałek komisja zajmowała się kamienicą, którą kilka lat temu odzyskał jej mąż. Komentując jej nieobecność, politycy Platformy Obywatelskiej byli podzieleni. Działacze PiS tymczasem formułują podejrzenia i zarzuty.

Naukowcy z Polski i specjaliści z zagranicy debatują o losie kornika drukarza i Puszczy Białowieskiej. Współorganizatorem konferencji, która odbyła się w Warszawie, była Polska Akademia Nauk. Minister środowiska Jan Szyszko przyznaje, ze chce użyć argumentów naukowych w sporze z Komisją Europejską.

Orkiestra o tej porze oznacza jedno. To był i będzie wyjątkowy dzień dla górników, czyli Barbórka. Pracownicy kopalni od rana dziękowali swojej patronce - świętej Barbarze. Na Śląsku znowu było dużo wspomnień i życzenia na przyszłość.

W Sejmie trwa spór o proponowane przez PiS zmiany w kodeksie wyborczym. Kontrowersje budzi zapis o usunięciu głosowania korespondencyjnego. Taka możliwość istnieje od sześciu lat i korzysta z niej wiele osób, a dla wielu niepełnosprawnych to często jedyny sposób na oddanie głosu. Opozycja nie wierzy w to, co słyszy, swojego prawa bronią niepełnosprawni - a to w Polsce całkiem spora grupa ludzi.

Afera w Polskim Związku Kolarskim. Dymisja kolejnych członków zarządu, ale nie całego zarządu. Minister Sportu grozi kolejnymi konsekwencjami. Sprawa jest poważna. Padły zarzuty dotyczące oszustw finansowych i wielu nadużyć, w tym wykorzystywania seksualnego niepełnoletnich podopiecznych przez ważnego działacza.