Polska i Świat

Polska i Świat

"Nie składamy parasolek". Czarny Protest wraca na ulice polskich miast. Kobiety po raz kolejny wychodzą protestować i domagać się swoich praw. Niedługo z ulicy przeniosą się do parlamentu, bo pod obywatelskim projektem ustawy, która miałaby zezwolić na aborcję do 12. tygodnia ciąży, zebrano już ponad 100 tysięcy podpisów.

Już nie trzy, ale nawet kilkaset tysięcy złotych kary może dostać prezydent Warszawy za każde niestawianie się przed komisją reprywatyzacyjną. W ustawie o komisji planowana jest zmiana. PO doniesienia komentuje jednoznacznie - cel jest jeden - dopaść Hannę Gronkiewicz-Waltz. Patryk Jaki zarzut odpiera i mówi o równości wobec prawa.

Ta historia zaczęła się 20 lat temu i trwa do dziś. Była spełnieniem marzeń wizjonerów. Wierzyli, że mogą dać i rozrywkę, i informacje, a przede wszystkim emocje, jakich jeszcze w telewizji nie było. TVN kończy we wtorek 20 lat.

Minister zdrowia kontra lekarze rezydenci. Młodzi lekarze protestują, i to w całej Polsce. Biorą urlopy na żądanie, oddają krew i głodują. Chcą wyższych pensji. Konstanty Radziwiłł jeszcze kilka lat temu nie godził się na tak niskie płace, ale kiedy dostał ministerialna tekę, mówi już co innego.

W dniu inauguracji roku akademickiego zajrzeliśmy do najnowszego raportu o standardach życia żaków w Europie. Czytamy w nim, że studenci z Polski żyją prawie najskromniej spośród kolegów z całej Unii. Ile wydają i jak wiążą koniec z końcem?

Narastające napięcie na linii prezydent-MON. Szef BBN odpowiada na doniesienia "Gazety Polskiej Codziennie", że to już "wojna hybrydowa w rosyjskim stylu". Gazeta opisuje przeszłości ważnych pracowników Biura Bezpieczeństwa Narodowego, czyli ludzi prezydenta. Opozycja nie ma wątpliwości, że to działania na osłabienie Andrzeja Dudy, ale PiS w sporze trwającym kolejny miesiąc widzi tylko różnicę zdań.

Opozycja alarmuje, że prezydenckie i PiS-owskie propozycje dotyczące reformy sądownictwa mogą za chwilę zmienić bardzo wiele. Co stanie się z izbą rozpatrującą ważność wyborów?

Dwa tomiki wierszy, dwie powieści, reportaż i dwa zbiory esejów. Która z tych pozycji ma szansę na małego polskiego Nobla? Już w tę niedzielę poznamy tytuł książki, która została wyróżniona Nagrodą Literacką Nike.

Byłe seksniewolnice ruszyły do walki z tak zwanym Państwem Islamskim. Jazydki walczą o godność i wolność dla innych kobiet. Chętnych do oddziału nie brakuje, chcą rozprawić się z oprawcami za liczne gwałty, pobicia i poniżanie.

Solidarność domagała się zakazu, PiS chce ograniczenia. Chodzi o handel w niedziele. Rząd chce, by sklepy były zamknięte, nie w każdą, lecz tylko w co drugą niedzielę. Jest zatem spór, a w nim kilka stron - rządzący, kupujący, związkowcy i jedna podkomisja sejmowa, która podejmie gorący temat.

Chciał uczynić świat szczęśliwszym i bardziej seksownym. Teraz mówią, że swój raj na ziemi zamienił na niebo. Nie żyje twórca "Playboya". Hugh Hefner miał 91 lat, stał się symbolem rewolucji seksualnej.

Nie ma zgody na linii PiS-prezydent, ale coraz głośniej słychać głos Zofii Romaszewskiej. Doradczyni Andrzeja Dudy, od lat związana z PiS najpierw skłoniła prezydenta do weta, a teraz dyscyplinuje Zbigniewa Ziobro i powtarza, że to prezydent ratuje obóz "dobrej zmiany" przed nieszczęściem. Czy PiS wsłucha się w jej słowa, jak życzyłby sobie tego rzecznik prezydenta?

Z polityki do biznesu przeszła już kilka miesięcy temu, ale zapowiadała, że do czasu zmian w prawie nie będzie pobierać pensji. Chodzi o byłą szefową kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. "Fakt" donosi, że za czas, gdy pracowała bez wynagrodzenia, otrzymała właśnie wyrównanie. To, bagatela, 100 tysięcy złotych. Opozycja znów mówi o "misiewiczach" w spółkach. PiS, że pieniądze się należą.