Polska i Świat

Polska i Świat

Spotkanie Dudy z Trumpem w Nowym Jorku

Prezydentom Polski i USA, Andrzejowi Dudzie i Donaldowi Trumpowi, nie udało się spotkać w Polsce. Przywódcom udało się to w Nowym Jorku - znaleźli chwilę na rozmowę i poruszyli dwa kluczowe tematy: wzmocnienie obrony i zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków podróżujących do USA.

Nie ma dymisji szefa NIK

Po ujawnieniu informacji na temat kamienicy Mariana Banasia, szef NIK idzie na urlop. Opozycja zarzuca władzy, że kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest zbyt opieszała, bo dochodzenie w tej sprawie trwa już od jakiegoś czasu.

Kontrowersje wokół szefa NIK

Wokół sprawy kamienicy Mariana Banasia pojawia się coraz więcej pytań – o związki szefa NIK z gangsterami prowadzącymi agencję towarzyską, niskie dochody z wynajmu i reakcję premiera Mateusza Morawieckiego.

Protest fizjoterapeutów

Fizjoterapeuci i diagności rozpoczęli protest i nie przyszli do pracy, a pacjenci, którzy na zabieg czekali nawet kilka miesięcy, zostali odprawieni z kwitkiem. Protest objął prawie sto placówek.

Pogróżki wobec posłanki Lubnauer

Katarzyna Lubnauer otrzymała wulgarny anonim, w którym pojawiła się groźba, że powinna zostać zabita jak Paweł Adamowicz. Szefowa Nowoczesnej przekazała go natychmiast policji, a ta szybko ustaliła, że autorem wpisu był funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej.

Szef NIK był właścicielem kamienicy z pensjonatem z pokojami na godziny

Tuż po emisji reportażu "Superwizjera" TVN Marian Banaś stwierdził, że nie jest już właścicielem kamienicy, w której wynajmowano pokoje na godziny. Nie wiadomo, kiedy pozbył się nieruchomości, a także, co się stało z zabezpieczeniem wysokiego kredytu, który stanowiła, a którego prezes NIK do oświadczenia majątkowego nie wpisał.

Dostęp do hospicjów i opieki paliatywnej utrudniony

Dostęp do hospicjum i opieki paliatywnej jest utrudniony - taki wniosek płynie z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Najgorzej mają pacjenci z województwa mazowieckiego i lubelskiego. Ministerstwo Zdrowia mówi o podwojeniu środków finansowych na opiekę, co niektóre hospicja dziwi, bo ich kontrakty z NFZ zostały okrojone.

Zmiany w przepisach dotyczących odholowywania samochodów

Miasta nie mogą już "aresztować" odholowanych samochodów. W życie weszły nowe zasady. Kierowcy przed odebraniem auta nie muszą wcześniej płacić za odholowanie. Do tej pory ten, kto nie miał kilkuset złotych na koncie, był pozbawiany samochodu. Dla kierowców to ulga, dla miast niekoniecznie.

Co z polską energetyką? Wyborcze obietnice komitetów

W walce o lepszy klimat ważna jest polityka energetyczna państw. Polska energetyka nadal opiera się głównie na węglu. Rządzący rozumieją trend i oczekiwania, ale decyzje, jakie podejmują, wcale nie pokazują, że chcą to zmienić. Jaki plan na polską energetykę mają rządzący i inne ugrupowania?

Betonowy plan w Czarnym Wąwozie

Piękny lessowy wąwóz, jedna z przyrodniczych atrakcji Kazimierza Dolnego, do końca października ma zostać wyłożony betonowymi płytami. Taką decyzję podjęły władze miasta, w odpowiedzi na skargi, że po deszczu trudno tamtędy przejść i jeszcze trudniej przejechać.

Ochrona zdrowia po rządach Prawa i Sprawiedliwości

Cztery lata temu Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało wielkie zmiany. Lista propozycji była długa – między innymi likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, przejecie finansowania przez budżet czy wprowadzenie sieci szpitali. Michał Chlebowski sprawdził, jak pacjenci i lekarze odczuli rządy PiS.

Terminal lotniska w Radomiu rozebrany. Ma powstać większy

Niewielu podróżnych chciało latać z Radomia. Mimo to zapadła decyzja, aby wyburzyć nową halę przylotów i odlotów, i zbudować jeszcze większą. Łukasz Wieczorek odwiedził plan budowy i sprawdził, jak zmienia się port lotniczy i życie jego sąsiadów.

Partie nie rezygnują z gabinetów politycznych

Prawo nie precyzuje, czym mają się zajmować, ani kto ma w nich zasiadać - w gabinetach politycznych można było spotkać krewnych i znajomych polityków, którym mieli doradzać. Miały zniknąć - wyjątkowo zgodnie zapowiadały Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska, ale tylko do czasu, kiedy taka decyzja miała zapaść. Gdy sprawa trafiła pod głosowanie, obie partie opowiedziały się przeciw zmianom i system gabinetowy został.