Polska i Świat

Polska i Świat

Magdalena Sroka straciła stanowisko dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Minister Piotr Gliński odwołał ją, mówiąc, że nie ma już do szefowej zaufania przez pewien list wysłany przez Instytut. To jeszcze nie powód by kogoś odwoływać - protestują artyści i powołują się na ustawę.

Po tym wywiadzie nie ma już wątpliwości. Konflikt na linii Andrzej Duda - Zbigniew Ziobro istnieje i się zaostrza. Padają coraz ostrzejsze słowa, które trudno nazwać polityczną wymianą zdań. Materiał o - wedle określenia Jarosława Kaczyńskiego - narastającym "sporze 40 latków".

Zawodnicy uklękli podczas hymnu. Wiceprezydent USA opuścił stadion. Reakcja amerykańskich władz jest jednoznaczna, zawodnicy nie chcą odpuścić - od kilkunastu miesięcy walczą w ten symboliczny sposób o prawa czarnoskórych.

Minęła już ósma doba strajku głodowego lekarzy rezydentów. Są przemęczeni, wyczerpani, ale ci, którzy jeszcze mogą, nie poddają się. Walczą o swoją przyszłość, którą na razie widzą czarno.

Podzieleni posłowie - tym razem poszło o alkohol. Ugrupowanie Kukiz '15 chce zmiany regulaminu i całkowitego zakazu sprzedaży alkoholu na terenie Sejmu. To jedyne miejsce pracy, gdzie teoretycznie można pić - mówi poseł Kukiz'15 i wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Sprzymierzeńców w tej kwestii raczej nie znajdzie - pozostali politycy powołują się na wizyty dyplomatyczne, a takie delegacje trudno częstować herbatą.

Są osamotnieni, nikt nie staje po ich stronie. ONZ co prawda debatuje nad ich losem, ale oni potrzebują nie debaty, a natychmiastowej pomocy. Najbardziej prześladowana ludność świata - Rohindżowie - i ich okrutny los uwieczniony na zdjęciach.

PiS zgłosi poprawki do projektów prezydenta. Andrzej Duda chce zobaczyć je na piśmie, wtedy dopiero się do nich odniesie. Rozmowa prezydenta z prezesem Prawa i Sprawiedliwości w cztery oczy o sądownictwie trwała około dwóch godzin. Wiadomo już jednak, że będą kolejne.

Jego objawy mogą być bardzo niepozorne, tym bardziej nie należy ich jednak lekceważyć. Dziecięce porażenie mózgowe, im szybciej zdiagnozowane, tym większe są szanse na samodzielne życie dorosłego. Do tej samodzielności prowadzi jedna, długa droga - rehabilitacja.

Fizycznie czują się coraz słabsi, ale nie słabnie wsparcie, jakie otrzymują od innych młodych lekarzy. Grupa w szpitalu na Żwirki i Wigury w Warszawie od kilku dni prowadzi strajk głodowy. Za nimi rozmowy z ministrem. Mówią, że są rozczarowani i zdesperowani, by w służbie zdrowia coś się zmieniło. Niektórzy właśnie ze względu na swoje zdrowie głodówkę musieli przerwać.

Werdykt Naczelnego Sądu Administracyjnego Patryk Jaki ogłosił swoim zwycięstwem w sporze z prezydent Warszawy. Głos, że powinna stawić się przed komisją, słychać również w Platformie Obywatelskiej. Prezydent odmawia, a komisja nakłada na nią kolejne grzywny. Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi o zastraszaniu, szykanowaniu i pułapce, które miały na nią zastawić służby.

Na półkach pozostanie, ma za to zniknąć zza szyb. Nowy rok właścicieli sklepów z alkoholem już teraz może przyprawiać o ból głowy, bo od 1 stycznia alkohol, którym handlują, ma być niewidoczny dla przechodniów, a więc i dla potencjalnych klientów. Takie regulacje wprowadza Warszawa, zachęcona werdyktem sądu w sprawie krakowskiego sklepikarza.

Organizacje zajmujące się prawami kobiet pod lupą policji: chodzi dokładnie o dotacje z Ministerstwa Sprawiedliwości. Policjanci weszli do kilku biur, zabezpieczyli dokumenty i komputery. Słychać różne interpretacje: jedna mówi, że termin, czyli dzień po proteście kobiet, był niefortunny, inny, że nie był przypadkiem.

Pieszy przed pasami będzie miał pierwszeństwo przed samochodami. W poprzedniej kadencji pomysł Platformy Obywatelskiej przepadł w Senacie. Dziś Prawo i Sprawiedliwość wraca do projektu. Szef komisji infrastruktury zapowiada pracę nad przepisami, które dadzą pieszym priorytet.

Zakazu posiadania broni w Stanach Zjednoczonych nikt do końca nie potrafi sobie wyobrazić. Jednak po masakrze w Las Vegas znów rozpoczęła się debata nad dostępnością do broni palnej. Stan Nevada w tej kwestii jest bardzo liberalna - dla wielu za bardzo - można ją jak zwykły produkt spożywczy, nie pokazując żadnego dokumentu.

Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Chodzi o szkodliwość pracy domowej na zdrowie uczniów. Ministerstwo odpowiada. Pozostaje pytanie co ze sprawy wynika i czy skorzystają na tym uczniowie?

Posłowie PiS wyciągają rękę do ministra spraw zagranicznych i proponują mu pomoc w postaci Rady Służby Zagranicznej. Trudno to uznać za pomocną dłoń. Witold Waszczykowski nie wie, jak mówi, co to za cudo, ale rozmawiał już o tym z Jarosławem Kaczyńskim. Pozostaje pytanie czy panowie rozmawiali tylko na ten temat, ponieważ prezes PiS w ostatnim wywiadzie umniejszył jego działanie na rzecz prezydenta.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski prezydent Warszawy: nie ma sporu kompetencyjnego miedzy ratuszem a komisją wersyfikacyjną. Z decyzji sądu zadowolony jest przewodniczący komisji wiceminister sprawiedliwości Patryk Jak. Jeśli liczy na to, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zacznie zeznawać, to jest w błędzie. Prezydent Warszawy nawet o tym nie myśli.

Jeśli zwyciężymy z Armenią, a Dania z Czarnogórą zremisuje - Polska pojedzie na Mundial. Trzymamy kciuki za naszych, a FIFA trzyma kciuki za Rosję. Władimir Putin zapewnia, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, ale do zrobienia jest jeszcze wiele, a czasu coraz mniej. Karolina Bałuc.

Wsparła kobiety w Czarnym Proteście, bo doskonale wie, jak władza potrafi ograniczyć kobietom wolność. O prawa kobiet walczy od wielu lat. Nie poddała się nawet wtedy, kiedy otwarcie ją dyskryminowano. Shirin Ebadi, laureatka pokojowej nagrody Nobla jest w Polsce. Rozmawia z kobietami, przekazuje swoje cenne doświadczenia. Spotkała ją Anna Wilczyńska.