Polska i Świat

Polska i Świat

Ziobro zabrał głos w sprawie hejtu wobec sędziów

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro próbuje przekonywać, że afera hejterska, która wybuchła w ostatnim czasie to nie afera jego ministerstwa, a zdymisjonowany wiceminister to nie jego człowiek, a Platformy. Szef resortu sprawiedliwości pochwalił siebie za "modelową reakcję" i zganił środowisko sędziowskie.

Braki kadrowe w szpitalach

Braki kadrowe w szpitalach są odczuwalne, a ma być jeszcze gorzej, bo lekarze rezydenci czują się oszukani przez rząd. Zapowiadają, że masowo ograniczą swój czas pracy. Jeśli tak się stanie, w grudniu kolejki do lekarzy wydłużą się jeszcze bardziej.

Nowy rok szkolny po reformie

Opozycja broni samorządów i nie zostawia suchej nitki na Annie Zalewskiej z Prawa i Sprawiedliwości. Partie zapewniają, że mają plan naprawczy polskich szkół po reformie byłej minister.

Wyjątkowe miejsce dla zwierząt

Judytowo to azyl - pierwszy taki - dla skrzywdzonych przez człowieka i porzuconych szczeniaków, a także młodych psów z wadami wrodzonymi. To miejsce, gdzie będą mogły ponownie stanąć na cztery łapy i trafić w ręce nowych opiekunów.

Ustawa o komisji do spraw pedofilii czeka na podpis prezydenta

Po nagłośnieniu i ujawnieniu przypadków pedofilii w polskim Kościele rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował, że powstanie państwowa komisja do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii. Senat ustawę przyjął, a ostatnim etapem jest złożenie pod nią podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Sędzia pisze do TSUE w sprawie rzecznika dyscyplinarnego

Sędzia Anna Bator-Ciesielska najpierw odmówiła orzekania z rzecznikiem dyscyplinarnym Przemysławem Radzikiem, który według Onetu jest hejterem z grupy "Kasta" szkalującej innych sędziów - teraz pisze do unijnego Trybunału. Chce, by ten orzekł, czy w przypadku takich oskarżeń sędzia może dalej orzekać.

Budowa mostu pontonowego na Wiśle

Trwają prace po awarii w kolektorze oczyszczalni Czajka. Ścieki, które wpadają do Wisły, są ozonowane. Trwa budowa mostu pontonowego. Eksperci od środowiska twierdzą, że to niepotrzebne, ale rządzący uważają inaczej.

Początek roku szkolnego

Rządzący zapewniali, że uczniowie nie odczują reformy edukacji autorstwa Anny Zalewskiej, a samorządowcy i opozycja bili na alarm, mówiąc, że będzie źle. Poniedziałek to początek roku szkolnego i pierwsze plany zajęć.

Droga do pojednania

W poniedziałek w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Szczególny wymiar temu wydarzeniu nadał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który zwrócił się do Polaków z prośbą o przebaczenie.

Wiceprezydent USA zakończył wizytę

Wiceprezydent USA Mike Pence najpierw przemawiał na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a w poniedziałek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Padło wiele deklaracji i ważnych słów - jak budowa sieci 5G czy budowa nowych baz dla żołnierzy. Nie zapomniano też o ruchu bezwizowym.

Nauczyciele uciekają z zawodu

Starsi nauczyciele odchodzą na emeryturę, a ci, którzy niedawno z powołania stanęli pod tablicą, po zderzeniu się ze szkolną rzeczywistością i wysokością wypłaty - coraz częściej szukają szczęścia gdzie indziej. Nauczycieli brakuje, a podwójny rocznik idący do szkoły średniej jeszcze bardziej ten problem uwidacznia.

CBA ma narzędzie totalnej inwigilacji?

Pegasus to system, dzięki któremu można nie tylko podsłuchiwać nasze rozmowy, ale także mieć dostęp do wszystkiego, co przechowujemy w telefonie. To potężne i niebezpieczne narzędzie totalnej inwigilacji. Czy dysponuje nim CBA? A jeśli tak, to skąd były na to pieniądze?

Marian Banaś prezesem NIK

Marian Banaś od czerwca tego roku pełnił funkcję szefa Ministerstwa Finansów, chwilę wcześniej stał na czele Krajowej Administracji Skarbowej, ale był też Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Teraz przyszedł czas na kolejne wyzwania - zostaje szefem Najwyższej Izby Kontroli.

Kosztowna wyprawka

800 złotych za komplet książek to dopiero początek wydatków. Szkoła za pasem - rodzice w księgarniach i wyrwa w budżecie. Największa w rodzinach tegorocznych absolwentów podstawówek, bo oni jako pierwszy taki rocznik od lat muszą kupić wszystkie książki nowe.

Afera hejterska w resorcie sprawiedliwości. Wniosek o odwołanie Ziobry

Klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska złożył wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. Nie ma jednak decyzji, kiedy posłowie się nim zajmą. Minister sprawiedliwości od prawie dwóch tygodni milczy jak zaklęty - niezbyt rozmowna na temat konsekwencji skandalu w resorcie jest także pani marszałek Sejmu. Tymczasem na jaw wychodzą nowe fakty w tej sprawie.

Trzeci dzień awarii i rządowa pomoc na horyzoncie

Nad Wisłę zwożony jest sprzęt - prace zaczną się w poniedziałek, dzień później ma być gotowy most pontonowy. To na nim położony będzie zastępczy rurociąg, którym ścieki, zamiast bezpośrednio do rzeki, zostaną odprowadzone do oczyszczalni.

Dwugłos po awarii w oczyszczalni Czajka

Służby podkreślają, że w związku z awarią w oczyszczalni "Czajka" w Warszawie nie ma katastrofy ekologicznej. Wodę z kranu można pić. Jedyne czego należy unikać to kontaktu z samą Wisłą.

Polityczny spór wokół awarii w oczyszczalni

Awaria w warszawskiej oczyszczalni ścieków, która wypłynęła w samym środku kampanii wyborczej, jest chętnie i szeroko komentowana przez polityków. - Nie ma żadnego zagrożenia dotyczącego jakości wody w warszawie – zapewnia prezydent Rafał Trzaskowski. Z drugiej strony Marek Suski z PiS przekonuje, że mamy do czynienia z katastrofą na miarę Czarnobyla.

Pytania po śmierci Dawida Kosteckiego

Były bokser Dawid Kostecki miał popełnić w celi samobójstwo, ale rodzina i jej pełnomocnicy podważają to i stawiają pytania: czy bokser był rażony w celi paralizatorem i co ludzie ministra Zbigniewa Ziobro robili na miejscu zbrodni przed prokuratorem i lekarzem.

Wyprowadzka urzędów ze stolicy? Pomysł rządu

Włocławek, Płock, Radom, Tarnów, Częstochowa - Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii typuje miasta, do których chce przenieść część warszawskich urzędów. Minister Jadwiga Emilewicz mówi, że proces już ruszył. Państwo po wyprowadzce kilkudziesięciu instytucji ze stolicy ma zaoszczędzić pieniądze, a mniejsze miasta mogą zdobyć miejsca pracy i prestiż.